78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- kozlík (194.212.232.6) --- 11. 12. 2007
úhyny
Dnes jsem se vrátil z přednášky pražských včelařů. Přednášel p. Veselý. Přednáška na téma varoáza a viry byla zajímavá i když jsem ji v podstatě již slyšel na školení o používání vyvíječe aerosolu. Na rozdíl od této konference, kde se většina účastníků tváří, že je vše v pořádku (až na mne a Hitzera) se většina přítomných nijak netajila s obavami z úhynů včel i když tajili, jestli zrovna jim nějaké uhynuly. Dej včelí pánbíček, aby se změnilo nejen myšlení postižených včelařů , ale také jejich nákazových referentů a hlavně příslušných veterinářů. Myšlení se mění , ale dost pomalu. Jako např. p. Veselý, když poznamenal, že tam kde přes léto nasadili kyselinu mravenčí a třeba i 2*, tam k úhynům nedošlo. Jasně že jo, třeba u mne a dal jsem ji po půl. července.Gabon který jsem dostal až když už bylo rozhodnuto již nic změnit nemohl a nezměnil.Takže ano, kyselina mravenčí je skvělá - když se chcete zbavit zvápenatění plodu, dobrá - když se chcete zbavit části roztočů a větší části létavek a k ničemu, když je včelstvo opravdu zasaženo a roztoči měli dost času viry roznést po celé včelnici a okolí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26158
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 11. 12. 2007
Re: úhyny
....a roztoči měli dost času viry roznést po celé včelnici a okolí. Kozlík
Slovo vírusy - resp. viry sa na stránkach Konference ( ale i na našom Fórum-e) skloňujú vo všetkých pádoch. Pripomína mi to ako dôkaz nejasných úhynov včelstiev na našich včelniciach, ktoré nevieme vysvetliť, prečo vlastne včelstvá uhynuli.
Má naozaj niekto relevantný dôkaz o tom, že zdanlivo nevysvetliteľné úhyny spôsobil vírus, prenesený infikovanými klieštikmi? Toto vysvetlenie by som bral všetkými desiatimi, keby bol čo i len jediný oficiálny dôkaz, z oficiálneho pracoviska z dodaných úhynov včiel. Neviem, či vôbec to nejaké pracovisko na odhaľovanie vírusov u nás dokáže stanoviť.
Ak nieč také nebolo preukázané, potom nik nemá právo tvrdiť, že príčinov úhynov je vírusové ochorenie. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26159
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu