| - Petr Forejtek (e-mailem) --- 26. 8. 2007
Re: krmen?
Nikdo tak nekrmí. Ano, někdo tu, možná ze srandy (a teď se za břicho popadá co to vyvolalo), hodil slovem, že v argentině nebo kde tohle a tamto a jinej zas, že v americe zase tohle a tamto. No ale tady to nikdo nedělá. Tady většina krmí prosakovacími lahvemi, jiní stropními krmítky. Je tu jeden, co říká, že je povaleč, a ten dává do včelstva karton mokrých kilovek. Ano, každý krmí jinak. Někdo zkrmuje loňský zásoby, jinej je včelám ani nebere. Debata, kterou jsme tu vedli, byla čistě akademická a týkala se pouze výše mizerné pravděpodobnosti, ale nebyl to návod jak krmit. Víte, pokud je někdo tak líný, že včely nenakrmí, tak je ani neléčí, ale taky se o včely nijak nestará, nezajímá a tím pádem ani nechodí na tuhle diskuzi. Takže pláčete nad zlým hrobem.
pf
----- Original Message ----- From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, August 26, 2007 10:10 AM Subject: Re: krmen?
> Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 25. 8. 2007 > > Včelstev po zrušení cukrovaru v daném místě ubylo na absolutní minimum a > není vůbec rentabilní ani z pohledu malovčelaře. Víte kolik takových > cukrovarů bývalo po republice a jaký jsou při výrobě cukru a vyšších > teplotách problémy v podletí se včelama? Asi jste Petře hodně mladý, když > toto nevíte. > ____________________________________________________________ > To museli být primitivové a amatéři, když byl jejich chov závislí na > odpadu > z cukrovaru. > > Musím se opakovat: > Podávání medu, cukru, či jejich roztoků zvenčí je nezodpovědné, primitivní > a kontraproduktivní!!! > Jest-li někdo nedokáže nakrmit 15 včelstev normálním způsobem, tak buď > lže, > nebo pokud nelže, tak je líný nebo je to sním špatné. > Kromě toho, že si tím na stanovišti můžete vyvolat pořádně silnou loupež, > jež se může přenést na sousední stanoviště, je tenhle způsob krmení > kontraproduktivní. > Nemůžete zajistit, aby si každé včelstvo doneslo potřebnou dávku potravy. > Pokud máte v okolí ( okruh cca 6 km ) pár desítek cizích včelstev, tak > můžete počítat s tím, že si většinu krmiva odeberou ,,sousedovic,, > včelstva. Pokud nastane špatné počasí, krmivo včelstva nemohou odebírat. > Cukerný roztok, který není do týdne odebrán, se začíná kazit. Krmivo mohou > bez problémů odebírat i mravenci, vosy či sršně. Tento způsob krmení je > nejztrátovější ze všech ( lupičky, zpracování zásob podávaný tímto > způsobem > je velmi náročné na energii ). > > Pro ty malovčelaře, kteří jsou natolik líní (!!!), že nedokáží svá > včelstva > nakrmit normálním způsobem: > Existuje metoda krmení, jež je bezpečná a ještě jednoduší než-li ona > velkopavčelařská ,,prasečina,,. Jde o krmení navlhčeným cukrem. > Osobně jsem ji nezkoušel, zkušenosti sní má například pan Karel Jiruš. > Na strop úlu se nasadí fólie s jedním velkým otvorem uprostřed ( průměr > +/- > 10 cm ). Na fólii se položí prázdný nástavek, do kterého se naskládají > např. otevřená kilová balení cukru ( klidně 20 kg najednou ). Do každého > kilového balení se nalije cca 200 ml vody ( co cukr bere, lepší než voda > je > řídký medový roztok, v tomto případě by jsme měly používat výhradně > vlastní > med kvůli možnosti přenosu nemocí včelího plodu ) a celý vnitřní prostor > nástavku se obklopí fólii nebo igelitovým pytlem, jež bude zabraňovat > vysychání cukru. Silnější včelstva dávku 20 kg zpracují do 2-3 týdnů. > Cukr musí být po celou dobu vlhký, jinak ho včely začnou vynášet v > domnění, > že jde o odpad. Proto cukr v nástavku před vysušení chráníme obklopením > fólií čí igelitovým pytlem. Pokud-li jsou během týdne vedra, bylo by dobré > cukr opět navlhčit ( jednou za týden ). Je důležité mít poblíš včelnice > zdroj nezávadné vody. Počítejte s tím, že při tomto způsobu jsou větší > energetické ztráty při zpracovávání cukru a výsledné množství zásob je o > 10-20% menší. > > S pozdravem...M. Václavek > Racionalizaci zdar!!! >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 24679
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |