78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 22. 5. 2008
Re:?ly
Jestli dobre rozumim tak uz jste koupil vcely i s uly?
Jak prechod uskutecnit je vice moznosti. Nastinim dve, ktere lze ruzne modifikovat. Rozhodne bych se zameril na minimalizaci prenosu nemoci. Je asi take dobre vedet, ze pri presunu vcel mimo obce by melo byt veterinarni povoleni - doufam, ze ted moc nekecam :-) Prosim jestli to muze nekdo upresnit, potvrdit i pro me - dik.
Prvni moznost je, jak uz bylo zmineno, udelat na puvodnim miste ulu umele roje (smest do rojaku), ktere pujde pri usazeni doma na mezisteny Langstrotu prelecit fumigaci . Toto je cesta minimalizace prenosu nemoci a zaroven pri smetani vcelstev muzete (nebo nekdo zkusenejsi) posoudit zdravotni stav vcelstva. Pozor na mor - timto postupem je nejmensi riziko. Umely roj si vklidu do podzima vystavi 2-3nizke nastavky - nutne krmit.
A nebo jit cestou take jiz proslaplou a to ze do langstrotovych nastavku si udelate vlozku, aby sli zavesit stare ramky do L. nastavku a ty se budete snazit co nejrychleji vyradit tim, ze si vcely postavi v hornim nastavku nove L. ramky. Dalsi moznost, ze na stary nastavek postavite novy L. pomoci nejakeho bastlu (mezidna) utesnite. Toto rozhodne nejde delat pres zimu - mozna jste myslel spis porizeni ulu. Zda na tento postup neni pozde jiz nyni nedokazu rict s jistotou(mam taky malo nalitano), vcely uz nebudou tak ochotne stavet, pri dobre lesni snusce pripadne krmeni nejspis ano ale rozhodne to bude pracnejsi a i riziko nemoci (moru) bude vetsi.
Osobne bych v tuto dobu volil postup c.1, ale nesmel bych byt uplny zacatecnik :-) Slo by to udelat tak, ze bych smetl 2 vcelstva a treba i cast tretiho a tomu bych pridal ostatni plasty s plodem - kdyby vam ho bylo lito. A az by by se to vylihlo tak bych smetl posledni.
Nabidka oddelku na L. mire i s nastavky je pro zacatecnika rozhodne nejlepsi. Usetrila se hodne prace a starosti. Nadruhou stranu si nic nevyzkousite a nenamucite, ale zas vas to hned neodradi pri pripadnem neuspechu :-)) - stoupa nam vekovy prumer :-)
Bohuzel mi nastavky neprebyvaji :-( takze nemuzu pomoci. Jakou vysku ramku jste zvolil ?
V pripade zajmu vim o par odkazech pro obe varianty, kde to lze nastudovat - staci rict, napsat.
At se dari
T.H.
> Zdravím a ptám se. Tento měsíc chci začít včelařit. Po letitém váhání je to > tady. Kamarád mi výhodně prodal staré nástavkové úly, které mají rozměr > rámků 35 x 29. Úly jsem koupil 3 a přes zimu chci přejít na systém > Langstroth. Z časově-finančních důvodů je to pro mě nejjednodušší varianta. > Jaký mají názor praktici? > Děkuji, Lukáš Zajíček > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29630
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 22. 5. 2008
Re: změna r.m.
Přechod na jinou rámkovou míru je vhodná příležitost ke kompletní ( preventivní ) ozdravě včelstev prostřednictvím vytvoření smetenců na mezistěny. Asi nejvhodnější termín je plné léto, poslední hlavní snůška. Při rozkvětu lípy srdčité se matka umístí do izolační klícky ( stěny tvořené mateří mřížkou ), aby včely měli přímý přístup k matce, a tak nevznikla ve včelstvu osiřelost.
Za čtyři týdny bude veškerý plod vylíhlý. Včely se sklepají do nového úlu, med se vytočí a dílo vytaví. Smetenec je třeba intenzivně krmit, aby včely vystavěli mezistěny ( na každý NN ( na každý kg včel ) se zkrmí 6-8 kg cukru ve 3-4 dávkách v týdenním intervalu ). Při této příležitosti lze matku snadno a s velkou jistotou úspěchu vyměnit...do smetence se přidá mladá matka v klícce ucpané medocukrovým těstem.
Při tomto způsobu nepřijdete v daném roce o výnos. V následujícím roce se může projevit nižší výnos následkem přemetání na mezistěny.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29640
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pavel (81.19.47.102) --- 22. 5. 2008
Re: změna r.m.
Když člověk kupuje včelstva, tak si moc vybírat nemůže (zvláště letos je v některých oblastech včel méně).
Dovolím si poradit tento postup:
1) Nyní si dovézt včelstva (neotálet)
2) Včelařit na dovezeném
3) Při posledním nebo předposledním vytáčení (1/2 července - dle místní snůšky, ne až v srpnu nebo září) včelstva smést do nových úlů a zakrmit (10 kg) a zaléčit (vložit Gabon nebo Formidol). Smést do nových úlů, staré úly spálit a nové dát na přesné místo, kde byly staré.
4) Dokrmit 5 - 15 kg podle snůšky. Tam, kde je les, maliny a vřes je to nejlepší.
Je to rychlé s minimální pracností (žádné redukce mezi úly a žádné zbytečné vyrušování). Přijde se o část plodu (v tuto dobu nejvíce napadeném roztoči), ale do zimy jde na panenském díle s jistotou, že tam nejsou roztoči, viry, zvápenatění plodu a podobné zbytečnosti, které včely ani včelař nepotřebuje. Říká se tomu ozdravění včelstva a díla.
Medovat se má dopoledne, ale medování při přemetání udělat raději odpoledne. Včelstvo přenesené do nových úlů nevyletí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29646
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 22. 5. 2008
Re: změna r.m.
Dovolím si poradit tento postup:
1) Nyní si dovézt včelstva (neotálet)
2) Včelařit na dovezeném
3) Při posledním nebo předposledním vytáčení (1/2 července - dle místní snůšky, ne až v srpnu nebo září) včelstva smést do nových úlů a zakrmit (10 kg) a zaléčit (vložit Gabon nebo Formidol). Smést do nových úlů, staré úly spálit a nové dát na přesné místo, kde byly staré.
4) Dokrmit 5 - 15 kg podle snůšky. Tam, kde je les, maliny a vřes je to nejlepší.
______________________________________________________________
>
>
Je to sice jednoduší, než mnou navrhované řešení, nicméně práce kvapná málo platná.
V plodových rámkách( hlavně u vyšších měr ) je nemalé množství medu, který je kvůli plodu nedostupný. Včely v plné snůškové aktivitě jsou ve směs krátkověké...smetenec z těchto včel během pár týdnů znatelně zeslábne. Než se vylíhne první plod, přemetané včelstvo se může zmenšit i na méně něž třetinu původního množství včel. Dělnice z první generace plodu odchovaného smetencem krátkověkých včel jsou opět včely krátkověké. Tento stav velmi nahrává nosemě. Smetence krátkověkých včel zpravidla neobnoví svoji původní sílu a zůstávají slabé.
Tento stav nenastane, pokud se matka vloží do izolační klícky, aby se veškerý plod vylíhl dříve, než proběhne přemetání do nového úlu. Vlivem omezení plodování se včelstvo postupně přemění na společenství anatomických trubčic ( rojových včel ), tedy vzniknou dlouhověké včely. Jelikož plod za 4 týdny po izolaci matky chybí, všechen med je bez problému vytočitelný a včely jsou fyziologicky připraveny na intenzivní stavění.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29648
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 23. 5. 2008
Re: změna r.m.
Zhruba do poloviny srpna silné včelstvo smetené na mezistěny vystaví celý úl, mezistěny odpovídající 2 nastavkům 39x24. Je tedy možné je smést rovnou na dva nastavky mezistěn. Později, další měsíc potom vystaví asi ten jeden nastavek, tudíž se musí setřepat jen do jednoho nastavku a teprve když jsou v tom jednom nastavku mezistěny zhruba ze 3 /4 vystaveny, je možné se pokusit podstavit další nastavek s mezistěnami, pokud je teplé září a včel je v úlu dost. Včelstvo tyto mezistěny sice začne stavět, ale nejspíš už nedokončí. Včelám ale nijak moc ty nedostavěné mezistěny ve spodním nastavku přes zimu nevadí, projeví se to ale na jaře menší sílou toho včelstva. Tolik mé zkušenosti s norským zimováním. V době stavby mezistěn kromě dodávky cukru musí být v okolí zdroj pylu.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Pavel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, May 22, 2008 4:46 PM Subject: Re: změna r.m.
> Když člověk kupuje včelstva, tak si moc vybírat nemůže (zvláště letos je v > některých oblastech včel méně). > > Dovolím si poradit tento postup: > 1) Nyní si dovézt včelstva (neotálet) > 2) Včelařit na dovezeném > 3) Při posledním nebo předposledním vytáčení (1/2 července - dle místní > snůšky, ne až v srpnu nebo září) včelstva smést do nových úlů a zakrmit (10 > kg) a zaléčit (vložit Gabon nebo Formidol). Smést do nových úlů, staré úly > spálit a nové dát na přesné místo, kde byly staré. > 4) Dokrmit 5 - 15 kg podle snůšky. Tam, kde je les, maliny a vřes je to > nejlepší. > > Je to rychlé s minimální pracností (žádné redukce mezi úly a žádné zbytečné > vyrušování). Přijde se o část plodu (v tuto dobu nejvíce napadeném > roztoči), ale do zimy jde na panenském díle s jistotou, že tam nejsou > roztoči, viry, zvápenatění plodu a podobné zbytečnosti, které včely ani > včelař nepotřebuje. Říká se tomu ozdravění včelstva a díla. > > Medovat se má dopoledne, ale medování při přemetání udělat raději > odpoledne. Včelstvo přenesené do nových úlů nevyletí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29657
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 23. 5. 2008
Re: změna r.m.
Já spíše preferuji akce bez hledání matky, kdy se odebrané rámky s plodem dávají k vyběhnutí do zbylých včelstev na původní míře. Je to postupnější, ale zase hledat matku, i označenou v červenci v silném včelstvu může být dost problém.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, May 22, 2008 2:22 PM Subject: Re: změna r.m.
> Přechod na jinou rámkovou míru je vhodná příležitost ke kompletní ( > preventivní ) ozdravě včelstev prostřednictvím vytvoření smetenců na > mezistěny. Asi nejvhodnější termín je plné léto, poslední hlavní snůška. > Při rozkvětu lípy srdčité se matka umístí do izolační klícky ( stěny > tvořené mateří mřížkou ), aby včely měli přímý přístup k matce, a tak > nevznikla ve včelstvu osiřelost. > > Za čtyři týdny bude veškerý plod vylíhlý. Včely se sklepají do nového úlu, > med se vytočí a dílo vytaví. Smetenec je třeba intenzivně krmit, aby včely > vystavěli mezistěny ( na každý NN ( na každý kg včel ) se zkrmí 6-8 kg > cukru ve 3-4 dávkách v týdenním intervalu ). Při této příležitosti lze > matku snadno a s velkou jistotou úspěchu vyměnit...do smetence se přidá > mladá matka v klícce ucpané medocukrovým těstem. > > Při tomto způsobu nepřijdete v daném roce o výnos. V následujícím roce se > může projevit nižší výnos následkem přemetání na mezistěny. > > > S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29658
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 23. 5. 2008
Re: změna r.m.
No, klícka není problém. Problém je v tom hledání matky. Je třeba včelstvo rozebrat a prohlédnout rámky. V červenci, kdy jsou rámky obsypány včelami, je třeba při hledání matky občas prohlídnout všechny rámky pod mřížkou třeba dvakrát a stejně se matku nemusí povést najít. Je to spíše o dobrém zraku než o zkušenostech, úl je rozebraný hodinu, včely, když je tak rozebraný úl jsou rozdivočelé, matka třeba zůstane na stěně nebo spadne do dna nastavku, kde ji včelař nenajde a podle Murphyho nebo Pišvejcova zákona matka nejlepšího včelatsva je při takovém zdlouhavém hledání nešťastnou náhodou přimáčknuta a uhyne...
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Pavel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, May 23, 2008 2:44 PM Subject: Re: změna r.m.
> Přidávám se k oponentuře. Postup p. Václavka (hledání matek a uzavírání do > klícky ...) je pro začínajícího včelaře nevhodný - složitý. Pro starého, > zkušeného a zručného praktika je to výborný způsob. Ale pro začínajícího > včelaře to nelze radit. Začínající včelař takové vybavení nemá a těžko s > tím bude umět pracovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29666
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 23. 5. 2008
Re: změna r.m.
Postup p. Václavka (hledání matek a uzavírání do klícky ...) je pro začínajícího včelaře nevhodný - složitý. Pro starého, zkušeného a zručného praktika je to výborný způsob. Ale pro začínajícího včelaře to nelze radit. Začínající včelař takové vybavení nemá a těžko s tím bude umět pracovat.
______________________________________________________________
Jediný problém je nalézt matku. Kdo ji nalézt neumí, měl by se to naučit, neboť je to základní dovednost včelaře. Každý zkušený chovatel matek vám poradí, jak ji co nejistěji nalézt ( minimálně kouřit, pracovat pomalu, soustřeďovat se hlavně na rámky s nejmladším plodem ). Je pravda, že v červenci je to poměrně problematické. Izolační klícku lze jednoduše vyrobit z odřezků louček a výstřižků fóliové mateří mřížky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29672
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu