78273

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (83.208.54.27) --- 20. 11. 2009
Plod ve včelách

Na teploměru venku je 16 st C, včely létají jak divé, nosí plno pylu. A teplé počasí má být až do Mikuláše. Spousta včelstev bude mít letos při posledním ošetření plno plodu......
Na zahradě začíná rozkvétat první časně jarní rostlina, lýkovec....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38925


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 20. 11. 2009
Re: Plod ve včelách

Na teploměru venku je 16 st C, včely létají jak divé, nosí plno pylu. A teplé počasí má být až do Mikuláše. Spousta včelstev bude mít letos při posledním ošetření plno plodu..... R.P

Škoda, že Ste aspoň niektoré včelstvá neprezreli, deklarovať svoju pravdu len predpokladom "že bude" pri takomto počasí "plno plodu" neobstojí a môže čitateľov zmiasť, preto vysloviť názor len založených faktoch.

Dnes som pri 11˚C prezrel tie včelstvá, ktoré prinášali peľ a hovorí sa, že teplota a prínos peľu vždy vyvolajú plodovanie včelstva. Napodiv v miestach kde "sedia" včely, som našiel uložený v bunkách čerstvý peľ, ale ani jedno vajíčko a otvorený alebo zaviečkovaný plod!

Pritom teploty od 1.11 do 20.11 (plus peľ) boli cez deň od 3 do 14˚C, priemer +8˚C, čo by malo vyprovokovať matky ku kladeniu vajíčko. čo znamená, že matky minimálne od 30.10 (v noci -3,5˚C) nepoložili ani jedno vajíčko, a keď aj, tak včely ho odstránili! Inak toto moje zistenie je v súlade s tým, čo som aj na Konferencii už napísal, že vlastne matky majú oddychový čas v 11 mesiaci.

Čo ma pri kontrole zimujúceho včelstva prekvapilo, jeho hmotnosť, bola istotne pod 1 kg, pritom matka označená zel. farbou bola medzi včelami, signalizuje to pomalší jarný rozvoj včelstiev, iba ak by pri priaznivej zime M plodovali od januára-ledna, ako to bolo po minulé roky a včelstvá posilnené mladými včelami bez problémov prichádzali do rojovej nálady.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38927


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (83.208.54.27) --- 21. 11. 2009
Re: Plod ve včelách

Teď už ani nemám důvod, proč do těch včel jít. Ale pamatuju z dřívější doby, je to nějak 5 nebo 10 let, byly teplé vánoce, počasí něco jako nyní a v jedněch včelách, a se starou matkou jsem našel zbytek po plodování. Kruh líhnoucího se plodu kolem plochy přes 1 dm čtvereční, kterou zřejmě matka v několka teplých dnech na začátku prosince nárazově zakladla a včelstvo ty včely vychovalo. Coby poslední plod před skutzečnou zimou a mrazem, která tehdy začala kolem nového roku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38936


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu