78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 5. 2010
Re: Poroje
"Ahoj kamarádi, včelařim asi dva roky. Začínal jsem s jední včelstvem a dnes jich už mám 6. Příčina je, že mají poroje a co jsem si jako začátečník myslel, že vylíhlá matka zlikviduje zbylé matečníky u mých včel nefunguje. Poraďte co mam dělat, abych neměl každý květen "prázdné úly a včely na stromech."
Včely si vyberou jednu matku, ostatní zlikvidují a ukončí rojení až tehdy, až uznají, že mají málo včel, málo zásob, na zbývající včely dostatek prostoru, případně dostatek mezistěn k vystavění.
Může to být po vyrojení staré matky, prvního roje stejně tak jako po vyrojení mnoha porojů, kdy v úlu zůstane hrstka včel s poslední neoplozenou matkou.
Včely se tedy musí po vyrojení zásahem dotlačit k ukončení rojové nálady.
Dříve se doporučovalo včely rozebrat a zlikvidovat všechny matečníky kromě jednoho nejlepšího. Jenže za prvé nejlepší matečník mohou poznat jedině včely, za druhé pokud už byla nějaká matka vylíhnuta, stejně nejspíš unikla pozornosti včelaře a včely se tak mohly ještě vyrojit.
Dneska je jemné opatření přidat včelám, trochu proložit s plodovými plásty, nástavek mezistěn, úl má najednou na stávající včely hodně prostoru a mezistěny pro stavění a tak může rojovou náladu zrušit.
Jistější opatření je většinu plodových plástů s většinou matečníků odložit do jiného nástavku jako oddělek, v úlu nechat jen pár nejlepších matečníků a zase doplnit mezistěnami. V úlu tak zruší rojovou náladu plus zbude oddělek s další včelami vybranou matkou plus případně chycený roj.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44768
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (90.179.161.201) --- 29. 5. 2010
Re: Poroje
Je to velmi jednoduché. Půjč si Včelařství 2007 z toho velmi orientačně č. 5 a snad 11 a tam nastuduj článek Chovem trubců k vyšším výnosům což je 1 list A 4 a v zimním vydání máš podrobný rozbor proč to funguje. Pak je nutné to vše přesně dodržet. Má to ale nevýhodu, budeš li chtít vidět roj, musíš jít na čumendu k sousedovi. Rozsáhlým teoriím se raději vyhni obloukem, letos všichni teoretici mají vysoké žebříky a z nebeských výšek nám posílají zprávy jak jim jejich teorie spolehlivě fungují. Tahle finta je až podezřele spolehlivá. Ať se daří! R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44769
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef Křapka (77.237.138.233) --- 29. 5. 2010
Re: Poroje
>Má to ale nevýhodu, budeš li chtít vidět roj, musíš jít na čumendu k sousedovi. Rozsáhlým teoriím se raději vyhni obloukem, letos všichni teoretici mají vysoké žebříky a z nebeských výšek nám posílají zprávy jak jim jejich teorie spolehlivě fungují. Tahle finta je až podezřele spolehlivá. Ať se daří! R. Stonjek<
------------------------------------------------------------
Má to ještě jeden aspekt. Chov matek je třeba zakládat buď v osiřelci nebo v sádce. Takto vedená včelstva se velmi obtížne dostávají do chovné nálady. Promiň Rudo, že Ti do toho kecám.
JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44771
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (90.179.161.201) --- 29. 5. 2010
Re: Poroje
Na to jsem zapoměl a psal jsem o tom i před lety. V těchto včelstev chovat prakticky nejde. Na to já mám několik ležanů a produkční včelstva tím nezatěžuji.Zítra jdu vytáčet a plnit plemenáče, tak jsem na tu vodu zvědav. Každopádně mít v konvích 22% o tom se nedá říct nic jiného než prů... . Asi se bez umělého dosušení v budoucnu neobejdeme a čím dřív se kdo na to zařídí tím líp! Nejlépe už včera!!! Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44780
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - PavelN (193.179.220.250) --- 31. 5. 2010
Re: Poroje
"Je to velmi jednoduché. Půjč si Včelařství 2007 z toho velmi orientačně č. 5 a snad 11 a tam nastuduj článek Chovem trubců k vyšším výnosům což je 1 list A 4 a v zimním vydání máš podrobný rozbor proč to funguje. Pak je nutné to vše přesně dodržet. Má to ale nevýhodu, budeš li chtít vidět roj, musíš jít na čumendu k sousedovi. Rozsáhlým teoriím se raději vyhni obloukem, letos všichni teoretici mají vysoké žebříky a z nebeských výšek nám posílají zprávy jak jim jejich teorie spolehlivě fungují. Tahle finta je až podezřele spolehlivá. Ať se daří! R. Stonjek"
-----------------------
přesně tak
letos se mi z deseti včelstev chce rojit jedno. v sobotu Jsem je rozebíral a zjistil jsem, že sice mají 4 rámky na trubčinu, ale jen jeden vystavěný a zakladený. zbylé rámky jsem umístil špatně a protože zrovna toto včelstvo bylo na jaře slabší, prostě je nevystavělo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44825
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 5. 2010
Re: Poroje
"Děkuji za rady určitě vyzkoušim všechno, od jednoho včelaře jsem slyšel, že je to špatné včelstvo a že pokud z něj pochází všechny ostatní, tak bych měl vyměnit všechny matky jinak se toho nezbavim."
To je možné, ale jen se včelami od včelaře, který včely rozmnožuje dlouho výhradně roji a včelstva s tichou výměnou u něho skomírají. Pravidelné mnohonásobné rojení bývá taky znakem malého prostoru pro plod nebo nesprávného ošetřování včelstev, například příliš radikálního přidání mezistěn příliš brzy, kd včely na mezistěny nejdou a tísní se na původních rámcích.
Jinak ale v dnešních nástavkových úlech s dostatkem prostoru by v běžných letech mělo být rojů málo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44773
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu