78503

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


G. Pazderka (80.78.146.242) --- 8. 11. 2007
Re: fumigace

Nevím, ale asi nejde o jemnost ale o něco jiného. Sám Vám potvrdí každý, kdo používá studený aerosol pro zvlhčování místností, že se musí seřídit tak, aby bylo "vidět" a nedělala se dost trvanlivá mlha. Zatímco kouř je možné lehce odfilrovat a odvětrat,u aerosolu to tak jednoduché není.

Také jde o reakci včelstva. Je známo, že aerosol je fyziologicky přijatelnější a to proto, že způsobuje přesně opačnou reakci než kouř. Zvyšuje vlkost a rozptyluje pouze "uzavřenou" účinnou látku. Včely větrají (zbavují se účinné látky) mnohem méně.

Dále mne napadá efekt "postupného uvolňování léčiva" do prostoru, který by mohl být lepší v případě prostředí úlu u aerosolu než u fumigace. U kouř není přirozeně "mísitelný" v mikroklimatu ve včelstvu. Kouř není běžný a samy ho používáme jako včelaři k docílení stavu "strachu". (odborně prý k mírnění - je vlastně důsledkem neobvyklého zážitku u včelstva)

Chci jen podpořit diskuzi o jednom směru, kterým bych se dal v otázce rozptylování léčiv. Ono totiž v mnohem menších dávkách je možné docílit mnohem vyšší účinnosti proti VD se strukturou u studenýho aerosolu než odpařováním a dýmem.

U deratizace to může být něco jiného. Tam není třeba vůbec žádoucí zvyšovat vlkost třeba v mlýnech kvůli plísním.
.......
vsusicky:>V případě deratizací se považuje fumigace za účinnější než areosol, protože účinná látka je při fumigaci jemněji rozpýlena než při areosolu a pronikne prakticky na každé místo. <

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JR (85.70.14.15) --- 9. 11. 2007
Re: zastavěné podmety

Bohužel jsem nikde ani neslyšel takovou praktickou drobnost, jakou jsou vyřezané zastavěné podmety před aplikací aerosolu. Je známo, že kapička aerosolu ulpí na první překážce, na kterou narazí. Takže dobře kontaminujeme divočinu v podmetu a k chomáči se toho už moc nedostane. Při zimování na dvou patrech je to obvzlášť důležité. Po období krmení už moc včelařů podmet neprohlíží, do konce se jeden čas uváděla možnost stavby v podmetu jako výhoda pro potlačení rojení a vyřezávání trubčiny ( s VD ) a zastavěný podmet na zimu jako výhoda proti studeným větrům. Jaké jsou vaše poznatky a názory k tomuto tématu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Perník (90.176.186.153) --- 9. 11. 2007
Re: zastavěné podmety

Bohužel jsem nikde ani neslyšel takovou praktickou drobnost, jakou jsou vyřezané zastavěné podmety před aplikací aerosolu. Je známo, že kapička aerosolu ulpí na první překážce, na kterou narazí. ..... Jaké jsou vaše poznatky a názory k tomuto tématu ?
--------------
Určitě tam nějaká kapička ulpí, ale kolik jich bude pokračovat? Milion, dva?
Jen se zeptám, aerosoloval jsi, nebo jen tak teoreticky?

Pokud ne, tak jen pro informaci. Pokud není nějaká vada (aerosol jde třeba z předsíňky spíše ven než dovnitř) tak "ta mlha" leze z úlů ze všech stran.
A pokud foukám očkem, tak třeba loučky jsou mokré a roztok z nich zkapává. A někdy to bohužel odnáší i včely.
To se asi děje i na rámcích, nebo i trubčině, pokud tam je před hubicí. Ale asi se s tím v dávkování počítá.
Soused před dvěma lety začal foukat pod stropní folii, zbytek čelní hrany přitiskne na hubici loktem. Vloni jsem to zkoušel, VD byl v limitu a asi to budu provozovat dál. Nebolí od toho tak záda :-) a je to asi nejpřímější cesta aerosolu k chomáči. Ve směru gravitace než proti.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu