74350

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


P.Krátký (90.180.212.169) --- 31. 3. 2010
Umělé mezistěny.

Je však příznačné, že zastánci umělých materiálů nás zpravidla zapomínají informovat o zavádění těchto výrobků do své provozní praxe. Proto by mě zajímalo, jestli už mají zastánci umělohmotných mezistěn napatlány tyto voskem a zda by nás po roce ozkoušení těchto umělohomotných rámků s umělohmotnými mezistěnami mohli informovat, jaká je asi tak ona úspora času oproti běžným mezistěnám?

Sám umělohmotné mezistěny nemám,ale v rámci výzkumu VÚVč už jsem se s nimi setkal.Nechci nikomu brát iluze,ale zas takový zázrak to rozhodně není,včely když můžou,tak se jim vyhýbají a stavějí na nich v podstatě jen z nouze,když jim nic jiného nezbývá.Pokud je včelstvo na umělohmotných rámcích slabší,tak si postaví jen několik málo rámků nebo staví v uličkách divočinu napříč,rojivé kmeny se navíc při nejbližší příležitosti a vhodném ročním období místo stavby radši vyrojí,než aby se trápily na pro ně nepřirozeném materiálu.Netvrdím,že se takto chovají všechny,silné a životaschopné včelstvo se přizpůsobí i tady a dokáže postavit třeba celé plodiště na plastu během jediné sezony,jen je to víc problematické.Rovněž deklarovaná úspora vosku je otázkou,buďto jsem to při natírání voskem neuměl,nebo je spotřeba vosku na jednu plastovou mezistěnu minimálně stejná,ne-li vyšší než na klasickou mezistěnu z vosku.To bych snad jedině musel na teplotu toho natíraného vosku nahřát i tu plastovou,aby se to rovnoměrně rozteklo a vytvořil se slabý voskový film-otázka je,jakou teplotu ten materiál ještě snese bez tvarových a rozměrových deformací.
Po zkušenostech je můj názor ten,že úspora času je diskutabilní,navíc med,který nabízím zákazníkům deklaruji jako přírodní produkt,různé chemie a umělých výrobků je kolem nás víc než dost,a to,že výrobci argumentují hygienou není důvod,aby jsme přírodní materiály nahrazovali syntetickými,je to v rozporu s ekologií,ať se to někomu líbí nebo ne,rozhodně dávám přednost klasickým voskovým mezistěnám a rámkům ze dřeva.
Pavel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42867


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
NitraM (94.113.10.85) --- 31. 3. 2010
Re: Umělé mezistěny.

P. Krátký: "...rozhodně dávám přednost klasickým voskovým mezistěnám a rámkům ze dřeva."
______________________

Tak v tom jsme za jedno. Děkuji za odpověď a za praktickou zkušenost, která mi vlastně potvrdila vše, co si od počátku myslím také. Podle mnohých jsem se však, když zde loňskou zimu tato diskuse vyvstala, mýlil a slibovali, že určitě plastové mezistěny zavedou do svých provozů...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42868


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
P.Krátký (90.180.212.169) --- 1. 4. 2010
Re: Umělé mezistěny.

"Tak v tom jsme za jedno. Děkuji za odpověď a za praktickou zkušenost, která mi vlastně potvrdila vše, co si od počátku myslím také. Podle mnohých jsem se však, když zde loňskou zimu tato diskuse vyvstala, mýlil a slibovali, že určitě plastové mezistěny zavedou do svých provozů..."
NitraM

Přeji hezký den.Uvedený příspěvěk jsem napsal v rámci objektivity,protože"není vše zlato,co se leskne".Včera večer jsem si dal tu práci a projel si celou diskuzi,opravdu celá řada účastníků konference v počátečním entuziasmu slibovala zavést plastové rámky ve svých provozech,ale praktické zkušenosti tu nikdo nepopsal.Nejlepší odpovědi na výmysly tvora Homo sapiens přitom dávají samy včely,ony slibované objednávky v řádech až tisíců kusů bez praktického odzkoušení....?Opravdu se nechci nikoho dotknout,ale....?Nikomu nic zlého nepřeji,ale myslím,že je lépe se poučit z chyb cizích než vlastních.
S pozdravem Pavel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42892


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu