78024

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pavel (81.19.47.102) --- 29. 5. 2008
Re: Infekčnost roje

Odpovím trochu jinak, než se očekává.
Při dobré spolupráci s veterinární správou by usazování neznámých rojů nemusel být problém. Stačilo by usadit roj, umístit ho na oddělené stanoviště, vložit podložku do úlu a nechat vyšetřit (spad z podložky nebo hrst včel).

Důležité je oddělené stanoviště a ještě důležitější je to vyšetření. Protože se tyto dvě podmínky nedaří plnit, tak se všeobecně varuje před usazováním neznámých rojů.

Plošné preventivní vyšetřování včelstev (v rizikových oblastech) se u nás provádí minimálně. Laboratorní vyšetřování uhynulých včelstev (v oblastech vysokých úhynů) se rovněž neprovádí (v SRN se provádí tato vyšetření uhynulých včelstev).
Protože nikdo není schopen (ČSV, SVS, VUVČ) zajistit tato vyšetřování, tak se ani nikdo nebude namáhat s vyšetřováním rojů.

Pozn. Osobní zkušenost s usazováním cizích rojů nemám a odpověď VUVČ dokážu odhadnout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu