78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Stanislav Veliký --- 28. 8. 2003
Jakou rámkovou míru ?
Chci si vyrobit úly a v těch mírách mám opravdu chaos.Podle vašich reakcí mi vychází jako nejrozumnější Optimal 420 x 170 x 28,čtvercový půdorys nástavku 435 x 435, bez falců, tloušťka stěn 25 mm z lehkého dřeva, dokončených včelím voskem rozpuštěným v horké fermeži.Je na mých úvahách něco špatně? Dobří včelaři poraďte prosím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3805
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polásek --- 28. 8. 2003
Re: Jakou rámkovou míru ?
Pokud si budeš úly a příslušenství dělat sám, je podle mne vhodná délka rámku od 39 po 45 cm, výška podle toho, jak těžké nádstavky s medem budeš ochoten zvedat. Pokud budeš úly kupovat, tak nejlépe nějakou normalizovanou míru, snad podle Langstrotha nebo Dadanta, po vstupu do Eu díky konkurenci tyto úly zlevní více než úly na nějakou místní českou míru.
Vosk zahorka rozpuštěný ve fermeži - Takhle ošetřený povrch úlu bude po roce venku jednotvárně šedivý až černý a barva na něm díky vosku nebude držet. Když už včelí vosk, tak zevnitř úlu rozpuštěný v acetonu nebo nějakém ředidle a fermež zvenku a na fermež hned nebo až po roce barvu. Nebo místo fermeže použít lazuru.
.............................................
Podle vašich reakcí mi vychází jako nejrozumnější Optimal 420 x 170 x 28,čtvercový půdorys nástavku 435 x 435, bez falců, tloušťka stěn 25 mm z lehkého dřeva, dokončených včelím voskem rozpuštěným v horké fermeži.Je na mých úvahách něco špatně?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3809
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Antonín Podhájecký --- 29. 8. 2003
Re: Jakou rámkovou míru ?
To už bych použil 3/4 Langstroth. Je to zhruba stejné a je to takzvaná světová míra. Mám je a jsem spokojený. Chce to rámek co nejvyšší pro včely a přitom pro včelaře aby šel plný nástavek ještě přenášet. Nakonec pak jde výška rámků lehce měnit. Nástavky natírám obyčejným luxolem. Nástavky Pinii, ostatní díly (stříšky, mřížky, spodky)hnědou. Je to pak pěkně odlišené. Když je luxol dobrý pro lidi, pro včely bude také. Je trvanlivý a po zaschnutí nemůže škodit.
Tonda
>Chci si vyrobit úly a v těch mírách mám opravdu chaos.Podle vašich reakcí mi vychází jako nejrozumnější Optimal 420 x 170 x 28,čtvercový půdorys nástavku 435 x 435, bez falců, tloušťka stěn 25 mm z lehkého dřeva, dokončených včelím voskem rozpuštěným v horké fermeži.Je na mých úvahách něco špatně? Dobří včelaři poraďte prosím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3810
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vesely Emanuel --- 29. 8. 2003
Re: Jakou rámkovou míru ?
> Chci si vyrobit úly a v těch mírách mám opravdu chaos.Podle vašich reakcí > mi vychází jako nejrozumnější Optimal 420 x 170 x 28,čtvercový půdorys
Podle mě není žádná absolutně nejrozumější technika nebo úl. Já kdybych neměl nic a začínal, tak bych asi začal v primitivních úlech nekonvenčně: Viz http://www.gsu.edu/~biojdsx/main.htm To stojí pakatel a naučil bych se základům.Roj do začátku ti kdejaký včelař dá zadarmo. Získal bych tak čas a potřebné znalosti a orientaci. Je to hygienický, jednoduchý a levný. Určitě to není tak produktivní, ale o co ti jde? Chceš zbohatnout? Tak na to zapomeň. Je to taky otázka životní filosofie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3813
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Ivan Cerny --- 1. 9. 2003
Re: Jakou rámkovou míru ?
VE> Podle mě není žádná absolutně nejrozumější technika nebo úl. Já VE> kdybych neměl nic a začínal, tak bych asi začal v primitivních úlech VE> nekonvenčně: Viz http://www.gsu.edu/~biojdsx/main.htm
Nebo tady: http://www.geocities.com/usbwrangler/ a u nás Víťa Vydra: http://web.fsv.cvut.cz/~vydra/lednice.htm To vypadá tak zajímavě, že to asi taky zkusím. Jestli to je primitivní nebo naopak by určitě vydalo na dlouhou hádanici. Úplně fascinující prý je mít zasíťované dno, lehnout si pod úl a jen se dívat. Mimochodem, neznáte nějaký padnoucí český termín pro "Top bar hive" (úly s vrchními loučkami), jak se tyto úly souhrnně nazývají?
Nevýhodu vidím v tom, že pokud se potřebuješ na cokoliv zeptat (a to je u začátečníka jisté), tak "normální" včelaři prchnou v děsu. Mít alespoň pro začátek učitele z okolí je k prospěchu včel i včelaře.
Zdravím Ivan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3861
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Jan Čáp --- 2. 9. 2003
TBH (bylo "Jakou rámkovou míru ?")
> Mimochodem, neznáte nějaký > padnoucí český termín pro "Top bar hive" (úly s vrchními loučkami), > jak se tyto úly souhrnně nazývají?
Loučkový úl ?
> Nevýhodu vidím v tom, že pokud se potřebuješ na cokoliv zeptat (a to > je u začátečníka jisté), tak "normální" včelaři prchnou v děsu. Mít > alespoň pro začátek učitele z okolí je k prospěchu včel i včelaře.
Na http://groups.yahoo.com/group/TopHive/ je konference s 37 členy ...
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 3869
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu