78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jiří Přeslička (213.194.226.75) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu

Ach jo.
To je tak, když někdo opustí starý úl, ale zachová starou technologii obsluhy. Na vyslovení největší nevýhody krmení včelstev v langstrothu pramenící z neznalosti obsluhy musím reagovat. Osobně obdivuji zoufalce, kteří jsou ochotni vynaložit tolik zbytečné práce s vyndáním rámků z medníků použitých pro krmení. O následné péči o ně ani nemluvě. Krmení do prostoru po přerovnání rámků z jednoho do dvou nízkých nástavků nebudu raději ani komentovat. Pokud přijde u takto krmeném včelstvu ještě pozdní snůška, máte o zábavu postaráno. Ale i bez toho budou asi včely prázdný prostor při krmení prostavovat.
Technologie vedení včelstev v langstrothu řeší krmení rámkovým krmítkem https://www.dadant.com/catalog/product_info.php?products_id=214 Kdo má v oblibě klasické „okurkáče“, může krmit česnem za použití česnového krmítka. https://www.dadant.com/catalog/product_info.php?products_id=617 Vyzkoušel jsem obojí, ale pro nedostatek hrubého cukru do prosakovacích krmítek používám dvourámkové krmítko (6litrů) a jsem maximálně spokojený. Při krmení česnem je bezpodmínečně nutné !!! provádět krmení navečer. I při největší opatrnosti dojde k potřísnění lahve, co samozřejmě při krmení ve dne vyvolá loupež. Při doplňování navečer včely do rána vše důkladně vysuší a problém s loupeží není. Takto krmená včelstva musí být na klasickém dnu pro langstroth to je s 20mm vysokým podmetem a být v síle, kdy hrozen zasahuje až k samému krmítku. Včelstva slabá a na vysokém podmetu budou s největší pravděpodobností vyloupena.
S pozdravem
Jirka Přeslička
PS: doplňování zimních zásob je žádoucí ukončit nejpozději v průběhu srpna.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu

Osobně obdivuji zoufalce, kteří jsou ochotni vynaložit tolik zbytečné práce s vyndáním rámků z medníků použitých pro krmení. Přeslička

Keď čítam tieto rady o podávaní zásob na zimu, mám dobrý pocit, že môj spôsob vylučuje akýkoľvek styk s včelami pri vlievaní roztoku kŕmidla, sú maximálne bezpečné, primerane veľké na obsah a bezpečné pri odoberaní roztoku aj počas dňa, nemusím neustále odkladať a vracať striešky, sú umývateľné a ich cena je proti kupovaným nízka, robím si ich sám. Kŕmidlá sú dvojpriestorové, odberný priestor je s plaváčikom a nalievací priestor, čím včelár nemôže prísť do styku s včelami.

Kŕmidlá sú umiestnené z vonkajšieho priestoru úľa, roztok prípadne tuhé krmivo môžem podať, kedykoľvek, takisto do debničky do ktorej, to včely potrebujú v aj v menšom množstve, max. 5 litrov. Niečo také, ako rabovka, som ešte nezaznamenal!
Ako prvý typ so robil (slúži mi doteraz) tzv. povalové-stropné kŕmidlo, ktoré zároveň tvorí celoročný uzáver úľa z hora (tu, pravda musím plechovú striešku odložiť). Tento typ si včelár môže urobiť na každý úľ prístupný z hora. Je vyvložkovaný Al plechom, alebo lepenkou potiahnutou Al fóliou, takte vyhotovené je vynikajúce.

Druhý typ je ešte jednoduchší aj na výrobu, aj na umiestnenie na debničku, ani dorobenie na úle (hlavne jednostenné) nie je zložité, dá sa urobiť okružnou pílou z vonkajšej strany, čím vznikne kŕmny otvor na zadnej strane debničky. Na ich výrobu používam pevnejšie nádoby (používané na balkónoch) na kvety. Vyrobil so podobné kŕmidlá drevené plus sololit na steny a priehradku, umiestňujú sa tak isto, an zadnú stenu debničky.
Je to tak zhruba všetko, spôsob výroby nie je zložitý.

U mňa je to obrovská výhoda, pretože plásty potrebné pre budúcoročnú znášku, skladujem v úľoch pod plodiskom, pri kŕmení ich nasadení je jednoduché a rýchle.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu

> Ach jo.
> To je tak, když někdo opustí starý úl, ale zachová starou technologii
> obsluhy. Na vyslovení největší nevýhody krmení včelstev v langstrothu
> pramenící z neznalosti obsluhy musím reagovat. Osobně obdivuji zoufalce,
> kteří jsou ochotni vynaložit tolik zbytečné práce s vyndáním rámků z
> medníků použitých pro krmení. O následné péči o ně ani nemluvě. Krmení do
> prostoru po přerovnání rámků z jednoho do dvou nízkých nástavků nebudu
> raději ani komentovat. Pokud přijde u takto krmeném včelstvu ještě pozdní
> snůška, máte o zábavu postaráno. Ale i bez toho budou asi včely prázdný
> prostor při krmení prostavovat.

Zdravim, cekal jsem v odkazech nejakou bombu, bohuzel me to trochu zklamalo. To cesnove kmitko jsem zkousel - nelibi se mi ani trochu.

O ramkovem krmitku uvazuju ale jen pro oddelky. Jaky ma objem toto krmitko (nejsem schopen si to prelozit)?

Znam krmeni na 10x po 1,5kg - uz nejsem blazen, to radsi 2 -3 x tolik vcelstev a srpen u vody :-) Zvlast kdyz jsou vcely bodave a je vedro je to lahudka obden vcelarit :-)

Plast. krmitko jsou pro me penize, nastavky me v podsate stoji jen cas ve kterem bych stejne neco kutil a N se hodi vzdy. Takze je to o uhlu pohledu a ne o nejakych zoufalcich :-))

Na zaver dodam, ze az treba jednou nebudu zuzovat vubec tak mozna to bude lepsi alternativa protoze uz tak kybl se slamou nezvednu a komin by mohl spadnou - uvidime.

O prostavovani nemuze byt u me posledni 3sezony vubec rec, o pozdni snusce take ne.

T.H.Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (83.208.54.27) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu

Teď v září už nezbývá prakticky nic jiného než krmit postupně po těch 1 - 2 kilech cukru, cca 1 - 3 litry roztoku. V říjnu po půl litru až litru až v prosinci za teplého počasí po 0,2 - 0,3 litru roztoku, pokud by to někdo nechal zajít tak daleko.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
G.Pazderka (80.78.156.8) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 9. 2009
Re: Krmen? v Langstrothu (37678) (37680) (37685) (37688)

>Jaky ma objem toto krmitko (nejsem schopen si to prelozit)?<
........
No cosi pamatuji z fyziky, tak vnitřní míry krmítka v decimetrech, násobení a x b x c, a máme to v litrech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu