77639

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(e-mailem) --- 14. 6. 2007
Re:plodiste zanesene medem

POKUD NENÍ ZAVÍČKOVANÍ TAK ANO ALE JEN TO CO NUTNĚ POTŘEBUJÍ UVOLNIT NA PLODOVÁNÍ v plodišti by se jim neměl med odebírat Je lepší zavíčkovaný plod přeložit do medníku a do plodiště vložit vytočené rámky POKUD JE TAM ALE MLADÁ MaTKA PO VÝMĚNĚ TAK STAČÍ JEDeN VOLNÝ PLÁST

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: "ježek.obecný" <jezek.obecny/=/gmail.com>
> Předmět: plodiste zanesene medem
> Datum: 14.6.2007 22:00:55
> ----------------------------------------
> zdravím včelaře,
>
> mám dotaz: v případě že je plodiště zanesené medem, přenosí včely po
> vytočení med do prázdných medníků a uvolní plodiště ?? a nebo ne a matka
> nebude mít kam klást ???
>
> *** ježek ***
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23299


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
ježek.obecný (e-mailem) --- 14. 6. 2007
Re: plodiste zanesene medemJosef.Mensik/=/seznam.cz napsal(a):
> POKUD JE TAM ALE MLADÁ MaTKA PO VÝMĚNĚ TAK STAČÍ JEDeN VOLNÝ PLÁST
jen jestli sem to pochopil: mladá výkonná matka chce víc klást a včely
pro ni uvolní rychleji více místa? není proto třeba převěšovat celé
plodiště, stačí jen jeden plást do začátku, zbytek včely uvolní....?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23301


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Stonjek (213.151.87.64) --- 15. 6. 2007
Re: plodiste zanesene medem

Určitě nepřenesou a mělo by se jim pomoct. Běžný jev přijde li dobrá snůška obzvl. květová a medníky nejsou vytočené. Musíme se také smířit s tím, že slunovrat už klepe na dveře a včelky začnou ubývat a ztrácet na aktivitě. Také je dobré si uvědomit, že od konce června se začíná rozhodovat o výnosech v příštím roce alespoň u nástavkových úlů a tak to chce hlídat prostor pro plod a alespoň jeden 1/2 nástavek medu. Zcela jednoduchá opatření, ale kolik včelařů s tím má potíže tak jednoduché zásady pochopit.Současně to také chce v červenci moc neodkládat léčení , protože roztoč nespí a ožraná zimní generace není dobrý začátek nové sezony a pohled v předjaří do prázdného úlu plného zásob není nijak radostný.Když se k tomu přidají ještě výměny matek, nápravy klempírujíících včelstev aj, tak nás po vytočení medu čeká docela slušný šrumec. Takže ať se daří! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
A.Turčáni (62.168.124.211) --- 15. 6. 2007
Re: plodiste zanesene medem

Priatelia urobili ste z jednoduchej záležitosti menší horor. Za prvé, v čase znášky prevládal u včiel zhromažďovací pud a z nedostatku miesta v medníku umiestnili včely časť medu do plodiska. Pred znáškou včely chovali určité množstvo plodu a tam kde bol plod med neukladali. Znáška predsa nie je nekonečná a po čiastočnom útlme plodovania včely matky uvolnia toľko priestoru, koľko včelstvo potrebuje. Matka loduje toľko, koľko jej včely pripravia vyčistených a vyleštených buniek. Príklad: nestalo sa vám ešte, že matka sa dostala cez poškodenú MMr do plne zaneseného medníka medom? A napriek tomu tam nachádzate ten nakrajší plod.

Jeden včelár napísal, že včely bohaté zásoby premenia vždy (ak je matka zdravá) na ten najkrajší plod, tak prečo z toho robiť traumu včelám a sebe, ako si myslieť, že pre veľa zásob včelstvo je pred záhubou. Nikdy sa ešte nestalo, žeby včelstvo mohlo zaniknúť z prebytku zásob, skôr opačne.
Preto sa neznepokujte z tohoto javu, včely si s ním poľahky poradia, veď z niečoho musia žiť a ak včely cítia potrebu aby matka plodovala a býva to po každom väčšom prínose nektáru, tak matke uvolnia toľko miesta koľko potrebuje aj prenesením do medníka. Preto žiadne premiestňovanie, iba ak prahnete po mede plodisku a chcete ho mať vo svojom sklade.

Práve teraz robím kontroly včelstiev a hlavne plodísk na prítomnosť plodujúcej matky (rojenie) po vytočení agátového medu. Plodiská boli poriadne zanosené medom, pretože zo začiatku bol menší prínos nektáru a ten ukladali k plodu (čo sa mohla stať aj vo vašom prípade), čo je logické. Od agátu nebol žiaden prínos a včely prebytky medu sa postupne presúvajú do medníka a v plodisku úmerne tomu pribúda plodu. Nič dramatické sa nedeje, tak prečo si pridávať zbytočnej roboty s perkladaním plástov do medníka. Ja cítim za tým obyčajnú "krádež", aby včelár získal viac medu. To čo je v plodisku patrí včelstvu!

Včely si z týmto problémom v prírode vždy poradili. Veď im za chrbtom nik nestojí aby im ich v dutine odoberal a prekladal zásoby na podľa človeka správne miesto. Práve bohatosť zásob pri plode dokáže najlepšie pripraviť včelstvo do zimy.

Všimli ste si ako to robí Leoš Dvorský, ponecháva včelám na zimu bohaté medné zásoby a nie v poslednej chvíli ich doplnenie glycidovými zásobami. Preto spokojne letujte a neznepokujte sa, v opačnom prípade by to bolo (ak by nemali zásoby) horšie a tešte sa z toho, že Vás na stanovišti prekvapí ešte ďalšia bohatá znáška. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 15. 6. 2007
Re: plodiste zanesene medem

mladá marka začíná klást první dny poměrně málo a včely jí stačí místo připravit Pro rychlé rozkladení jsou nutné dostatečné zásoby v plodišti

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: "ježek.obecný" <jezek.obecny/=/gmail.com>
> Předmět: Re: plodiste zanesene medem
> Datum: 14.6.2007 23:41:43
> ----------------------------------------
>
>
> Josef.Mensik/=/seznam.cz napsal(a):
> > POKUD JE TAM ALE MLADÁ MaTKA PO VÝMĚNĚ TAK STAČÍ JEDeN VOLNÝ PLÁST
> jen jestli sem to pochopil: mladá výkonná matka chce víc klást a včely
> pro ni uvolní rychleji více místa? není proto třeba převěšovat celé
> plodiště, stačí jen jeden plást do začátku, zbytek včely uvolní....?
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu