78502

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.5) --- 4. 12. 2007
Re: Jak získat pyl z panenského plástu???

G. Pazderka (80.78.146.248) --- 4. 12. 2007
Re: Jak získat pyl z panenského plástu??? (26004) (26005)

Pane Václavku. Jaké problémy Vás potkaly se síty na propolis? Já jsem s nimi spokojen.
_____________________________________________________________

Problémy nastaly, když jsem potřeboval propolis ze sítí dostat ven.
Sítě jsem vložil do mrazničky zmrazit. Po zmražení jsem je vyndal a sítě jsem sroloval, abych vylámal zmrzlí propolis ven.
Nevím čím to bylo, jest-li tím, že jsem to dělal špatně, nebo že sítě ( dvě ) se rychle prohřály, ale hodně propolisu v sítí zůstalo, což mě nepotěšilo, nehledě na to, že když jsem propolis vylamoval, lítal všude možně a zaneřádil jsem si ním oblečení, což mě vysloveně naštvalo.
Seškrabování propolisu ze spodku folie a z horních louček rámků u stropu se mi jeví pohodlnější a jednoduší.
Párkrát zakouřím, včely mě neotravují, pokud je nerozdráždím, potom jednoduše seškrabávám propolis. Žádné dřevo v něm při opatrném seškrabávání není.
Je to sice časově náročnější, ale mě se to zatím líbí více než ty sítě, které se mi letos neosvědčily.
.......


Chtěl bych se zeptat, jak lze získat pyl z panenského plástu jinak něž vypichováním?
Napadlo mě panenský plást vyřezat z rámku, nechat ho zmrazit a potom ho rozlámat a doufat, že se vosk oddělí od pylových perg, aby se mohl odstranit.....
Děkuji za odpověď!

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26029


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 4. 12. 2007
Re: Jak získat pyl z panenského plástu???

Nevím čím to bylo, jest-li tím, že jsem to dělal špatně, nebo že sítě ( dvě ) se rychle prohřály, ale hodně propolisu v sítí zůstalo, což mě nepotěšilo, nehledě na to, že když jsem propolis vylamoval, lítal všude možně a zaneřádil jsem si ním oblečení

- technológia zodberu propolisu pomocou sieťoviny (z UH) je správna, ale mali by byť dve, prvá sieť s menšími a druhá s väčšími očkami. Sieť naprieč smeru uličiek musí byť užšia asi o 2,5cm, aby sa mohla presúvať do strán, aby po vybratí bol propolis na celej ploche. Ak je prínos propolisu silný, zanesenú sieťku, tú vyberieme a odložíme a vložíme čistú.

- propolis získavaný oškrabovaním z fólie a z latiek rámikov pod fóliou, je taktiež riešením, ale výkupcovia tento propolis zaraďujú do druhej a tretej triedy, pre obsah vosku! Jednoducho chcú čistý propolis.

- Pri zmrazení propolisu musíme postupovať rýchlo, lebo sa rýchlo prehrieva a vymrviť sa nedá. Na získavanie propolisu, treba mať hlbšiu a širšiu nádobu a ešte ju aj prikryť , aby ani jedno zrnko nabyšlo nazmar, v ktorej to bezpečne zvládneme.
Ideálne je získavanie propolisu zo sietí v zime, pri mínus 3˚C a vyššie a zásadne vonku! Ja dobré mať na rukách hrubé ale pohodlné rukovice, ktoré bránia prehrievaniu propolisua chránime si aj ruky.

Chtěl bych se zeptat, jak lze získat pyl z panenského plástu jinak něž vypichováním?

Vždy záleží koľko ošetreného peľu včelami potrebujete získať! Včely peľ do panenských plástov málokedy ukladajú.
Technolológia zmrazením je možná, ale vosk neodstránite. V podstate pergu takto získanú konzument by mohol užívať, ale mal by s tým problémy, lepenie na ústnu dutinu a zuby.

P.Václavek, prečo nepoužijete na odber obnôžok peľové dno a pergu si môžete pripraviť oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, oko získavaním z plástov. Príprava: 1 kg mrazeného alebo sušeného peľu, zalejete medovou vodou , 0,3 kg medu+ 0,2-3 l voda (musí to byť polotuhá masa, takže množstvo vydy sa riadi obsahom vody v peli, do suchého peľu ide viac vody). preložíte do dvoch 720ml fliaš (naplniť len do 3/4- tín) a necháte 2-3 týždne kašu uzatvorenú viečkom, fermentovať.
S odberaní peľu nemajte starosti, včelstvám tým neublížite. Ja už 7 rokov odoberám peľ v množstve 3-4q za sezónu.

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26033


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
G. Pazderka (80.78.146.248) --- 4. 12. 2007
Re: Jak získat pyl z panenského plástu???

Na pergy jsem viděl používat mlýnek na jablka. (dva válce s hřebíky) Nestihl jsem je letos vyzkoušet. No a na separaci se určitě dá použít způsob mísem jak u maku. (gravitace + kruhovitý pohyb kulaté nádoby plus prosypat větrákem)


Plásty s plástovým pylem třídím u medometu a vyřezávám jen dané místa. Potom je je možné dátdo mražáku do PE pytle pro pozdější zpracování. Bohužel jsem nedosáhl domluvy pro prodej, takže ze zpracování sešlo.


A na propolis používám materiál z PP. Je levný.(cca 33 Kč/m2)

Také jestli jste někdy luštil luštěniny. Je pohodlné nacpat síta do PE pytle a vyluštit je. Potom používám velkou (na vysoko oblepenou) papírovou krabici, která slouží jen pro vysypání sít a nadrceného propolisu
z toho pytle a s kaučukovými rukavicemi ručně kus po kusu doluštím a srovnám na další použití. Rukavice na takovou práci jsem si nevzal jen jednou a dělat je to vhodné mimo dům na trávě. ;-)

Toto je vhodné pro nevelké množství sít a perg. Jedná se o vytěžené objemycca do 50 kg/rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26034


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu