78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- Stonjek (213.151.87.2) --- 26. 10. 2009
Zkušenosti se ZAL O7
Dnes jsem poprvé fumigoval s předělaným vyvíječema tak několik postřehů. Mám ho druhou sezonu. Je to slov. napodobenina italského Furreta. Je to hezky provedeno, výrobce si vyhrál i s detaily, ale provoz?? Již první zapálení plynu ukáže že olejnička a plynová letlampa nejdou moc dohromady. Při téměř každém uchopení se nechtěně dotkneme knoflíku regulátoru a plyn zdechne. I slabší vítr plamen zhasne. Napichovací kartuše mě zklamala, protože uchází! Detail spojení olejničky a hořáku je sice řemeslně super ale je příliš titěrné a spadne li nám vyvíječ z úlu na olejničku a věřte že to není nic vzácného, praskne.Co je však naprostý opruz je to, že zhruba na sto zadýmení se propálí měděná výměníková trubka. 3 už jsem vyhodil. Aby vyv. fungoval je potřeba trubičku rozpálit doruda a to je k ukápnutí blízko.Jinak když poracuje, je to pohoda. Z těchto důvodů jsem udělal několik vl. úprav. V první řadě jsem nahradil měděný výměník za antikorový. to je teplota tavení asi o 300 st. vyšší a i doruda rozpálené anticoro je pevné a tuhé. Stočit trubičku a na konci vyklepat osazení, to je v anic. zážitek! Protože antic. je horší vodič tepla, přidal jsem 3 závity navíc a ještě vyhřívaný odlučovač oleje. Spojku olejnička letlampa jsem udělal jinak. Chybí ještě podložka pod kartuši, aby neucházel plyn snad to pomůže! Dnes jsem fumigoval 73 včelstev a za 2,5 hodiny jsem byl hotov.Je vtom i ujetých 35 km na přejezdy mezi 3 stanovišti. Vyvíječ teď super funguje a zdá se, že by to mohlo takhle fungovat navěky. Jinak dávkování funguje až překvapivě přesně, tak jak tvrdí návod. Ofouknete 50 včelstev a dojde olej. Takže přístroj sám není nic extra a je dost nedotažený. Před úpravami bych ho hodnotil tak 3-. Zdravi R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38288
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Josef (88.100.226.94) --- 26. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7
Mán podobné zkušenosti s uvedeným přístrojem, po ošetření 25 včelstvech se propálila Cu trubka, při nahrazení Fe přístroj fungoval dobře, ale protože bylo potřeba větší výkon hořáku tak kartuše zamrzala. Proto jsem se rozhodl k rekonstrukci a kartuši jsem nahradil redukcí a napojil jsem hořák na 2 Kg lahev přes hadici. V sobotu jsem ošetřoval 60 včelstev, a byl jsem hotov za 1,5 hodiny i s přjezdem na 3 stanoviště. Slovenskému dodavateli jsem psal o uvedených problémech a ani se neozval !?. Máte nějaké výsledky se spadem po léčení? Jaká je účinnost?
Josef
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (212.77.163.104) --- 27. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7
Stonjek:
....Jinak dávkování funguje až překvapivě přesně, tak jak tvrdí návod. Ofouknete 50 včelstev a dojde olej. Takže přístroj sám není nic extra a je dost nedotažený. Před úpravami bych ho hodnotil tak 3-. ....
-------------
Taky na to zítra jdeme.
Jen pro upřesnění/ujištění
Do množství oleje co dá na 50 dávek se dá jedna lahvička.
Předpokládám.
A jaký olej - ten medicinální číslo 22 ?
Jaké byly vloni výsledky - tedy jak dopadly zimní vzorky?
Díky za info. Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38302
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vorja (78.108.145.2) --- 27. 10. 2009
Re: Zkušenosti se ZAL O7
Ofouknete 50 včelstev a dojde olej.
---------------------------------------------------------
Do množství oleje co dá na 50 dávek se dá jedna lahvička.
---------------------------------------------------------
To znamená, že na jedno včelstvo připadnou 2 kapky Varidolu. Bylo by to v pořádku, kdyby se jednalo o ošetření včelstva obsedající jeden nástavek, jak je uvedeno v předpisu SVS i příloze Včelařství č.11/2009. Při obsednutí dvou nástavků pak se mají použít (podle předpisu) max. 4 kapky.
Jak to ale bude, když se zimuje ve více nástavcích, případně s vysokým podmetem, nebo odstraněnými zadními plásty v nástavcích. Logicky by mělo platit, že při ošetření fumigací, aerosolem i dalšími metodami, by mělo být dosaženo příslušné účinné koncentrace léčiva v ovzduší úlu po určitou dobu. Není přece problém vypočítat (nebo aspoň odhadnout) pro příslušnou úlovou soustavu volný prostor a k tomu dodat příslušné množství léčiva (počet kapek). Použitá metoda pak již není tak podstatná.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38317
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu