- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 15. 2. 2009
Re: začinající včelař
V první řadě musí být na včelaření vhodná plocha. Takže nějaká velká zahrada nebo jiný oplocený pozemek nebo místo v lese či jinde v přírodě se snadným přístupem po lesní nebo polní cestě a zárověň někde zastrčené mimo dohled nenechavců a vandalů vracejících se z hospod nebo diskoték. Dále potom musí být v okolní přírodě dostatek zdrojů sladiny a pylu pro nově přibyvší včelstva. Projeví se to obvykle tím, že včely strádají v červenci a srpnu a v tuto dobu musí být pravidelně každý rok na cukru. V srpnu to tolik nevadí a dá se to považovat za víceméně standart, taky v této době se včely nakrmují cukrem na zimu, ale červenec je něco jiného. Je třeba potom zvážit rentabilitu chovu takových včelstev, jestli květnové a červnové snůšky z řepky nebo jiných včelařských rostlin, tedy jestli včelstva se snůškami jen za dva měsíce z 12 v roce dokáží být rentabilní. Je totiž rozdíl, když včelař od dubna po srpen kromě protirojových opatření ( a dneska protivaraózních) jenom chodí ke včelstvům a jednou za 14 dní až měsíc vybírá med a v srpnu po posledním výběru včely nakrmí na zimu, oddělky v květnu udělá a v srpnu taky jen nakrmí na zimu a když sice po 1 - 2 snůškách za rok vybere med, ale potom chodí ke včelstvům každý týden a zjišťuje, kolik mají zásob a dává jim podle potřeby cukr... To může být způsobeno jednak krajinou chudou na snůšku a jednak převčelením okolí. Proti situaci před třeba 30 lety zdrojů včelí snůšky, různých kvetoucích plevelů a buřeně téměř všude ubylo, zatímco leckde, kde dědové nebo otcové měli 5 - 10 zadováků, má dneska syn 30 nástavkových úlů. Dopředu se to dá ale jen odhadnout, přesně se to pozná až po pár letech chovu. Potom je to otázka vhodných typů úlů a rozměrů rámků. Pokud máš doma ze starého chovu větší množství rámků 39x24, podle mně je vhodné je využít do nových úlů. Jiné staré rámkové míry asi ne. Co se týká úlů, jednoznačně nastavky. S defakto standartizovanou šířkou zevnitř 38 cm pro 10 rámků, zvenku těch 42 cm nebo víc podle tloušťky stěny a s rovnýma dosedacíma plochama. Takhle je možné totiž kombinovat v jednom úlu rámky délky 39, délky 42 i délky 44,8 jen prostým položením příslušných nastavků na sebe, případně maximálně jednoduchým přibitím těsnicích latěk. Je možné třeba začít s rámky 39x24, potom přikoupit nebo přidělat nastavky třeba langstroth délky 44,8 a nějaké doporučené výšky, provozovat vedle sebe roky úly čistě s rámky 39, úly kombinované 39 a 44,8 i úly čistě langstroth s rámky 44,8 rámky 39 nechat dožít ... nebo se jedněch nakonec zbavit a nechat jen jednu míru.... Docela kvalitní článek vyšel ve včelařství 2/2009 v rubrice "Jak to dělám já" kde včelař popisuje celoroční včelaření v nastavcích na rámkové míře 39x17, sice podle fotek tam má nastavky falcované, takže kombinovat v jednom úlu nastavky s různými rámky by byl problém, to je ale detail.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "karl" <k.salvet/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, February 15, 2009 1:39 PM Subject: Re: začinající včelař
> Zdravim přátele včelaře chci letos začit včelařit a prosím Vás o radu jak > postupovat jedná se mi taktéž o využití dotace na nové úly a popřípadě > včelstva od Evropské Unie to znamená kolik si můžu na zmíněnou dotaci > pořídit včelstev(dotace na jedny) medomed atd.Nejsem úplný začátečník něco > již o včelaření vím od mého dědečka,který mne k tomu vedl nyní již není > mezi námi a chci v tradici začit pokračovat.Všem kteří mi do mého začátku > poradí děkuji Karl.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 34190
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |