78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Baudis Jan P. --- 24. 11. 2003
Re[2]: Langstroth
>> "XY" verzí uteplených i neuteplených nástavků a ty samozřejmě na sebe >> nepasujou.
Modifikace naší rámkové míry se objevily ještě před nástupem nástavkových úlů. Např. pro kočovné vozy byla vyvinuta nějaká modifikace.
A to nemluvím o vynalézání nových rámkových měr, které u nás asi i nadále aktuální. Tady není Amerika s její snůškovou hojností. U nás se včelaří tam, kde má včelař zahrádku nebo domek. A zdejší příroda umí být skoupá na snůškové zdroje (zvláště není-li medovice). Bydlí-li včelař ve slabších snůškových podmínkách, pak brzy přijde na to, že nemá smysl plýtvat medem a cukrem na široké rámky Langstrothu, a udělá si dobře uteplené nástavky na rámkovou šířku např. 30 cm. Zazimuje si s minimálními náklady na cukr slabá včelstva, která mají díky dobré tepelné pohodě v maličkém utepleném nástavku na jaře explozivní rozvoj a skvěle využijí tu malou jarní snůšku, která tam je, úl naroste třeba na pět nástavků. Kdežto obr v Langstrothu by spotřeboval to malou snůšku jen pro svůj rozvoj a na včelaře by už nic nezbylo.
Jestli se nepletu tak dr. Ptáček (vynálezce Optimalu) psával tady v konferenci, že tak chová nějaká včelstva.
-------------------------
Langstroth byl založen na předpokladu snůškové hojnosti a možnosti hojného plýtvání zásobami na vytápění úlu na rozvoj včelstva. Ostatně, v USA se nezřídka zimuje nikoliv na drahé cukru, ale na donesených zásobách.
A ještě k tomu: L. byl navržen na Vlašskou včelu, která není ani zdaleka tak spořivá jako Kraňka - tj. byl navržen pro včelu, která stejně neumí šetřit, ale proploduje, co se dá. Naše Kraňka však šetřit dokáže, tak proč jí to neumožnit?
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4549
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu