78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - Vladimír Ptáček (81.19.4.77) --- 26. 8. 2008
Re: Varroamonitoring
Př. Čihák píše: "Já sám monitoring dělám a myslím si, že je to pozitivum. Máme přehled jak to u sousedů vypadá a doufám jen, že na to bude včasná reakce SVS."
Prosím, mohl byste rozvést co myslíte tím věděním jak to u sousedů vypadá? Co očekáváte od SVS? Kolik máte včelstev u kolika a jak spad sledujete? Co jste zatím zjistil?
Moc děkuji
Vladimír Ptáček
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31179
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 26. 8. 2008
Re: Varroamonitoring
To je jednoduchý, vým, že se zatím nic neděje, že v okolí je klid brouk se nobjevuje. Pochopitelně loni kdyby byl spad( monitorring) tak jsme mohli něco dělat. SVS má alespoň přehled a může včas reagovat na situaci. Loni všichni říkali je to zbytečné léčit ( v naší ZO) potom už bylo pozdě. Mám 6 včelstev, sleduji spad každý 3 až 6 den dělám kontrolu. Kontrolu provádím přes zasíťované dna Langstrothova úlu.. Zatím je spad po použití Gabonu ( po 28 dnech minimální asi 0,3 až 0,6 spadu na den) .Pane Ptáček myslím, že jste to vy kdo píšete do časopisu včelařství.
> ---------------------------------------- > Př. Čihák píše: "Já sám monitoring dělám a myslím si, že je to pozitivum. > Máme přehled jak to u sousedů vypadá a doufám jen, že na to bude včasná > reakce SVS." > Prosím, mohl byste rozvést co myslíte tím věděním jak to u sousedů vypadá? > Co očekáváte od SVS? Kolik máte včelstev u kolika a jak spad sledujete? Co > jste zatím zjistil? > Moc děkuji > Vladimír Ptáček > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31180
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vojtěch (85.13.78.2) --- 27. 8. 2008
Re: Varroamonitoring
Monitoring považují zodpovědní včelaři za nutnost pro svoji potřebu. Kolik je takových včelařů? Jinak to je už hasení ohně.Řešení by mělo už předcházet....
Jsme tři v naší ZO co používáme stejný systém.Ostatní se chystají. Při podrobné kontrole po nasazení gabonů jsme nenašli ani jednoho kleštíka.
Řešení je např. : Když mi jeden funkcionář v ZO popisoval jak mu lozí kleštíci po letáku , letáky zrušit. To zn. když si je včela přinese z venku, tak nespadne na pevný podklad, kde se pohybují včely, ale propadne sítem a tak na další včelu se neuchytí.Nebo včas nachystat včely na zimu,/ v klidu bez rušení/ aby matka neplodovala a fumigace to dořeší.Slabochy nechovat atd.
Je třeba rozlišovat prevenci a kontrolu. Co je důležitější?
Nebo informaci o novém řešení a popis nového řešení.
Informace je např. v novém Včelaři, že Dadantklub předvede zdokonalené zvedací zařízení. Používáme zdokonalené zařízení už několik let, o tom se ví , ale se to tutle, řekl by Valach. Tak co je pro nás většinu starších důležitější?
„Vaše pozorování kladení matek je zajímavé, k něčemu takovému jsem se nikdy nedostal. O
jejich testování jistě něco někde napsáno je, ale nevím teď žádný přesný
literární zdroj poradit.“ Napsal mi odborník.
Je zbytečné ztrácení času se zabývat věcmi už ověřenými. Nevíte o nějakém zdroji informací k tomuto tématu? Děkuji.
B.V.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31182
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 27. 8. 2008
Re: Varroamonitoring
Na Vaši poznámku, že fumigace to vyřeší. Tomu moc nerozumím. Po fumigaci už je pozdě včely jsou už v té době narušeny a to je již pozdě jako loni tak to přesně bylo.
> ---------------------------------------- > Monitoring považují zodpovědní včelaři za nutnost pro svoji potřebu. Kolik > je takových včelařů? Jinak to je už hasení ohně.Řešení by mělo už > předcházet.... > Jsme tři v naší ZO co používáme stejný systém.Ostatní se chystají. Při > podrobné kontrole po nasazení gabonů jsme nenašli ani jednoho kleštíka. > Řešení je např. : Když mi jeden funkcionář v ZO popisoval jak mu lozí > kleštíci po letáku , letáky zrušit. To zn. když si je včela přinese z > venku, tak nespadne na pevný podklad, kde se pohybují včely, ale propadne > sítem a tak na další včelu se neuchytí.Nebo včas nachystat včely na zimu,/ > v klidu bez rušení/ aby matka neplodovala a fumigace to dořeší.Slabochy > nechovat atd. > Je třeba rozlišovat prevenci a kontrolu. Co je důležitější? > > Nebo informaci o novém řešení a popis nového řešení. > Informace je např. v novém Včelaři, že Dadantklub předvede zdokonalené > zvedací zařízení. Používáme zdokonalené zařízení už několik let, o tom se > ví , ale se to tutle, řekl by Valach. Tak co je pro nás většinu starších > důležitější? > „Vaše pozorování kladení matek je zajímavé, k něčemu takovému jsem se > nikdy nedostal. O > jejich testování jistě něco někde napsáno je, ale nevím teď žádný přesný > literární zdroj poradit.“ Napsal mi odborník. > Je zbytečné ztrácení času se zabývat věcmi už ověřenými. Nevíte o nějakém > zdroji informací k tomuto tématu? Děkuji. > B.V. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31183
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu