78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
pokud má včelstvo dostatek zásob , a to že je přitisknuté ke strůpku svědčí o opaku, jara by se mohlo dožít sem tam se ve včelstvu nějaký trubec občas vyskytuje Dokonce jsem jednou zaznamenal i společně se včelami zimujícího čmeláka . Pro takové včelstvo lze udělat jen tyto věci zkontrolovat zásoby a přisunout je blíže a jeli možnost dá přehodit nástavky . správně má být včelstvo pod nimi nebo se posouvá po délce rámku nemělo by v žádném případě sedět až na horních loučkách je to příznak hladu ti trubci mohou být produktem pozdě vylíhlé matky která ploduje a je neoplozená nejlepší by bylo spojit s jinými. a pro doplnění stavu hned na jaře vytvořit oddělek
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci na podloce. > Datum: 01.12.2008 20:03:18 > ---------------------------------------- > Jaká hrůza! Asi všechna moje včelstva mají v současnosti nekvalitní matku > či jsou dokonce bezmatečná, jelikož trubci se v nich vyskytují stále! > Strašné! Naplnily se moje zlé sny! Každoroční obměňování všech matek u mě > nejspíš nestačí, proto musím zvýšit své již tak hyperaktivní chovatelské > činnosti až do té míry, abych matky mohl měnit každý půlrok. Co mi zbývá > jiného? Vždyť již jednoleté matky jsou v mých včelstev zřejmě špatné. Jinak > by přece moje včelstva neměla důvod k jejich výměně či co? Jinak by přece > neměla důvod, proč zazimovat s těmi nenažíranými darmožrouty, otravy a > parazity včel, tzv. trubci, kteří chamtivě užírají med, jež pak chybí v > zásobách a hrozí uhynutí včelstev hlady! : - )) > > .. > > Co k tomu dodat? > O víkendu nafilmuji ( nafotím ) jedno mé slabší produkční včelstvo ( letos > vytvořené ), které se uskupilo v zimním chumáči s vrškem přitisknutým ke > stropu, odkud je krásně vidět, že se vněm trubci ,,hemží,, i v tuto dobou. > Případní zájemci o tento materiál kontaktujte mě přes email na: > klub.rv/=/seznam.cz > > Jediné, na co je vždy dobré si dát pečlivý pozor, jsou trubci z hrboplodu ( > velikosti dělnice ), kteří značí přítomnost trubčic či trubcokladné matky. > Je-li na stanovišti běžný výskyt pár desítek normálních trubců ve včelstev > třeba i v průběhu zimy, nic tato skutečnost nealarmuje. Souvisí to se > způsobem včelaření a také s některými přírodními faktory. > > S pozdravem M. Václavek > //\/\\// > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32695
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (212.77.163.108) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
pokud má včelstvo dostatek zásob , a to že je přitisknuté ke strůpku svědčí o opaku, ....
-----
Včera jsme využil oteplení skoro na předpisových 10stC a večer sebral čelovku a šel doma fumigovat.
Takže jsem si mimo jiné prohlédl, jak a kde sedí včely.
Některé hluboko dole, jiné se usadí u stropu i když by si mohly zásoby uspořádat podle knih.
V případě delší loučky to už neřeším, pokud nesedí na celé ploše a mají dozadu dost zásob.
U krátkého Brennera to bylo horší a tam mnohdy nebyly včely dost inteligentní.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32697
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Fumigace za včerejší vichřice?
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "KaJi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, December 02, 2008 11:16 AM Subject: Re: trubci na podloce.
> pokud má včelstvo dostatek zásob , a to že je přitisknuté ke strůpku svědčí > o opaku, .... > > ----- > Včera jsme využil oteplení skoro na předpisových 10stC a večer sebral > čelovku a šel doma fumigovat. > > Takže jsem si mimo jiné prohlédl, jak a kde sedí včely. > Některé hluboko dole, jiné se usadí u stropu i když by si mohly zásoby > uspořádat podle knih. > V případě delší loučky to už neřeším, pokud nesedí na celé ploše a mají > dozadu dost zásob. > > U krátkého Brennera to bylo horší a tam mnohdy nebyly včely dost > inteligentní. > > Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32699
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (212.77.163.108) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Fumigace za včerejší vichřice?
R. Polášek
---------
Tady je vidět, jak je vše různé i na takovém malém flíčku jako je ČR.
O žádném větru nevím, jen to chvilkama vypadalo, že zmoknu. Ale byly to nějaké přeháňky.
Měl jsme čas na to koukat, někde byly včely docela hluboko a tak jsme mimoděk přišel na dobrý for, jak tam strkat knot. Normálně vyndávám jeden rámek, ale někde jsem včely v horním nástavku neviděl. Tak jsem horní nástavek nadzvedl a hřebík jen položil na loučky napříč a knot visel dolů mezi rámky. V některých případech jsem rozpůlil chomáč, takže se docela rozvolnily.
Výhodou je, že zůstane strop přilepený a docela dobře to těsnilo.
Dneska jsem koukal na podložky a včelám to zřejmě nevadilo. Tedy tak aby uhynuly.
Roztočů taky jen pár kousků. Za měsíc přirozeného spadu i za noc po léčení.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32705
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
No, včera už to bylo slabší, ale přes víkend to tady shazovalo stříšky z úlů, pokud nebyly zvlášť pořádně zatížené a rozfoukávalo to igelity nebo třeba plastové kbelíky a misky pod květináče a podobné středně těžké předměty po zahradě a rvalo plachtu z hromady na zahradě . A nějak nadnormálně to po několik dní hučelo, zvláště v noci, jakoby se to neslo z Beskyd z hor 5 - 10 a víc kilometrů daleko na jihovýchodě a jihu....
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "KaJi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, December 02, 2008 12:35 PM Subject: Re: trubci na podloce.
> Fumigace za včerejší vichřice? > > R. Polášek > --------- > Tady je vidět, jak je vše různé i na takovém malém flíčku jako je ČR. > O žádném větru nevím, jen to chvilkama vypadalo, že zmoknu. Ale byly to > nějaké přeháňky. > > Měl jsme čas na to koukat, někde byly včely docela hluboko a tak jsme > mimoděk přišel na dobrý for, jak tam strkat knot. Normálně vyndávám jeden > rámek, ale někde jsem včely v horním nástavku neviděl. Tak jsem horní > nástavek nadzvedl a hřebík jen položil na loučky napříč a knot visel dolů > mezi rámky. V některých případech jsem rozpůlil chomáč, takže se docela > rozvolnily. > > Výhodou je, že zůstane strop přilepený a docela dobře to těsnilo. > > Dneska jsem koukal na podložky a včelám to zřejmě nevadilo. Tedy tak aby > uhynuly. > > Roztočů taky jen pár kousků. Za měsíc přirozeného spadu i za noc po léčení. > > Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32706
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vorja (78.108.145.2) --- 3. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Včera jsme využil oteplení skoro na předpisových 10stC a večer sebral
> čelovku a šel doma fungovat.
V některých případech jsem rozpůlil chomáč, takže se docela
> rozvolnily.
----------------------------------------------------------
10°C není pro fumigaci bezpodmínečná podmínka, jak jsem slyšel na jednom semináři. Rozhodující je, aby včely nebyly semknuty do chomáče. Pokud již jsou, tak je nutno ošetřit aerosolem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32716
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 3. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
vorja:
10°C není pro fumigaci bezpodmínečná podmínka, jak jsem slyšel na jednom semináři. Rozhodující je, aby včely nebyly semknuty do chomáče. Pokud již jsou, tak je nutno ošetřit aerosolem.
----
Předpisových 10 byla ironie :-)
Jednak nebylo úplně přesně deset stupńů, druhak si myslím, že neexistuje jen tak jednoduchá závislost na sezení včel v chomáči a teplotě.
Jednak je třeba vzít v úvahu tepelnou setrvačnost ale taky roční dobu a tepelné změny.
Například pokud je dlouho zima a pak se oteplí (třeba okolo vánoc, tak teplota je mnohdy jen nad nulou, úl promrzlý ale včely se prostě rozhodnou rozvolnit a přetahují zásoby do sediště. Některé otužilé se i proletují.
Předevčírem jsem koukal jak se prohání kouř v nástavkách a i když byly v době fumigace v chomáči, tak kouř je rozehnal.
A po namátkové kontrole podložek to moc včel životem nezaplatilo.
Zajímalo by mě jak moc máte vy včely pod deset a nad deset stupňů v chomáči. Deset je moc kulaté číslo, takže je to spíše taková pomůcka, aby se něco řeklo.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32717
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 4. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Nesouhlas s timto názorem.Fumigace má účinnost jen tehdy jsou-li včely rozlezlé.(objevují-li se na česně) Při 10 a níže jsou v chomáči a účinnost kouře(fumigace) je minimální . Při této teplote se rozvolní okraje chomáče a do středu se kouř nedostane, ,protože se tam stahují. Roztahne je pouze aerosol, kdy reagují na změnu vlhkosti nebo acetonu a začínaji větrat a hučet. Kapenky se dostávaji až k matce. Při kouření se v nižších teplotách stahují a při fumigacích so vždy roztahují. V tomto je ten vtip a ne, že si někdo toto vymyslel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32718
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - vsusicky (82.117.130.3) --- 4. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Fumigace i aerosol se používají také k daratizaci. Kdesi jsem četl odborný názor, že v toto případě je fumigace účinnější než aerosol protože se jedná o daleko mení částice než v případě aerosolu, kterí snáze pronikají i do hůže přístupných prostor. Aplikaci léčiva aerosolem při posledním léčení sice již tři roky dělám, ale o uvedeném tvrzení mám také jisté pochybnosti. Předpokládám, že to mají ve VÚD nějak ověřené, tedy že se nejedná o skrytou marketingovou podporu prodeje vyvíječů aerosolu :)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32721
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 4. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Zajímalo by mě jak moc máte vy včely pod deset a nad deset stupňů v chomáči. Deset je moc kulaté číslo, takže je to spíše taková pomůcka, aby se něco řeklo.
Karel
Ja som tohoto tabu zbavil už dávno a vôbec ho nevnímam ako prekážku pri poslednej fumigácii v čase bez akéhokoľvek plodu, tj.10 mesiac. Som aj prakticky presvedčený, že fumigant do zimujúceho chumáča prenikne, možno ešte ľahšie a rýchlejšie ako aerosól. Výsledok je vždy pozitívna, ak sú na včelách nejaké zabudnuté klieštiky, vždy som ich našiel na popdložke. Tento rok síce bolo pri fumigácii +9˚C čo je vysoká teplota, ale po minulé roky to bolo ďaleko nižšie.
Je pravda, že na včely v chumáči fumigant včely v chumáči rozruší čo pomáha k rýchlejšiemu vnikajú k zabudnutým klieštikom, už i preto, že aj klieštik musí dýchať. Preto túto achilovu pätu v.d. musíme využiť.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32719
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Heřman (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Me sedi take kazde jinak, faktoru co to ovlivnuje je asi mnoho...
Ono totiz v jedne bedynce bez vysokeho dna nebude moc poloh na vyber, ale ve vice bedynkach s vysokym zasitovanym dnem, ockama se to tezko predem odhadne - udelaj si to po svem :-)
Jinak ti trubci v zime je zahada :-) Jaktoze je nekdo ma a nekdo nikdy nemel. Ja je loni nekde mel a nekde ne, a kupodivu tam na jare byly matky a vse slo v pohode. Pozdni tichou vymenu vsak pripoustim, dokonaly prehled o vsem co se deje nemam. Rozhodne si ale myslim, ze panikarit nema cenu. Obvzlast po ujisteni od kolegy, ze jsou najisto bez matky a jsou tam trubcice :-) To uz do jara pocka.
Stejny paradox pro me je, otazka chovu matek pri matce nad mrizkou, kdy matecniky zastavi a zanesou medem. Resilo se to tu nedavno a ja si z toho vzal, ze se matky udusi (me se to na tom plastu nepovedlo). Ted mi chovatel matek rikal, ze to neni pravda, ze jim tam nechaj prulez aby mely vzduch a hlavne mohly vybehnout. Nejsou prece blbci...
Tak a ted kde je pravda, ono to vypada, ze kazdy ma tu svou, nejlepsi. :-))
T.H.
Včera jsme využil oteplení skoro na předpisových 10stC a večer sebral > čelovku a šel doma fumigovat. > > Takže jsem si mimo jiné prohlédl, jak a kde sedí včely. > Některé hluboko dole, jiné se usadí u stropu i když by si mohly zásoby > uspořádat podle knih.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32704
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Tak před 5 roky jsem též u jedněch zažil paradox potvory si usmyslely , že budou mít 2 matky a nešlo jim to rozmluvit Jena kledla pěkně slušne ve spodním a druhá řádila ve 4 nástavku když jsem ji odstranil hned tam bylu nové matečníky a víckrat v dalším rokce se to u nich neopakovalu > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz> > Předmět: Re: trubci na podloce. > Datum: 02.12.2008 12:17:16 > ---------------------------------------- > Me sedi take kazde jinak, faktoru co to ovlivnuje je asi mnoho... > > Ono totiz v jedne bedynce bez vysokeho dna nebude moc poloh na vyber, ale ve > vice bedynkach s vysokym zasitovanym dnem, ockama se to tezko predem odhadne - > udelaj si to po svem :-) > > Jinak ti trubci v zime je zahada :-) Jaktoze je nekdo ma a nekdo nikdy nemel. > Ja je loni nekde mel a nekde ne, a kupodivu tam na jare byly matky a vse slo v > pohode. Pozdni tichou vymenu vsak pripoustim, dokonaly prehled o vsem co se > deje nemam. Rozhodne si ale myslim, ze panikarit nema cenu. Obvzlast po > ujisteni od kolegy, ze jsou najisto bez matky a jsou tam trubcice :-) To uz do > jara pocka. > > Stejny paradox pro me je, otazka chovu matek pri matce nad mrizkou, kdy > matecniky zastavi a zanesou medem. Resilo se to tu nedavno a ja si z toho vzal, > ze se matky udusi (me se to na tom plastu nepovedlo). Ted mi chovatel matek > rikal, ze to neni pravda, ze jim tam nechaj prulez aby mely vzduch a hlavne > mohly vybehnout. Nejsou prece blbci... > > Tak a ted kde je pravda, ono to vypada, ze kazdy ma tu svou, nejlepsi. :-)) > > T.H. > > > Včera jsme využil oteplení skoro na předpisových 10stC a večer sebral > > čelovku a šel doma fumigovat. > > > > Takže jsem si mimo jiné prohlédl, jak a kde sedí včely. > > Některé hluboko dole, jiné se usadí u stropu i když by si mohly zásoby > > uspořádat podle knih. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32708
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
To, že včelstvo v tuto dobu sedí na stropních loučkách v žádném případě automaticky neznamená, že má nedostatek zásob a že trpí hladem. To ostatně ani v tuto dobu nejde, to by muselo být včelstvo na podzim úplně vyloupeno nebo tak nějak. Nechával jsem včelstva určená k zimnímu spojování na konci prosince jít do zimy na 3 - 5 kilech zásob a v době spojování měly spotřebováno tak polovinu těch zásob, hladem by padly podle mého odhadu někdy ke konci ledna. U větších rámkových měr je úplně normální, že normálně nakrmená včelstva po část zimy nebo celou zimu sedí na horních loučkách a posouvají se vodorovně pod strůpkem na druhou stranu nastavku. Zásah do takového včelstva je úplně zbytečný a znamená v tuto dobu zbytečné oslabení včelstva zkřehnutím odloučených včel. Jediný problém bych viděl tehdy, když včelstva byla nakrmena co nejdříve v srpnu a potom ponechána tak. Srpnové a zářijové plodování mohlo spotřebovat většinu zásob v prostředních rámcích, zatímco nedotčené zásoby v krajních rámcích v neobsazených uličkách by v zimě za mrazů byly pro včely nedostupné. Takže včelstvo by mohlo během zimy, ne teď na začátku zimy zásoby v obsazených uličkách spotřebovat, trpět hladem a uhynout.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, December 02, 2008 8:57 AM Subject: Re: trubci na podloce.
pokud má včelstvo dostatek zásob , a to že je přitisknuté ke strůpku svědčí o opaku, jara by se mohlo dožít sem tam se ve včelstvu nějaký trubec občas vyskytuje Dokonce jsem jednou zaznamenal i společně se včelami zimujícího čmeláka . Pro takové včelstvo lze udělat jen tyto věci zkontrolovat zásoby a přisunout je blíže a jeli možnost dá přehodit nástavky . správně má být včelstvo pod nimi nebo se posouvá po délce rámku nemělo by v žádném případě sedět až na horních loučkách je to příznak hladu ti trubci mohou být produktem pozdě vylíhlé matky která ploduje a je neoplozená nejlepší by bylo spojit s jinými. a pro doplnění stavu hned na jaře vytvořit oddělek
Pepan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32698
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
...správně má být včelstvo pod nimi nebo se posouvá po délce rámku...
Pepan, môže to byť pravda, ale len za určitých okolností, silné včelstvo a nesmú byť silné mrazy v tom období. Asi tri zimy nazad mi uhynulo včelstvo (skôr slabšie) za zásobami sa posunulo až na horné latky a zásoby na všetkých rámikoch dostatok. Pri prehliadke som našiel mŕtve včely "zapichnuté" v bunkách 1,5 cm, tú zdanlivo krátku vzdialenosť (ale pre nás) nedokázali včely prekonať.
Iný prípad: včelstvo silné, zásoby taktiež, len na jednom pláste ich bolo málo (možno keď som zakrmoval tam mali plod), včely v strede chumáča sa dostalo až k hornej latke a vodorovne sa pohybovali až ku koncu uličky a uhynuli. včely po obidvoch stranách uličke žili až do jari ako bezmatkové.
Tú vzniknutú medzeru včely nedokázali prekonať. Túto udalosť dokonale zaznamenala podmetová podložka.
Dva prípady, v prvom sa včely nedokázali vodovne presunúť a vdruhom áno, ale nebol im to nič platné, zahynuli taktiež. V druhom prípade to bola skôr moja vina, ako včiel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32700
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
Tak mně napadá, má na zimování nějaký vliv, když strůpek není položený na horních loučkách, ale je tak centimetr nad nimi? Takže včely z jednotlivých rámkových uliček mají přes tuto mezeru vzájemný kontakt a mohou si vzájemně vyměňovat zásoby. Takže mohou sjednocovat rychlost postupu v obsazených uličkách a tím i optimalizovat tepelné ztráty atd.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, December 02, 2008 11:20 AM Subject: Re: trubci na podloce.
> ..správně má být včelstvo pod nimi nebo se posouvá po délce rámku... > > Pepan, môže to byť pravda, ale len za určitých okolností, silné včelstvo a > nesmú byť silné mrazy v tom období. Asi tri zimy nazad mi uhynulo včelstvo > (skôr slabšie) za zásobami sa posunulo až na horné latky a zásoby na > všetkých rámikoch dostatok. Pri prehliadke som našiel mŕtve včely > "zapichnuté" v bunkách 1,5 cm, tú zdanlivo krátku vzdialenosť (ale pre nás) > nedokázali včely prekonať. > Iný prípad: včelstvo silné, zásoby taktiež, len na jednom pláste ich bolo > málo (možno keď som zakrmoval tam mali plod), včely v strede chumáča sa > dostalo až k hornej latke a vodorovne sa pohybovali až ku koncu uličky a > uhynuli. včely po obidvoch stranách uličke žili až do jari ako bezmatkové. > Tú vzniknutú medzeru včely nedokázali prekonať. Túto udalosť dokonale > zaznamenala podmetová podložka. > Dva prípady, v prvom sa včely nedokázali vodovne presunúť a vdruhom áno, > ale nebol im to nič platné, zahynuli taktiež. V druhom prípade to bola skôr > moja vina, ako včiel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32702
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 12. 2008
Re: trubci na podloce.
...správně má být včelstvo pod nimi nebo se posouvá po délce rámku...
Pepan, môže to byť pravda, ale len za určitých okolností, silné včelstvo a nesmú byť silné mrazy v tom období. Asi tri zimy nazad mi uhynulo včelstvo (skôr slabšie) za zásobami sa posunulo až na horné latky a zásoby na všetkých rámikoch dostatok. Pri prehliadke som našiel mŕtve včely "zapichnuté" v bunkách 1,5 cm, tú zdanlivo krátku vzdialenosť (ale pre nás) nedokázali včely prekonať.
Iný prípad: včelstvo silné, zásoby taktiež, len na jednom pláste ich bolo málo (možno keď som zakrmoval tam mali plod), včely v strede chumáča sa dostalo až k hornej latke a vodorovne sa pohybovali až ku koncu uličky a uhynuli. včely po obidvoch stranách uličke žili až do jari ako bezmatkové.
Tú vzniknutú medzeru včely nedokázali prekonať. Túto udalosť dokonale zaznamenala podmetová podložka.
Dva prípady, v prvom sa včely nedokázali vodorovne presunúť a v druhom áno, ale nebolo im to nič platné, zahynuli taktiež. V druhom prípade to bola skôr moja vina, ako včiel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 32701
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu