77618

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.211) --- 9. 9. 2007
Re: záhadná choroba včiel v USA


Podľa mojich skúseností by takéto kvalitné dielo postavené na UH Ms, nedovolilo k chovu trúdov alebo len v malom množstve a tým k zníženiu rojenia na minimum, lebo chov trúdov vo včelstve vedie vždy pri vhodnom počasí k rojovej nálede.

Kto by vedel dedukovať z obrázkov, či sa jedná o MS z umelej hmoty? Anton
Návrat hore        
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu User photo gallery
turcaniKu komentáru p.M.Václavíka pripájam preklad článku na http//www.osel.cz, aby sa čitateľ mohol presvedčiť, že tento problém je prakticky vyriešný. či je to skutočne tak, ukáže budúcnosť. Anton
       


Za mizení včel v USA může virus

Ani geneticky modifikované plodiny, ani mobilní telefony. Záhadné mizení včel, které postihlo letos na jaře USA má na svědomí virus akutní izraelské paralýzy (IAPV).

Jeffrey Pettis, Bee Research Laboratory, US Department of Agriculture, Beltsville.

Pro morovou ránu amerických včelínů se ujalo označení CCD vzniklé z anglického colony collapse disorder čili nemoc kolapsu včelstev. Postihla 50 až 90% všech komerčně chovaných včelstev. Z postiženého včelstva zmizí během několika dní většina dělnic. Zůstane jen plod, matka a z původně desetitisícových „zástupů“ dělnic jen pár „trosečníků“. V USA vyvolala CCD poplach, protože ekonomický přínos včel se odhaduje ročně na 15 miliard dolarů.

Zvětšit obrázek
Odběr vzorků z včelstva postiženého chorobou CCD.

Intenzivně se pátrá po příčině záhadného onemocnění. V podezření bylo ledacos – komerčně dodávané roztoky pro přikrmování včel, nové pesticidy a dokonce i mobilní telefony, které měly narušit orientaci včel tak, že nenašly cestu domů do úlu. Samozřejmě, že odpůrci GMO dávali mizení včelstev do „jasné souvislosti“ s pěstováním geneticky modifikovaných plodin. Paradoxně však byly chorobou CCD nejméně postiženy ty americké státy, kde je podíl geneticky modifikovaných plodin na polích nejvyšší. Takže by se dalo mnohem úspěšněji spekulovat o „ochranném efektu“ geneticky modifikovaných plodin.

Nejnovější výzkumy naznačují, že na vině je IAPV čili Israeli acute paralysis virus objevený poprvé v roce 2004 u včel v Izraeli. Tým Jeffreyho Pettise z Bee Research Laboratory při americkém ministerstvu zemědělství provedl genetické analýzy včel z včelstev postižených CCD a srovnal je s daty z přečteného včelího genomu. Ze srovnání vypadla „nadbytečná sekvence“, kterou nemocné včely mají a zdravé ji postrádají. Tato sekvence patří viru IAPV.


Zvětšit obrázek
CCD se podivuje náhlým razantním úbytkem dělnic.

Ze třiceti nemocných včelstev měly virus všechny. Z 21 zdravých včelstev měla virus jediná – a ta by zřejmě onemocněla později. Předběžné výsledky také naznačují zdroj nákazy. Virus byl zřejmě zavlečen do USA s včelami importovanými z Austrálie. Australské včely jsou nakažené virem, ale kupodivu jsou „zdravé“ a CCD se u nich neprojevuje. Podle všeho tedy virus působí na včely spolu s dalšími faktory.


Zvětšit obrázek
Včela s roztočem Varroa destructor na hrudi. Virové nákaze mohou snáze podléhat včely napadené roztočem, protože mají oslabený imunitní systém.

Americké včely jsou promořené cizopasným roztočem Varroa destructor a to oslabuje jejich imunitní systém. Australské včely roztočem nakažené nejsou, a tak mohou viru snáze vzdorovat. Americký virus IAPV se svou dědičnou informací poněkud liší od původního izraelského viru a je možné, že je pro včely podstatně nebezpečnější.


Američané zvažují zákaz importu včel z Austrálie. To ale stačit nebude. Virus IAPV se dostává do USA i jinak. Byl odhalen například v mateří kašičce importované z Číny.
Následovat budou pokusy, při kterých vědci experimentálně nakazí včelstva virem IAPV a budou sledovat, zda se u včel projeví CCD. Tím by se stávajícímu podezření dostalo velmi významné podpory.


Podle předního amerického odborníka na chov včel Grega Hunta z Purdue University ve West Lafayette se při potvrzení IAPV jako původce CCD začne šlechtit na odolnost včel proti viru. Nejsnáze by toho šlo podle Hunta zřejmě dosáhnout genetickou modifikací včel.

Pramen: Science, Bee Research Laboratory USDA

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24939


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.211) --- 9. 9. 2007
Re: záhadná choroba včiel v USA

Prepáčte za moju nedôslednosť. Omylom sa v kometári objavili riadky (7 riadkov), ktoré by bolo treba vymazať alebo si ich nevšímať. Jenoducho tam nepatria. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24940


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu