78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.210) --- 23. 9. 2007
Re: GABON

Já a někteří naši včelaři sledujeme včelstva a jejich spad.6.7. byla situace velmi špatná spad od 5 až po 100 roztočů za 24hod.

Ja som to zažil v r. 1988, keď prirodzený odpad v 7. mes. prekračoval nad 10 ks za 24 hod. Tieto včelstvá ak sa nič nerobí, zasiahne kolaps a nedá sa im pomôcť, nasleduje totálny rozpad včelieho spoločenstva. Podľa toho čo popisujete je príčina nedokonalého očistenie včelstiev od V.D. pred zimou. K tomu dopomohla aj táto zima, pretože klieštik sa mohol nehatene roznožovať už v zime. Podľa pozorovania na včelnici, počet plodkruhov (21 dňových) bolo o tri viac, teda až 13, keď si to znásobíte, výsledok bude katatstrofálny.
------------------------------------------------------------
Já a někteří naši včelaři sledujeme včelstva a jejich spad.6.7. byla situace velmi špatná spad od 5 až po 100 roztočů za 24hod.

V tých časoch sa ešte velstvám dalo pomôcť, veď vzhľadom na stav, tieto včelstvá už nemohli priniesť úžitok, tak použitie Gabonu bolo správne, už išlo iba o záchranu včiel! Raz som takýto prípad riešil (u jedného včelára) radikálnym spôsobom a to tým, že som mu naordinoval totálne odstránenie zaviečkovaného plodu a okamžitú fumigáciu včelstva. Včelstvo v tom čase malo ešte dostatok lietaviek a niečo nezaviečkovaného plodu a preto prežilo. Inak možno by bolo lepšie takéto včelstvo zlikvidovať, ale viete, včelár má svoje včely rád a stále dúfa, že to nejak zachráni a ponechá ho na verímboha. Výsledok sa dostaví, v podobe vyprázdnenia úľa včelami a následnou rabovačkou.
Ja si uvedomujem, že sú to rady z druhého brehu (kolega Eman to tak berie), ale hovorí sa "každá rada je na niečo dobrá", tak môže byť aj v týchto prípadoch a skúsenosti sa dajú využiť, veď aj vaše včely sú len včely.
Od toho pamätného roka 1988 pre mňa, som niečo také ako je kolaps včelstva nezažila používam len dva prípravky Gabon a Varidol, Avartin, čiže amitraz, KM nedôverujem, uvedené prípravky v plnej miere nanahradí (len na 80%). Myslím si, že pravidelným striedaním týchto prípravkoch vo včelstvách, sa dá zabrániť aj obávanej rezistenci V.D.

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25090


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Janík (85.13.78.3) --- 23. 9. 2007
Re: GABON

Celý probrém by se snížival na minimum pokud by včelaři začali přecházet na hygienické podmety, který jsem popsal ve Včelařství č.9.Pokud nebude možnost jednoduché pravidelné kontroly úlů, celé léčení se stane časem nepřehledné a problematické.
B. V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25091


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Eman (77.236.212.66) --- 23. 9. 2007
Re: GABON

Antone, myslím že tvé bohaté znalosti a zkušenosti jsou z kategorie "pokročilí". Já se pohybuji v kategorii neználci a začátečníci. Měl jsem jen obavu, aby tvé rady někoho nezmátly.

V případě p. Novotného se stala někde chyba. Vyhláška KVS o metodách boje s var. měla být už v květnu na světě. Potom se objednávají Gabony, měsíc se to rozesílá a roznáší. Do 10.8. nejpozději mají být G. v úlech a po 30 dnech ven (podle vyhlášky i podle návodu k použití). Jestliže mi by mi někdo v září nutil Gabon, tak bych se pořádně podíval na to, kdo to zavinil. Mohl být problém v OV, ZO i v KVS atd.

-----------------------------------
>Ja si uvedomujem, že sú to rady z druhého brehu (kolega Eman to tak berie), ale hovorí sa "každá rada je na niečo dobrá",

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25093


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu