78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Kala (e-mailem) --- 26. 6. 2009
RE: Soumrak roztoče???
Také jsem s publikací údajů ve varroamonitoringu zaspal, ukolébán po několik předchozích týdnů nulovým přirozeným spadem. A to na dvou stanovištích po deseti včelstvech, několika oddělcích a jedním KM ošetřeným rojem. Přitom od několika v doletu vzdálených sousedů vím, že několik roztočů našli a byli se mnou konzultovat nasazení KM v souvislosti s chystaným vytáčením druhého ( u nás spadkového ) medu, aby včas přeléčili. Na soumrak roztoče nevěřím, také mám v zádech pocit, že někde ve včelstvech číhá, ale na podložky ani varoadna nepadá.
Chystám se však na několik radikálních zásahů ( pár včelstev po vytočení posledního medu potřebuji smést na mezistěny a přeléčit KM ). Mám nedostatek souší. Ve včelstvech která po smetení budou bez zavíčkovaného plodu budu z toho důvodu mít diagnostiku s poměrně vysokou vypovídací schopností. V té souvislosti bych rád poznamenal, že tuto metodu uplatňuji až na výjimky nejméně deset roků. Až polovinu včelstev mám v rozhodném období bez zavíčkovaného plodu. Pomocí KM však diagnostikuji a přeléčím všechna včelstva. Po cca 14 až 21 dnech mohu na mezistěny smést tu druhou polovinu včelstev a plodové i pylové plásty přidat skupině první a přitom podstatnou část nevhodných souší vyřadit z provozu.
Mám dlouhodobou zkušenost, že je to dobře funguje. Využijí se tím včely, které již žádná snůška ( jejich životní poslání ) nečeká a přitom nejsou z elitní skupiny dlouhověkých. Ale asi to nebude přijatelné řešení pro včelaře s větším počtem včelstev. Stojí to dost cukru, ( až cca 0,6 kg na jednu mezistěnu Optimalu), ale podstatná část ho zůstane, jako krmení na zimu ( až cca 80%. A navíc se včelstva mohutně rozplodují a při dostatku pylu vychovají početnou generaci dlouhověkých, přezimujících včel. Mně se popsaná metoda osvědčila jako komplexní zákrok v mnoha směrech prospěšný mně i zdravotnímu stavu včelstev. Nemám stanoviště, kde bych mohl očekávat nějakou snůšku v červenci či srpnu. Trochu víc jsem se rozepsal, protože na konferenci se kupodivu i při psím počasí nic neděje. J. Kala ( okres Příbram a Plzeň jih )
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Josef Křapka Sent: Thursday, June 25, 2009 10:57 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: Soumrak roztoče???
>Chci se zeptat,jak jste na tom s přirozeným spadem na podložkách< ----------------------------------------------------------- Docela bych uvítal, kdyby se ostatní včelři, kteří se dobrovolně přihlásili k varroamonitoringu probudili a začali plnit to k čemu se dobrovolně zavázali. JK Mostecko
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 36335
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu