78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 23. 11. 2010
Re: natření nástavků
"Rád bych natřel nástavky nějakým přostředkem, který ochrání dřevo a dá nástavkům konečnou , případně i arevnou podobu. Jaké natírací materiály jsou vhodné a bezpečné pro včely ?"
Je docela výběr. V podstatě všechno, co se vsákne do dřeva aspoň milimetr, jinak se ze dřeva olupuje a co venku vydrží.
Nevhodné jsou jen všelijaké nátěry s insekticidními a fungicidními látkami, snad kromě nějakých velice mírných.
Potom barvy s obsahem těžkých kovů, ale to je záležitost buďto některých základních antikorozních barev anebo starých vrchních emailů jakožto například plechovka barvy 30 let někde zapomenutá na půdě, ony některé tehdejší barvy i po těch 30 letech skladování mohou být po rozmíchání použitelné.
Fermež je dobrá volba, já ji také používám. Vedle toho, že to je v podstatě přírodní surovina, je to i domácí surovina, nebo by aspoň mohla být. Moje zkušenosti s nákupem fermeže jsou jinak takové, že je velice vhodné dělat "výběrové řízení" neboli se hodně poptávat po různých kutilských a řemeslnických obchodech. Fermež se dá v některých obchodech sehnat výrazně levněji, pokud se kupuje ve větším balení, balení po 4 - 10 litrech než když se kupuje v nejbližší drogerii v plechovkách po 0,6 - 1 litru, pravděpodobně se na tom živí ještě někdo navíc, kdo fermež rozlévá do toho malého balení.
U fermeže jakožto u látky s obsahem sikativ tvrdnoucí působením vzdušného kyslíku je jen třeba trochu dávat pozor na zbytky, takové 3 kila hadrů od fermeže smotaného do balíku nebo na hromadě nebo jiný pórovitý materiál znečištěný fermeží ve větší hromadě, třeba piliny, se může samovznítit. Ta pravděpodobnost je malá, ale je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48412
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 29. 11. 2010
Re: natreni nastavku
Pokud má být nátěr trošku v souladu s přírodou, tak aspoň dvakrát natřít lněným olejem. Dá se koupit v drogerii jako ředidlo olejových barev na obrazy.
Měl by být ohřátý a natírané dřevo by zrovna nemuselo být zmrzlé.Je vyzkoušené,nechat nástavky na sluníčku a večer je natřít tím teplým lněným olejem.Ale je třeba si dát pozor.Nepřehánět to s tou teplotou,neboť horký olej se nesnáší s lidskou kůží.
----- PŮVODNÍ ZPRÁVA ----- Od: "Ales Molcik" <e-mail/=/nezadan> Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Předmět: Re: natreni nastavku Datum: 23.11.2010 - 7:43:46
> Pokud má být nátěr trošku v souladu s přírodou, > tak aspoň dvakrát natřít > lněným olejem. Dá se koupit v drogerii jako > ředidlo olejových barev na > obrazy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48576
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 11. 2010
Re: natreni nastavku
"Měl by být ohřátý a natírané dřevo by zrovna nemuselo být zmrzlé.Je
vyzkoušené,nechat nástavky na sluníčku a večer je natřít tím teplým
lněným olejem.Ale je třeba si dát pozor.Nepřehánět to s tou
teplotou,neboť horký olej se nesnáší s lidskou kůží. "
Návod říká natřít štětcem nebo možná i nastříkat stříkací pistolí, "co se do dřeva vejde" pak nechat stát půl hodiny a přebytek, který se do té doby nevsákl, něčím utřít. Fermež či lněný olej se sikativy nasáklý do dřeva potom uschne během dne, dvou dnů. Fermež, či lněný olej, co se nevsákne, schne cca týdny a to za vzniku poměrně ošklivého povrchu.
Čím je dřevo a fermež teplejší, tím hlouběji se vsakuje a tím je impregnace kvalitnější. Na nějaký cca milimetr do dřeva pro docela dobrou impregnaci by měla stačit teplota dobře vytopené dílny nebo teplota v létě někde na sluníčku. Natírat někde v zimě při venkovní teplotě kolem nuly dá jen hodně nekvalitní impregnaci.
Zahřívat lněný olej či fermež a natírat za horka nebo dokonce ponořením je pro dřevo v mokru, třeba položené na zem nebo pro nespodnější latičky zespodu dna úlu, které jsou při dešti vždy mokré....
Nebo za určitých podmínek je to jedna z možností pro dekorativní dřevěné šperky, samorosty....
Zajistit nižší viskozitu a tudíž hloubější vsakování do dřeva dělá i zředění komerční fermeže ředidlem, cca třetina ředidla k fermeži. Takže pokud se povrchová úprava dělá neředěným lněným olejem za trochu nižší teploty a je třeba to nechat vsáknout hlouběji, dá se toho dosáhnout naředěním.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 48578
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu