78371

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


jirka (82.100.2.212) --- 25. 1. 2010
rada

dobry den tak ted ste mi docela dali co si mam vybrat.ale asi nejlepší bude při 7 včelsvech matky koupit,oddělky vytvořit už nebude takovy problém stím skušenost trochu mam.donedavna sem kupoval každy rok 2 nové oddělky,ale znate to je to dost finančně naročné.na vaše otazky-v mem okolí sou včelaři ale ani jeden profesional spíš takovy domací s 5 včestvi,včelařím v polabské nížine okres praha vychod,a vmem okolí nejaky šlechtitelsky chov určitě bude třeba liběchov.dyštak muj meil nasij/=/seznam.cz
takže zavěrem bude rada koupit matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40207


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 25. 1. 2010
Re: rada

Udělej to obráceně Při prvním vytáčení udělej z každého včelstva 1 oddělek a matky jim potom vyměň bude-li to třeba K tomu nepotřebuješ nic jiného než úl, 1 plást s nejmladším plodem a včelami, včely z jednoho medníkového plástu, plást s medem, jednu souš kterou naplníš vodou a doplníš mezistěnami.U takového oddělku je pak pravděpodobnost že ještě v červenci můžeš ochutnat jeho med.
Při zřizování odděků až s dodáním matek se vystavuješ nebezpečí , že budeš zimovat zase jen 7 včelstev.
Jako začátečníkovi ti radím začni takto a napřed zvládni ty jednoduché věci s rozmnožováním a pak se dej do vylepšování chovu pomocí matek Ty jsou drahé a ne každou včely přijmou Jejich chovatelé říkají "nejlépe zhodnocená matka je ta prodaná".

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: jirka <nasij/=/seznam.cz>
> Předmět: rada
> Datum: 25.1.2010 06:03:39
> ----------------------------------------
> dobry den tak ted ste mi docela dali co si mam vybrat.ale asi nejlepší bude
> při 7 včelsvech matky koupit,oddělky vytvořit už nebude takovy problém stím
> skušenost trochu mam.donedavna sem kupoval každy rok 2 nové oddělky,ale
> znate to je to dost finančně naročné.na vaše otazky-v mem okolí sou včelaři
> ale ani jeden profesional spíš takovy domací s 5 včestvi,včelařím v
> polabské nížine okres praha vychod,a vmem okolí nejaky šlechtitelsky chov
> určitě bude třeba liběchov.dyštak muj meil nasij/=/seznam.cz
> takže zavěrem bude rada koupit matky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40210


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(213.226.254.30) --- 25. 1. 2010
Re: rada

jirka:
vmem okolí nejaky šlechtitelsky chov určitě bude třeba liběchov.
-----


Pokud máš v blízkosti Liběchov, zkus se na pana Skuhrovce obrátit. Přes léto by u něj mohla být brigáda a základy chovu matek se určitě naučíš (a nejen to). Kontakt najdeš na stránce http://www.beedol.cz/kontakt/libechov/, telefon 606 407 129.


Jinak návod na přelarvování je na http://www.vcelky.cz/prelarvovani.htm, způsoby odchovu pak v knížce ABC odchovu včelích matek - její kopie je i na internetu. Anebo ve Včelařství od Veselého. Napoprvé bych zkusil osiřelec vytvořený přes odsavač (i z více včelstev - směsný oddělek).

JD

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40215


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
a.turčáni (85.248.32.254) --- 25. 1. 2010
Re: rada

Zdravím Jirka, ja mám svoj chov matiek stabilizovaný, každý rok vychovám 100-160 matiek, Max. 50-70 použijem vo svojom chove a zbytok, pre priateľov a záujemcov. Každý chovateľ sa chváli so svojím spôsobom chovu ako o tom najlepšom, ale i to dosiahne len po rokoch, keď prestane experimentovať. Preto ako prvé treba prejsť literatúrou a zoznámiť sa s pojmami a technologickými postupmi ako na to. Kto je vytrvalý a šikovný, ten to dokáže.

Čo Ti vrele odporúčam, je navštíviť chovateľa matiek (je jedno aký spôsob chovu uprednosťuje) a postupne od ukážky čo k tomu potrebuje, výberu chovného materiálu, prípravy chovného včelstva, získavania vhodných larvičiek, prípravy riedenej MK na položenie prelarvovanej larvičky, chovný rámik s chonými latkami, umiestnenie prelarvovacích misiek, odber zrelých MB, ich škôlkovanie a vkladanie do oplodňovacích jednotiek atď (Použite i radu čo napísal VM, je to asi skúsený včelár, nie mladík ako sa nám po návrate na stránku vrátil.)

Všetko si zapisovať a ak je chovateľ ochotný (niečím si ho zaviažte ponúknite mu pomoc pri npr. vytáčaní), takto si rýchlo osvojíte prax chove matiek, samozrejme, že po nadobudnutí určitej praxe už budete môcť experimentovať a zvoliť si ten správny spôsob výchovy matiek, ktorý Vám bude vyhovovať, možno si nájdete na včelnici tú správnu M alebo si k rozchovu kúpte M od známeho chovateľa. Viete k dosiahnutiu úpného suveréna vedia dlhá cesta.

Ja som pred 4 rokmi vsadil na rozchov od tzv. Gold matky, ktorú som získal náhodou vo svojom chove. Je to na pohľad krásna M a tak i jej potomstvo, ktorej potomstvo je pekne zlaté, ale z tých istých larvičiek je žlté tak na 80%. Vzhľadove sú tieto včely podobné talianskej včele, ale z Talianska ju nemám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40216


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (83.208.54.27) --- 25. 1. 2010
Re: rada

"Ja som pred 4 rokmi vsadil na rozchov od tzv. Gold matky, ktorú som získal náhodou vo svojom chove."
Podobné "Gold" matky mám taky, i s podobným procentem "gold" včel. Připadá mi, že tyhle včely jsou v dlouhodobém rozchovu životaschopnější. Jen těch včelstev je nesrovnatelně méně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40219


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Streit (78.136.152.44) --- 25. 1. 2010
Re: rada

Ahoj kolego,
Dobrá volba z registrovaných chovů,až budeš mít včelstev více, můžeš se do toho klidně pustit, při vyšším počtu včelstev máš větší možnosti.Přeji mnoho úspěchů z rozšiřování včelařského provozu, silné, zdravé včely a vysoké medné výnosy, a dej vědět občas na diskuzi, jak pokračuješ.
Zdraví Pavel Streit

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40217


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (83.208.54.27) --- 25. 1. 2010
Re: rada

"dobry den tak ted ste mi docela dali co si mam vybrat.ale asi nejlepší bude při 7 včelsvech matky koupit,oddělky vytvořit už nebude takovy problém stím skušenost trochu mam."
Situace není tak jednoduchá. V dnešní době se rozchovávají matky dovezených liní Vigor, Singer a možná ještě 2 - 3 další. A pár chovatelů u nás tyto dovezené linie vzalo jako základ a vyšlechtilo a udržuje si svoje linie přizpůsobené svému prostředí, kde včelaří. Ovšem je to pořád jen několik málo linií. Pak je takových možná až pár stovek komerčních chovatelů, kteří ty linie přebírají a rozchovávají matky na prodej. Situace je podobná jako třeba kdyby chovatelé kuřat chovali na výkrm jen několik velmi podobných typů brojlerů, protože ti jsou cpaní granulemi nejvýnosnější, nejrychleji přibývají a ostatní druhy slepic pomalu nechávali vyhynout. Záleží tedy co z těch včel chceš. Jestli z nich chceš "maso", teda co nejvíc medu, co nejrychleji splatit investice do včel, tak výběr až z několik stovek včelstev, který provádějí chovatelé základních liní se skutečně nedá ničím zastoupit a koupené matky potom budou znatelně výnosnější než jakékoliv matky vyšlechtěné z výběru z několika včelstev.
Jenže u včel za prvé rozhoduje o výnosu kvalita stanoviště, prostě kolik snůšky příroda včelám nabídne. Za druhé potom rozhoduje kvalita včelařské technologie, jestli začátečník nevhodnými zásahy včely "nesrazí" a jestli pokročilejší včelař jim umožní využít snůšku naplno. Teprve v třetí řadě rozhoduje, jestli chované včely jsou generace F1 od od zvučné a všude chválené linie a chovatele nebo jestli to jsou matky odchované z výběru z vlastních pár včelstev.
Ono je taky problém v tom, že ti chovatelé základních linií jsou sice hodně erudovaní, výběr určitě provádějí pečlivě a kvalitně, ale nejsou jasnovidci a taky podléhají módním trendům. Například před takovými 5 - 10 lety všichni zdůrazňovali klidná neútočná včelstva a někteří je určitě vybírali na úkor medného výnosu, případně celkové životaschopnosti. Dneska už někteří přiznávají, že jejich včely nejsou nejklidnější. Pokud se tedy objeví nějaký faktor, se kterým nepočítali nebo nějaký extrém, tak jak dříve matky od nich, jedna jak druhá byly nadprůměrné, tak potom včelstva z matkami od nich jedno jak druhé budou mizerná či budou rovnou z velké části hynout. Objevují se už i články, které označují nedostatečnou diverzitu genů populace včel chované profesionálními včelaři, konkrétně v USA za jednu z příčin CMD neboli mizení včel.
Podle mně není žádný důvod, proč by se bezpodmínečně měly pro každý chov včel kupovat někým jiným šlechtěné matky z nějaké zvučné široce rozšířené linie. Jedině pokud se chovají včely výhradně pro peníze, pak ale musí být splněny výše uvedené podmínky 1 a 2, aby nákup byl plně využit. Nebo za druhé pokud je včelař omezen potřebou chovat neútočné včely, kvůli sousedům ale i třeba kvůli sobě. Protože někteří chovatelé matek včely z těch stovek včelstev vybírají i na neútočnost a pak je logické, že v další generaci se ten výběr zase rozštěpí a objeví se i včely útočnější.
Pro všechny ostatní chovy včelstev podle mně úplně klidně stačí rozchovávat svoje včely. Musí se ovšem dělat výběr, ne ponechat každé včelstvo, které přežije. Z každého včelstva ročně odchovat jeden nebo pro rezervu dvě matky v oddělku pro výměnu, ze sedmi včelstev vybrat každý rok 1 - 2 nejhorší a do těch dát matky odchované z 1 - 2 nejlepších včelstev a všude jinde matky odchované z plodu předchozí matky. Jednou za pár let třeba koupit matku nebo vzít matečník a tak. Takzvané bastardizace se není třeba obávat, včelstvo, se kterým se skutečně nedá pracovat kvůli divokosti se objeví velice zřídka, jedno ze 100 z 200 včelstev, takže u 7 včelstev tak jednou za 20 let. Podmínkou je ovšem používat včelařské pomůcky, kuklu nebo jinou ochranu hlavy pro jistotu vždy, rukavice a oděv, který včely neproštípnou, mít minimálně vždy připravený, když už ne od začátku na sobě. Ona divokost včel je tak z 99 % vždy chyba včelaře, buď to je nešetrná práce se včelami nebo práce v nevhodnou dobu se včelami, u profesionálních včelařů se stovkami včelstev to potom bývá nutnost udělat ty zásahy vždy i za nepříznivého počasí, kdy jsou téměř všechny včelstva divoká.
Trubce u 7 včelstev nemá smysl řešit, to je věc chovatele, kde v okruhu 5 - 10 kilometrů převládají včelstva požadované linie, ať už to jsou včelstva chovatele a jiní včelaři tam nejsou nebo chovatel po roky rozdává či za formální peníz prodává svoje matky okolním včelařům do 5 - 10 kilometrů daleko.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40218


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 25. 1. 2010
Re: rada

Právě na tom chovu slepic se to dá dobře vysvětlit proč chovatelé broilerů právě se bez těch původních plemen nemohou obejít a proto je nesmí nechat vyhynout Broiler je to samé co naše matky řady F1, jeto hybrid z původních dvou pemen
V našem případě Pokud použijeme matku Vigor + otce Singer budem mít hybrid první generace Tedy F1 Z toho vyjde vzorec V + S = F1 x
Pokud to však obrátíme budeme mít matku S + otce V = F1 y a bude to matka úplně jiných vlastností jako ta předchozí. A to i když byla použity stejné linie. Pokud tuto Matku F1y znovu překřížíme otcem V dostaneme hybrid F2y a ustálíte její vlastnosti Obrátíme-li postup a matku F1 překřížíme synem F1 tak jejich potomstbo se bude ve stejném poměru skládat s matek z linií Viigor a Singer.
Pro běžné chovatele je tydy nejvýhodnější používání čistých linií a ne F1 k dalšímu rozmnožování.
F1je na jedno použití a ne kdalšímu chovu pro běžné včelaře.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: rada
> Datum: 25.1.2010 10:40:37
> ----------------------------------------
> "dobry den tak ted ste mi docela dali co si mam vybrat.ale asi nejlepší
> bude při 7 včelsvech matky koupit,oddělky vytvořit už nebude takovy problém
> stím skušenost trochu mam."
> Situace není tak jednoduchá. V dnešní době se rozchovávají matky dovezených
> liní Vigor, Singer a možná ještě 2 - 3 další. A pár chovatelů u nás tyto
> dovezené linie vzalo jako základ a vyšlechtilo a udržuje si svoje linie
> přizpůsobené svému prostředí, kde včelaří. Ovšem je to pořád jen několik
> málo linií. Pak je takových možná až pár stovek komerčních chovatelů, kteří
> ty linie přebírají a rozchovávají matky na prodej. Situace je podobná jako
> třeba kdyby chovatelé kuřat chovali na výkrm jen několik velmi podobných
> typů brojlerů, protože ti jsou cpaní granulemi nejvýnosnější, nejrychleji
> přibývají a ostatní druhy slepic pomalu nechávali vyhynout. Záleží tedy co
> z těch včel chceš. Jestli z nich chceš "maso", teda co nejvíc medu, co
> nejrychleji splatit investice do včel, tak výběr až z několik stovek
> včelstev, který provádějí chovatelé základních liní se skutečně nedá ničím
> zastoupit a koupené matky potom budou znatelně výnosnější než jakékoliv
> matky vyšlechtěné z výběru z několika včelstev.
> Jenže u včel za prvé rozhoduje o výnosu kvalita stanoviště, prostě kolik
> snůšky příroda včelám nabídne. Za druhé potom rozhoduje kvalita včelařské
> technologie, jestli začátečník nevhodnými zásahy včely "nesrazí" a jestli
> pokročilejší včelař jim umožní využít snůšku naplno. Teprve v třetí řadě
> rozhoduje, jestli chované včely jsou generace F1 od od zvučné a všude
> chválené linie a chovatele nebo jestli to jsou matky odchované z výběru z
> vlastních pár včelstev.
> Ono je taky problém v tom, že ti chovatelé základních linií jsou sice hodně
> erudovaní, výběr určitě provádějí pečlivě a kvalitně, ale nejsou jasnovidci
> a taky podléhají módním trendům. Například před takovými 5 - 10 lety
> všichni zdůrazňovali klidná neútočná včelstva a někteří je určitě vybírali
> na úkor medného výnosu, případně celkové životaschopnosti. Dneska už
> někteří přiznávají, že jejich včely nejsou nejklidnější. Pokud se tedy
> objeví nějaký faktor, se kterým nepočítali nebo nějaký extrém, tak jak
> dříve matky od nich, jedna jak druhá byly nadprůměrné, tak potom včelstva z
> matkami od nich jedno jak druhé budou mizerná či budou rovnou z velké části
> hynout. Objevují se už i články, které označují nedostatečnou diverzitu
> genů populace včel chované profesionálními včelaři, konkrétně v USA za
> jednu z příčin CMD neboli mizení včel.
> Podle mně není žádný důvod, proč by se bezpodmínečně měly pro každý chov
> včel kupovat někým jiným šlechtěné matky z nějaké zvučné široce rozšířené
> linie. Jedině pokud se chovají včely výhradně pro peníze, pak ale musí být
> splněny výše uvedené podmínky 1 a 2, aby nákup byl plně využit. Nebo za
> druhé pokud je včelař omezen potřebou chovat neútočné včely, kvůli sousedům
> ale i třeba kvůli sobě. Protože někteří chovatelé matek včely z těch stovek
> včelstev vybírají i na neútočnost a pak je logické, že v další generaci se
> ten výběr zase rozštěpí a objeví se i včely útočnější.
> Pro všechny ostatní chovy včelstev podle mně úplně klidně stačí rozchovávat
> svoje včely. Musí se ovšem dělat výběr, ne ponechat každé včelstvo, které
> přežije. Z každého včelstva ročně odchovat jeden nebo pro rezervu dvě matky
> v oddělku pro výměnu, ze sedmi včelstev vybrat každý rok 1 - 2 nejhorší a
> do těch dát matky odchované z 1 - 2 nejlepších včelstev a všude jinde matky
> odchované z plodu předchozí matky. Jednou za pár let třeba koupit matku
> nebo vzít matečník a tak. Takzvané bastardizace se není třeba obávat,
> včelstvo, se kterým se skutečně nedá pracovat kvůli divokosti se objeví
> velice zřídka, jedno ze 100 z 200 včelstev, takže u 7 včelstev tak jednou
> za 20 let. Podmínkou je ovšem používat včelařské pomůcky, kuklu nebo jinou
> ochranu hlavy pro jistotu vždy, rukavice a oděv, který včely neproštípnou,
> mít minimálně vždy připravený, když už ne od začátku na sobě. Ona divokost
> včel je tak z 99 % vždy chyba včelaře, buď to je nešetrná práce se včelami
> nebo práce v nevhodnou dobu se včelami, u profesionálních včelařů se
> stovkami včelstev to potom bývá nutnost udělat ty zásahy vždy i za
> nepříznivého počasí, kdy jsou téměř všechny včelstva divoká.
> Trubce u 7 včelstev nemá smysl řešit, to je věc chovatele, kde v okruhu 5 -
> 10 kilometrů převládají včelstva požadované linie, ať už to jsou včelstva
> chovatele a jiní včelaři tam nejsou nebo chovatel po roky rozdává či za
> formální peníz prodává svoje matky okolním včelařům do 5 - 10 kilometrů
> daleko.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 40226


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu