78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


a.turčáni (94.229.32.130) --- 24. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Pokud vím ve včelařství se traduje že včely nemají rády průvan, a mylím že to je pravda.Komín potřebuje tah a tah to je vlastně průvan.

1/Pane Vaclavek kolik včelstev podrobujete technoligii "Včelaření s komíny" já včelařím se včelami ne s komíny(42x17)? J.B

Pán Burgel, otázka je síce pre Martina, ale poviem Vám svoj názor na prievan-pruvan aj ja.

Ešte v čase, keď som zakladal pred zimov nad zimujúce včely fóliu a vetranie bolo cez zúžený hlavný letáč, mal som často plásty mokré a plesnivé.
Prvú pokusnú zimu som mal nad hlavou včelstva, 2,9 mm očko v povalovom-stropovom kŕmidle, čiže som im vytvoril prievan. Cez očko skutočne silne prúdil vzduch, ak bola v noci teplota mínusová, otvor zúžený ihličkami ľadu, čím nižšia teplota, tým viac očko zúžené.

Moje čakanie na jar bolo nekonečné, všetky pokusné včelstvá však žili, boli odpočúvané hadičkou, čo ešte neznamenalo, že je všetko v poriadku, hlavne je vo včelstve znížená nadmerná vlhkosť. A aj bolo, nikdy dovtedy som nemal po tejto stránke tak úspešne prezimované a to aj po kondičnej stránke a spotreby zásob. Nasledujúcu zimu som takto zazimoval už všetky včelstvá, ktoré mali povalové kŕmidlá s očkom, cca 27 z 50 tich.

Takže všetko je relatívne, to škodí človekovi ešte nemusí včelám. Čerstvý a studený vzduch obteká zimujúce včely, čo človek dosť ťažko pochopí, ale je to tak. Ďalším argumentom sú včelári, ktorí na zimu otvárajú očko na najvyššej debničke, i keď to nie je celkom to isté, ako som to prezentoval ja, moje očká boli naozaj nad chumáčom.

Dôležité bolo, že som svoj cieľ, nemať mokré úle dosiahol bez kvality zhoršeného zimovania. Čo tie naše včely všetko znesú!? Možno preto, že včelstvá v prírode mali veľakrát ešte ťažšie a horšie podmienky v prírodných dutinách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47756


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
kozlík (90.176.70.3) --- 25. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Vyzkoušel jsem jak očka v horním nástavku , tak jen v dolním , po celé šířce otevřené česno celou zimu , prkénka na stropu, na jaře byly krajní plásty vždy plesnivé .
Trochu lepší výsledek byl , když jsem všechny plásty , kde byl pyl , přesunul před nakrmením do středu nástavků.
Větrání spodem , nebo jen předem plesnivění nezabrání. Spíše je dúležité - včelnice- včelín , osluněné - stín , nadmořská výška apod. Protože ani mezera na kraji se neosvědčila , dávám na kraj plásty které mohu oželet.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
stonjek (213.151.87.2) --- 25. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Protože v podletí už trochu lajdačím, není vzácným případem, že přes zimu na některých úlech zůstane krmný nástavek, což je plastová nádoba volně položená na rámcích a kolem jsou dost velké mezery a kolem rám 10 cm vysoký jen z coulových prken. Když to před komorováním sundávám vždy je v úle sucho a bez plísní.Při převládajícím způsobu zimování je vlhko a sem tam zplesnivělý plást dost často k vidění. Nejvíce v podstaveném polonástavku pod plodištěm. Možná se tomu budu časem i věnovat, teď mají přednost důležitější věci. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu