78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Vorja (78.41.14.65) --- 22. 3. 2010
Re: II. marcová dekáda v zrkadle teplôt
Kde se dá taková tabulka sehnat? Slyším o tom poprvé, možná to bude tím, že jsem začátečník.
------------------------------------------------------
Takových tabulek, ve kterých se dá sledovat vývoj včel podle max. denních teplot je jistě více. Já mám tabulku z ledna 2008 (je vypracována za rok 2007), kterou jsem si stáhl z webu, autorem je p. Dvorský. V lednu letošního roku, jsem na ni náhodou narazil a protože začíná s denními teplotami od 1.února, tak podle ní letos jedu. Dosadí se do ní počet včel v úlu k 1.2. a pak každý den max. denní teplota . Výsledkem jsou pro každý den:
Nakladeno vajíček za den
Nakladeno vajíček kumulativně
Vylíhnuto včel za den
Počet buněk plodu
Vylíhlé včely kumulativně
Síla včelstva, včel
Vpravo do sloupce se zapisuje fenologie.
Pokud neseženete něco jiného, můžu Vám ji na Vaši e-mailovou adresu poslat. Zdravím, Vorja.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42650
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Leoš Dvorský (81.25.16.87) --- 22. 3. 2010
Re: II. marcová dekáda v zrkadle teplôt
Upřesnil bych to. Nejsem autorem, ale spoluautorem s ing. Čermákem.Těch modelů je ale více. Sleuduji to již 7 let a někteří naši členové také. Např. ing. Šturma měl na naší výročce krásnou prezentaci a srovnání. Lze to velmi dobře využít. Samozřejmě není to přesné, ale je to mnohem lepší pro plánování celého provozu a zásahů do včelstva, než dělat zákroky naslepo. Když se srovnají do grafu jednotlivé údaje v různých létech, lze odhadovat i budoucí vývoj ( i počasí) např. v létě a pod. Pro sebe to mám dopracováno na celý rok,ale to je o něčem jiném , než o max. teplotách. Zajímavé je (ono je to logické), že ta včelstva, která mají ve srovnání s předpokladem méně plodu (důvody jsou různé) mají zpravidla v době, kdy dochází k sílení včelstev, přibližně stejný počet včel jako ta, která plodují přibližně podle modelu. Inu potvrzuje se stará včelařská pravda, že dlouhověká včela začíná stárnout až když se skutečně zapojí do dělby práce. Někdo to tu již myslím zmínil.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42655
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (93.99.204.43) --- 22. 3. 2010
Re: II. marcová dekáda v zrkadle teplôt
Leoš Dvorský:
Inu potvrzuje se stará včelařská pravda, že dlouhověká včela začíná stárnout až když se skutečně zapojí do dělby práce. Někdo to tu již myslím zmínil.
___________________________________________________________
Ano. To jsem byl zhruba já.
Nejparadoxnější je, že včela zpravidla hyne "hlady", nikoliv faktickým mechanickým opotřebením a sešlostí věkem (k tomu dochází u matek někdy teprve 3 rokem života, přitom matka se na vrcholu kladení také pořádně nadře… vždyť musí za den snést i více než 2000 vajíček a to kontinuálně po dobu několika dní až týdnů!). Létavky přijímají bílkoviny jen v omezeném množství. V takovém stavu je jen otázka času, než jim dojdou tělesné zásoby a uhynou. Tyto tělesné zásoby udávají letovou kapacitu dělnic. Myslím si, že je nemožné, aby se včela ve stádiu krmičky tzv. upracovala.
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42657
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu