| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 8. 1. 2011
Re: Situace na stanovištích.
"k vychádzame z poznania, že včely okolie chumáča nevyhrievajú (potvrdili to i moje laické meranie teplôt v úli), teplota v úli mimo chumáč zimujúcich včiel je viacmenej takú aká je v tej chvíli mimo úľa. A tú určuje otvorený letáč bez ohľadu na to aký úľ používame a to platí i pre stromovú dutinu v ktorej žijú včely. "
Bohužel tvrzení, že včely okolí chumáče nevyhřívají je fyzikálně nemožné. Každé těleso teplejší než okolí předává svému okolí teplo a vyhřívá ho. Záleží jen na teplotě povrchu a charakteru povrchu, jak moc. U chumáče je to v období klidu dáno povrchovou teplotou okolo těch 7 st C a potom materiálem povrchu včely a geometrií včelího těla a včelími instinkty, které jim velí, jak se v chumáči k sobě tisknout, hýbat a chovat....
Přitom předávání tepla z chumáče je proměnné, v obdobích klidu je uprostřed chumáče teplota těch cca 15 st C, na jeho okraji včely udržují teplotu těch cca 7 st C.
Když včely usoudí, že období klidu skončilo a bude vhodné v brzké době začít plodovat, začnou uvnitř chumáče teplotu zvyšovat na cca 25 st C, případně i rozvolňovat chumáč, takže teplota povrchu chumáče může i stoupat a do úlu tak jde víc tepla. A včely mají větší spotřebu.
Pokud včely začnou v zimě plodovat, "vytočí" teplotu uprostřed až na 35 st C potřebných pro plod, zimní chumáč se rozvolní ještě víc, víc vzduchu musí kvůli větší spotřebě zásob proudit dovnitř a o to víc tepla chumáč uvolňuje do úlu. Přitom povrchová teplota krajních včel chumáče může být klidně stále těch 7 st C, v krajně neutepleném úlu a studeném počasí venku.
Když naměříte, že včely povrch chumáče nevyhřívají, tak pouze naměříte, že úly jsou izolované tak málo či do nich proniká škvírami a otvory tolik studeného vzduchu zvenku a včely si chrání tu trošku svého tepla tak moc, že vnitřek úlu má skoro stejnou teplotu jako je venku.
Když ve stejném úlu naměříte, že včely "začnou úl vyhřívat" naměříte akorát, že produkce tepla včelami stoupla natolik a včely rozvolnily chumáč a snížily svou tepelnou izolaci natolik, že se už začíná projevovat izolace úlu jako zaznamenatelná vzhledem k tepelné izolaci zimního chumáče, teplota uvnitř úlu je znatelně mezi teplotou povrchu chumáče a teplotou venkovní.
No a když naměříte, že včely úl vyhřály, tak akorát včely kvůli nástupu předjarního a jarního plodování "pouštějí" teplo na plochy plástů uvnitř úlu, co stačí, tepelná izolace vlastních včel je minimální, tepelná izolace pořád stejného úlu se na ochraně před úniky vyrobeného tepla včelami podílí podstatně výrazněji než tepelná izolace vytvářená vlastními včelami.
Co se týká vlastní izolace úlu, tak hodně izolovaný úl je vhodnější v jedněch zimních obdobích a naopak tratí proti neizolovanému úlu v jiných zimních obdobích. Včely zřejmě v minulosti zimovaly i v absolutně neuteplených dutinách stejně tak jako v poměrně dobře uteplených a nemohly se specializovat, musely to zimování nějak zprůměrovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 49698
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |