78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- jan jindra --- 8. 11. 2003
Aerosol - vliv na včelstva
Tento týden jsem se studenty zjišťoval míru rozrušení včelstva při studeném aerosolování. Použili jsme digitální teploměry ve třech včelstvech. Čidla jsme umístily týden předem asi 1 cm nad zimní hrozen. Průměrná teplota v úlech před začátkem aerosolování byla 10,2°C při venkovní teplotě 8°C. V průběhu aplikace (2 minuty) teplota v úlech klesla na 7,7°C. Po 5 min. stoupla na 8,9°C a po 15 min. na 10,8°C. Provedený pokus dokázal, že včelstva se během aerosolování rozhodně nerozrušili tak, že by měly snahu aerosol z úlu vyvětrat. Nárůst teploty po aplikaci je možno přikládat spíše vyrušování (pouhý pohyb osob v okolí úlů), jehož vliv jsme ověřovali letos v zimě. Pokus měl studentům ukázat, že použití aerosolu je pro včelstvo mnohem méně stresujícím zákrokem než použití fumigace, při které je nutno úl otevřít a zadýmením rozrušit, ale v případě včelnicového umístění úlů i manipulovat se střechami, kterými jsou úly během zimy zakryty - další rozrušení.
Za 14 dní provedeme pokus s teplým aerosolem.
Zdravím Honza (www.sweb.cz/jjvcela)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4384
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 9. 11. 2003
Re: Aerosol - vliv na včelstva
Nevím, kdo si to tady ještě pamatuje, ale v začátcích varaózy se včelstva ošetřovala tak, že se rozebrala, plod, pokud byl, se vyřezal a každý rámek se včelstvy se postříkal vodným roztokem prostředku proti varoatóze. Na včelstvo se spotřebovalo tak půl litru až litr. To všechno se dělalo v listopadu nebo v prosinci, pokud byly teploty nad nulou. Dělalo se to tuším dva roky, než se potom objevila fumigace a značně toto ošetření urychlila a zmenšila zatížení včelstev. A aerorosol toto zatížení včelstva zmenšil na úplné minimum.
R Polášek.
----- Original Message ----- From: "jan jindra" <jan.jindra/=/centrum.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, November 08, 2003 7:05 PM Subject: Aerosol - vliv na včelstva
> Tento týden jsem se studenty zjišťoval míru rozrušení včelstva při studeném > aerosolování. Použili jsme digitální teploměry ve třech včelstvech. Čidla > jsme umístily týden předem asi 1 cm nad zimní hrozen. Průměrná teplota v > úlech před začátkem aerosolování byla 10,2°C při venkovní teplotě 8°C. V > průběhu aplikace (2 minuty) teplota v úlech klesla na 7,7°C. Po 5 min. > stoupla na 8,9°C a po 15 min. na 10,8°C. Provedený pokus dokázal, že > včelstva se během aerosolování rozhodně nerozrušili tak, že by měly snahu > aerosol z úlu vyvětrat. Nárůst teploty po aplikaci je možno přikládat spíše > vyrušování (pouhý pohyb osob v okolí úlů), jehož vliv jsme ověřovali letos > v zimě. Pokus měl studentům ukázat, že použití aerosolu je pro včelstvo > mnohem méně stresujícím zákrokem než použití fumigace, při které je nutno > úl otevřít a zadýmením rozrušit, ale v případě včelnicového umístění úlů i > manipulovat se střechami, kterými jsou úly během zimy zakryty - další > rozrušení. > Za 14 dní provedeme pokus s teplým aerosolem. > Zdravím Honza (www.sweb.cz/jjvcela)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4385
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu