78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 27. 4. 2008
Re: Přidání medníku
Plásty se starými zásobami by už měly být pryč z úlu, s plodem použíty na tvorbu oddělků, bez plodu třeba přidak oddělku nebo vytočené jako zdroj invertovaného cukru jako případek do cukru při krmení nebo jako surovina pro první medovinu..... Přidání medníku to záleží silně na síle včelstev a používaném úlu, nedá se to rovnou bez zhlédnutí síly včelstev a odhadu snůšky na místě poradit. Musí tam být dost včel a musí mít už pod horní loučkou minimálně pár centimetrů silnou zavíčkovanou vrstvu jarního medu. Dlouhodobá předpověď nesmí na další týden předpovídat ochlazení a trvalý déšť, kdy by ty zásoby musely spotřebovávat což obvykle není. Zase ale když se budou v dvouprostorovém úlu včely týden příliš tísnit, nasadí už teď na rojovou náladu a za 2 - 3 týdny se začnou mezvladatelně rojit. Obecně pokud nejsou příliš slabé, spíše už je čas je do medníku hodit, zvláště pokud v doletu je řepka nebo hodně ovocných stromů nebo hodně luk s pampeliškami.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "flakatos" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 27, 2008 10:22 AM Subject: Přidání medníku
> Jak jsem psal níže, mám v úle ještě více plástů se zimními zásobami, a > řeším zda-li přidat už medník, když vše okolo kvete a já nemám ještě včely > za okénkem, neosklabím je nějak když nasadím medník?.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29189
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 27. 4. 2008
Re: Přidání medníku
Jak jsem psal níže, mám v úle ještě více plástů se zimními zásobami, a řeším zda-li přidat už medník, když vše okolo kvete a já nemám ještě včely za okénkem, neosklabím je nějak když nasadím medník?.
______________________________________________________________
Pokud nasazený prostor včely neobsednou, může rozšíření včelstvo podchladit a přivodit omezení v rozvoje.
Pokud rozšíříte dolů, obavy z podchlazení nejsou na místě...teplý vzduch stoupá vzhůru. Včelstvo v závislosti na růstu, na snůšce, výšce nástavku a velikosti mezipatrové mezery postupně přejde do spodního patra. Až včelstvo dostatečně zesílí, vloží se u klasických dvouprostorových úlů mřížka. Matka se s plodovým plástem přemístí do spodního patra.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29190
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 27. 4. 2008
Re: Přidání medníku
Když se uloží přes léto do sucha, spíše chladu a dále od sebe, v nastavku pro 10 rámků třeba jen 6 plástů, tak do srpna vydrží. Cukerné zásoby v nich většinou zkrystalují, takže jejich využití včelami bude o něco horší, ale ne moc a měly by tvořit raději jen menší část zásob včelstva na zimu a plásty by měly být označené, aby ty zásoby zase další rok nebyly uložené zase na zimu. Z toho pohledu je pro využití takových zásob velice vhodné něco takového jako komorování časně na jaře, kdy se zásoby odvíčkují a včelstvo si podle potřeby pro ně chodí. U dvou prostorových úlů já zimuji v medníku, potom je možné prostě plást se zásobami na jaře odvíčkovat a dát do plodiště za okénko, včely ho postupně vyberou. Je to možné taky pro plásty vytažené ze včelstva s "kousky" zavíčkovaných zásob, které je třeba vyčistit, udělat i na podzim v říjnu a listopadu po fumigaci, včely ty plásty vyčistí a díky poměrně nízké teplotě nebezpečí loupeže už není. Chci tím říct, že pokud se tyto zásoby neuvažuje použít pro tvorbu oddělků, je lepší je nějakou metodou dát vybrat na jaře včelstvům než je skladovat přes léto a dávat včelám zase na zimu. Plásty uložené přes léto jsou sice napadány zavíječem, ale pokud v nich není pyl a jsou dále od sebe, zavíječům to nesvědčí a jsou to jen jednotlivé larvy, poškozeny jsou jen jednotlivé buňky a po přidání do včelstva je to včelami rychle opraveno. U nastavků je pro tento účel vyvinuta technologie, kdy se na jaře přehazují nastavky, takže staré zásoby se ocitnou ve spodním nastavku a jsou na jaře postupně spotřebovávány.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "flakatos" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 27, 2008 12:53 PM Subject: Re: Přidání medníku
> A mohly by se tyto plásty použít k dalšímu dokrmení včelstev na příští > zimu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29193
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu