78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - Míra.P (213.192.58.253) --- 8. 2. 2009
Re: Vyzimování
Zdravím.
Já jsem přišel také o jedny a byli to ty kde jsem měl trubce ještě o vánocích.
Zřejmě byli bez matky.Ptal jsem se tu na to už začátkem listopadu.No je to poučení pro příště.Jestli se mi to ještě někdy stane tak je spojím s jinými a třeba v prosinci.
Ostatní zatím dobrý.Chodím i na slovenské fórum a tam už se píše o proletech a někde i 12 stupňů tepla.
Pěknou neděli všem.
Míra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33985
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pavel (88.100.123.170) --- 8. 2. 2009
Re: Vyzimování
Přiteli hodnotit zimování včelstev v polovině unora je dosti unáhlené, Ted přichází období nejvědších strát z duvodu nedosažení včel na zásoby.Je pravda že za pěkného dne se dá něco napravit dodat zásoby priblížit k zimujícím včelám nebo převěsi vyjedené plásty.Určitě pamatuješ že o včely mužeš přijít třeba v dubnu a to je ještě hodně dlouho.Hodně poznáme jak natom jsme až po prvním jarním proletu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33986
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 8. 2. 2009
Re: Vyzimování
Oproti dřívějším zkušenostem pár lidí tady v posledních 2 - 3 letech uvedlo, že našli v zimě ve včelstvu trubce a přitom byly včely v pořádku a s matkou. Znamená to tedy, že když se v zimě mezi mrtvolkami najdou trubci, může to znamenat, že včelstvo je v pořádku a potom při pokusu o záchranu toho včelstva spojením s jiným dojde k zmaření jedné matky. Asi to znamená oprášit technologii zimování menších včelstev nebo silnějších oddělků s klidně i méně kvalitní matkou, určené pro záchranu včelstev v zimě a pokud ne, potom určené k rozebrání na jaře a k posílení produkčních včelstev.
Tady na severní Moravě bylo v sobotu přes poledne 10 - 15 st C, v noci na sobotu 10 st C, díky tomu jižnímu proudění. V přírodě už začaly jarní pochody, v lese tekla míza z javoru klenu naklovaného jakýmsi ptactvem a viděl jsem kvést petrklíč.
Prošel jsem se v pátek kolem polí s řepkou, letos jsou u nás ve špatném stavu. Metr, 3 metry kolem krajů pole je řepka v pořádku, ale hlouběji v poli obvykle rostou rostlinky s 3 - 4 malými listky v rozteči tak 15 centimetrů. Jedině na polích výrazně zastíněných lesem nebo na vlhkých severních svazích je řepka dobrá. Asi se na tom podepsaly podzimní sucha a kdoví, jestli místní zemědělci nebudou zaorávat. Ale třeba se to za ty 2 měsíce a něco do květu řepky spraví.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Míra.P" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, February 08, 2009 10:01 AM Subject: Re: Vyzimování
> Zdravím. > Já jsem přišel také o jedny a byli to ty kde jsem měl trubce ještě o > vánocích. > Zřejmě byli bez matky.Ptal jsem se tu na to už začátkem listopadu.No je to > poučení pro příště.Jestli se mi to ještě někdy stane tak je spojím s jinými > a třeba v prosinci. > Ostatní zatím dobrý.Chodím i na slovenské fórum a tam už se píše o > proletech a někde i 12 stupňů tepla. > Pěknou neděli všem. > Míra
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33994
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 8. 2. 2009
Re:Vyzimov?n?
Problém není v tom panenském díle ale jinde Já nechávám v úlech spoustu panenského a nejsou stím žádné problémy. problém může být ve špatném léčení při vychování zimní generace a nebo v mezeře mezi nástavky Tu musíš počítat od vosku po vosk > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: KaJi <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Vyzimov?n? > Datum: 08.2.2009 08:45:33 > ---------------------------------------- > Sice ještě přijde mráz, ale asi už se to dá hodnotit. > Takže já hlásím jednu ztrátu, Zkoušel jsme jak to dopadne když nad plod dám > nástavek s panenským dílem. Buď to neumím já, nebo včely. :-( > > A co vy přátelé. Bez ztráty květinky? > > Karel > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33987
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 8. 2. 2009
Re: Vyzimov?n?
Myslím, že první etapa vyzimování, kdy byly včely sevřeny do chomáče a musely jet jen po zásobách, je za námi. V minulém týdnu byly tepla, že snad všechny včely co to potřebovaly a měly alespoň zbytek zásob, aby zatopily, se rozvolnily a natahaly si k sobě zásoby z jiných uliček. Druhá stránka mince je celkové množství zásob a to se dá také odhadnout. Alepoň ve vztahu k příštímu oteplení nejpozději na konci března. Alespoň tady u nás pod horama.
A co se týká toho pananského díla, tak by mě skutečně zajímaly skušenosti jiných. Ale s touto situací:
Dole je nástavek/y/ s tmavším dílem, nad tím nástavek jen s panenským dílem. Je to v podstatě to, co se nazývá snad Rašovská protimorová metoda. I když já to dělal z jiného důvodu. U části včelstev jsme měl nahoře nástavek jiného rozměru (45*30) aby do něj včel přešly během zimy a já je na jaře mohl přesunout do tzv. Dadantů. Tam kde to bylo panenské dílo, nebo zakladené jen srdíčko uprostřed v horní části, tak tam včely dělaly cokoli, ab tam neuložili zásoby.
Tam kde jsem to v září viděl z hlediska zásob k dolní loučce jako rizikové, tak jsem to přerušil a nástavek dal dolů. V tomto včelstvu byly zásoby až dolů a odhadoval jsem, že by včely mohly přejít.
Stejné problémy jsem měl, ale za tvrdé zimy cca před 5 lety, kdy jsem přecházel na langstrotha a oddělky jsem zimoval ve dvou nástavcích. To se mi zimování oddělků ve 2N neosvědčilo. Jakmile jsme měl dost staršího díla, tak mi vycházel a vychází pro zimování oddělků spíše úspěšnější dvounástavkový způsob.
Co se týká léčení, tak všechna včelstva byla léčena stejně. Další bez problémů, ale jisté to bude opravdu až v květnu:-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33991
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu