78023

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 12. 2010
Re: Plosne vysetreni moru-MVP

"Proč bohužel Karle? Já jsem měl možnost takto napadená včelstva zkusit ozdravit, výměna do nového včetně hladovění a výsledek byl, že mor se tam našel v diagnostice i potom. Proto vím, že u silněji napadených včel nepomůže nic ze známích metod, jakože ozdravných, a jde tedy už jen o to co nerychleji takové stanoviště zlikvidovat aby nedošlo k nákaze u souseda, pakliže není u něj nákaza ještě ani v měli prokázána"

Jedná se o to, jestli nejsou stanoviště, kde by se v měli trvale každý rok po mnoho let našel mor a přesto ten včelař desetiletí úspěšně včelaří a bez nějakých zvláštních úhynů. Zatímco u druhého včelaře by stačilo nějakým způsobem přenesení těch spor od prvního včelaře a propukla by u něho klinika. Jestli to tak je, jako že nejnovější výzkumy, které ukazují, že mor plodu může být v měli objeven a klinika přesto ve včelstvu není, tomu naznačují, tak je systém plošného pálení špatně. A je třeba zjistit, proč u jednoho ta klinika nepropuká a druhého ano a u druhého akorát pozměnit způsob včelaření.
Akorát že je tady zase problém s výnosem medu podobně jako u varaózy. Kdo včelstva vytěžuje na maximum s cílem dostat z nich v první řadě co nejvíc medu a v přepočtu co nejvíce peněz, bude mít ta včelstva na propuknutí kliniky moru plodu mnohem náchylnější než druhý včelař, který ze včel med "doluje" méně intenzívně. Bude pak chtít bezhlavě pálit včelstva všem okolním včelařům s nálezem moru v měli a bezhlavě likvidovat všechny starší úly, jen aby se všude zavedl intenzívní chov včel výhradně od nakupovaných matek a výhradně v nových takzvaně moderních úlech, kde by mor zaručeně nebyl. A jemu tak v úlech zaručeně nepropukla klinika moru a mohl ze svých včelstev skrz med a další včelí produky vydolovat co nejvíce peněz...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49120


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Ales Molcik (195.189.142.121) --- 19. 12. 2010
Re: Plosne vysetreni moru-MVP

Věřím tomu, že morem se dá včelařit bez újmy na včelstvech s tím souhlasím. Ale bohužel jde o med který bude s největší pravděpodobností plný spor. Takový med vracíme cizím dodavatelům zpět a sami by jsme ho měli produkovat? A nebo zkuste někdo takový med někomu prodat s informací, že vaše včelstva mají nějakou nemoc. Nejde o včely, ale med. A klinika u víc nakaženého včelstva propukne vždy u menšího množství spor může jít o určitý způsob vlastní obrany a nebo o začátek nakazi. Ale stalo se spíš, že při otálení s rozhodováním a vybírání jen klinicky nemocných včelstev na jednom stanovišti, ve snaze snížit počet likvidovaných včelstev, to mělo efekt spíš opačný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 49124


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu