78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - (e-mailem) --- 18. 1. 2011
Re: zebrovanie
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: g.s. <e-mail/=/nezadan> > Předmět: zebrovanie > Datum: 18.1.2011 08:47:18 > ---------------------------------------- > Pred casom prebehla casopisom Moderni vcelar seria clankov o protirojovej > metode,tzv.zebrovani..bolo prislubene ze vuvc v dole tuto metodu vyskusa a > zverejni vysledky,doteraz som vsak na tieto nikde nenarazil..skusal to > niekto z vas?Ak ano,s akym vysledkom? > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49820
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 18. 1. 2011
Re: zebrovanie
"Pred casom prebehla casopisom Moderni vcelar seria clankov o protirojovej metode,tzv.zebrovani..bolo prislubene ze vuvc v dole tuto metodu vyskusa a zverejni vysledky,doteraz som vsak na tieto nikde nenarazil..skusal to niekto z vas?Ak ano,s akym vysledkom?"
Podle mně to je jedna z takzvaných vydolovaných starých včelařských mouder. Lidi, co nemají co dělat a rádi by si ve včelaření získali jméno, probírají starou včelařskou literaturu a staré postupy, aby je oprášili, přejmenovali, trošku modifikovali a vytvořili si na nich jméno. Zebrování, čili rozšiřování včelstva v předjaří a na jaře střídáním původních plástů se zásobami a přidaných prázdných či později nověvystavených mezistěn či ještě později nevystavených mezistěn je spoustu desetiletí starý včelařský postup. Jako takový zlepšuje protirojovou bilanci, pokud se použije včas a ve správné míře, pokud se použije nevhodně a nebo dokonce v nadměrné míře, nemá na rojení vliv nebo včely podrazí ve vývoji. Na tom není co zkoušet, to bylo vyzkoušeno nejspíš už někdy v 18 století brzy po začátku používání rozběrných plástů a včelích mezistěn.
V Dole by radši měli bádat například kolem nové léčebné metody na varaózu, třeba té spojené s lákáním roztoče na feromonovou návnadu než znova zkoušet dávno vyzkoušené.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49821
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 18. 1. 2011
Re: zebrovanie
Rozmýšlel jsem se zda na původní dotaz vůbec reagovat. Je to v podstatě tak. Je to jen oprášená metoda převěšováná v různých almárkách ke kterým řadím i budečáky. Dodnes ji tito jejich majitelé používají. Také ji používají ti co šetří na mezistěnách i v moderních sestavách.
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: zebrovanie > Datum: 18.1.2011 10:02:15 > ---------------------------------------- > "Pred casom prebehla casopisom Moderni vcelar seria clankov o protirojovej > metode,tzv.zebrovani..bolo prislubene ze vuvc v dole tuto metodu vyskusa a > zverejni vysledky,doteraz som vsak na tieto nikde nenarazil..skusal to > niekto z vas?Ak ano,s akym vysledkom?" > > Podle mně to je jedna z takzvaných vydolovaných starých včelařských mouder. > Lidi, co nemají co dělat a rádi by si ve včelaření získali jméno, probírají > starou včelařskou literaturu a staré postupy, aby je oprášili, > přejmenovali, trošku modifikovali a vytvořili si na nich jméno. Zebrování, > čili rozšiřování včelstva v předjaří a na jaře střídáním původních plástů > se zásobami a přidaných prázdných či později nověvystavených mezistěn či > ještě později nevystavených mezistěn je spoustu desetiletí starý včelařský > postup. Jako takový zlepšuje protirojovou bilanci, pokud se použije včas a > ve správné míře, pokud se použije nevhodně a nebo dokonce v nadměrné míře, > nemá na rojení vliv nebo včely podrazí ve vývoji. Na tom není co zkoušet, > to bylo vyzkoušeno nejspíš už někdy v 18 století brzy po začátku používání > rozběrných plástů a včelích mezistěn. > V Dole by radši měli bádat například kolem nové léčebné metody na varaózu, > třeba té spojené s lákáním roztoče na feromonovou návnadu než znova zkoušet > dávno vyzkoušené. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49828
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu