78400

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.233) --- 18. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva

Je otázka, zda je utracení bodavého včelstva nutné? Je například známo, že v období kvetení Vlčích máků jsou některá včelstva agresívnější. Dříve to včelaři dělávali tak, že takové včelstvo si označili a nějaký čas se mu obloukem vyhýbali. Po uklidnění cca tři týdny, bylo včelstvo jako beránek. Prodávám ale jak jsem nakoupil. U svých včelstev tento jev neznám a tak mi chybí praxe. Rovněž také značně krkolomné dělení po jednotlivých nástavcích. To musí být lahůdka. Taková rozborka ostrého muničáku po jednotlivých magacínech ostrého střeliva. Rozhodně však, než zakoušet útoky messersmidtek létajících zadečky napřed, bych vyzkoušel raději tu ignoranci. Možná, že se zastydí a přijdou s prosíkem. Nepomůže-li to, může se použít klasický přeleták.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45325


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 6. 2010
Re: utraceni bodaveho vcelstva

No, já jsem za těch těch 30 - 35 let zažil dva včelaře, co měli problémy s divokostí včel. Jeden skončil se včelařením, svoje včely prodal jinému včelaři a ten potom prohlásil, že ty koupené včely jsou normální, úplně stejné. Stejně divoké jako ty jeho ostatní.
Viděl jsem taky takového včelaře při práci.
Můj dojem je takový, zhusta včelař, který si stěžuje na nějaké divoké včelstvo, bere při prohlídce toto včelstvo jako nepřítele, ať vědomě nebo povědomě a při manipulaci s plásty a se včelami se chová tak, jako by se tomu včelstvu chtěl za ty žihadla pomstít. Doráží rámky tvrdě k sobě, v případě nástavkového úlu nahazuje nástavky tvrdě na sebe, bouchá bednami, víky, dvířky, smetává včely z plástu nešetrně, neodstraňuje vylezlé včely vespod nástavku, když nástavky skládá na sebe...... Takže bouchá, klepe, spoustu včel při smetávání a jiné manipulaci poraní nebo rovnou zabije...... Včelstvo na to zareaguje ještě větším rozdivočením..... A v konečné fázi trvalým napadáním všeho, co se v okruhu takových 10 metrů od úlu pohne a co jen trochu připomíná včelaře.....
Takže většina toho, co dělá skutečně divoké včelstvo, je podle mně práce včelaře.
Co se týká včelstev, rozdíly nejsou v divokosti, ale v snadnosti a rychlosti toho, jak se včelstvo rozdivočí.
To se mně taky u některých včelstev podařilo, když svého času v kočovném včelíně mně při rozebraném úlu zastihl západ slunce nebo bouřka, rozebraný úl zadovák totiž znamená ještě další minimálně půlhodinku práce se včelami, než je možné úl zavřít. Nakonec jsem měl z 20 včelstev vytypováno vždy tak 2 - 4 včelstva, která jsem zásadně rozdělával vždy jen v nejvhodnější dobu, přes poledne a kdy zaručeně v další hodině nehrozila bouřka...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45334


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu