78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Pavel Streit (78.136.163.214) --- 11. 4. 2010
Re: spotřeba zimních zásob
Zdravím vás p.Václavík,
"Včelstva s kvalitními matkami by měla i v těchto podmínkách vydržet zimu s menší spotřebou zásob"
Na kvalitu matky se ale nedá spolehnout. Já mám též matky F1 z prošlechtěného chovu a mohu vám sdělit, že kdybych svým matkám dal pouze 20 kg zásob, zřejmě by to nedopadlo dobře. Dávám jim tedy 25 kilo zásob a mám jistotu, že mi zimu a nestálé předjarní počasí ustojí. Včelař by se podle mého názoru měl naučit dát včelám na zimu krmení více a nešetřit, potom by nemusel řešit takové věci, jako je nouzové krmení v předjaří a riziko hladovění včel. Myslím si, že včely včelaři podávají takové výkony, že včelař utrží za sezónu dostatek prostředků za prodej medu, že je jeho povinností svým včelkám dát více, než je minimum zásob, tím jim tak poděkovat za vykonanou práci. Pokud ovšem danému včelaři prostředky z prodeje medu a práce včel neslouží jen k jeho obohacení, napřilepšenou vnoučatům, či na mariáš do hospody a pivo. Pak se nemůže nikdo divit, že včelky hladovějí. To ale určitě není případ př. kolegyně Aleny.Zdraví P.S
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 43157
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vojtěch (89.203.176.19) --- 11. 4. 2010
Re: spotřeba zimních zásob
. Spotřeba zásob je závislá na množství včel a čím silnější včelstvo, tím je větší spotřeba např. rušením. Snadněji vytvoří potřebnou teplotu pro plodování, a mají rychlejší rozvoj s menší spotřebou.
V první řadě snižovat pracnost včelám a na druhé straně je teprve včelař, který má zrovna problémy se zvedáním.To je ale naopak snadno řešitelné a včelař nese zodpovědnost. Rušení včel zásahy nebo ptáky, počasí a další faktory mají vliv na spotřebu. Včelstva rozšiřujeme bez zásahů shora dolů. Na obrázku z dnešního dne, mají ještě dost prostoru ve druhém spodním nástavku. Možná do vytáčení, záleží na počasí, nebudu muset zasahovat. http://leteckaposta.cz/143573037
Někteří včelaři potřebují na stejné množství medu ještě více jak 2× tolik rámků, úlů či nástavků včetně práce.Potom nezvládají obměnu rámků.
Je zajímavé sledovat a porovnávat na videu menší matky s velkými. Malé jsou pohyblivější po rámcích a rychlejší při krmení a kladení. Sbírám zkušenosti.
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 43161
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (93.99.204.43) --- 12. 4. 2010
Re: spot?eba zimn?ch z?sob
Tak jak je to, maji silnejsi vcelstva vetsi spotrebu nebo mensi?
Diky T.H.
___________________________________________________________
Silnější včelstva mají větší potřebu zásob v absolutním množství (to, co včelstvo celkově spotřebuje). Relativní spotřeba (přepočteno na určitý počet včel) je u nich menší. Silnější včelstva mají silnější izolační schopnosti chumáče a hospodárnější rozvoj i plodování (sice absolutní rozvoj mají větší, ale relativně se rozvíjejí málo… k výchozímu počtu včel se vychovává méně plodu, ale o to kvalitnější včely při tom vznikají).
Tolik z teorie. A teď by bylo dobré, kdyby k tomu někdo dodal ještě praxi. :-)
S pozdravem M. Václavek
PS
V pátek jsem nasazoval „medníky“, rozšiřoval, rotoval a vkládal dva stavební rámky. Včelstva plodují už přes 3 NN (odhadem 20 000 – 30 000 buněk plodu). Tento týden začínají růst (intenzivní plodování začalo cca před 25 dny). Rozkvétají meruňky a javory, tedy definitivně začíná hlavní snůška. Toto není opožděný apríl :-)
//\/\\//
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 43185
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu