78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 2. 2010
Re: jsou rezidua léčiv ve vosku?
"Jistě že jsem tyto studie četl také, ale proč by tedy schvalovací procedura pro BIO MED žádala rozbor vosku na rezidua léčiv, když by si byli jistí, že tam žádné pozůstatky nejsou. I pan inženýr Titěra zmiňuje slovo TÉMĚŘ žádné."
Za prvé biovýrobky jsou z 95 % jen marketingová značka umožňující výrobci účtovat vyšší cenu. Jen z takových průměrně okolo 5 % to je potom nějaké navýšení kvality. Proto i když naše běžné metody zaručují prakticky minimální kontaminaci reziduí v medu a vosku, tak jsou takové zkoušky prostě předepsány. I laboratoře musí z něčeho žít.
Za druhé je tady problém s analytickými metodami. Současné nejnovější analytické metody jsou obecně tak citlivé, že mají hranici detekce mnohonásobně níže než jsou koncentrace, při kterých jsou zaznamenané nějaké vlivy. Dostáváme se pomalu k situaci, kdy škodliviny třeba v krvi každého průměrného člověka jsou v mnohonásobně vyšší koncentraci než je prahová naměřitelná koncentrace těchto nejnovějších analytických metod třeba v potravinách. Jinak řečeno, nějaká koncentrace nějakých škodlivých látek se vždy naměří, je pak ale velká otázka, kolik to je.
Co se týká koncentrace reziduí ve vosku, málokdo pamatuje dobu před takovými cca 20 a více léty, kdy se začalo na varaózu léčit. A kdy v okolních zemích se léčilo volně dle uvážení včelaře a to mnohokrát ročně včetně léta. A kdy docházelo až k takovým situacím, že vosk z nových mezistěn byl tak kontaminován , že mezistěny vložené do včelstva fungovaly stejně jako gabonový pásek a způsobily úhyn roztočů.... Nevím, jak je to teď s léčením proti varaóze v okolních zemích, ale VUVČ Dol rozebral tehdy i tyto případy a právě na jejich základě navrhl metodiku, který by měla být na roztoče pořád ještě účinná, ale která nechává ve vosku úplně minimální rezidua. To je ta dodnes používaná metodika.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 41028
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu