78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (80.78.146.242) --- 18. 5. 2007
Re: spojení vcelstva s hrboplodem

Ondřej Ptacek: ...>chci se zeptat jestli je riziko spojit dve vcelstva u jednoho z nichz se vyskytuje pouze starsi hrboplod (vajicka trubcice jsem nenasel). Nebo je lepsi na misto trubcokladneho vcelstva umistit vcelstvo s kladouci matkou a vcely z trubcokladneho vcelstva vymest nekde na zahrade? <

Včelstvo se při trubcokladnosti chová samodestrukčně.

Ondřeji určitě to není nelogický nápad, ale má svá uskalí. Co zatím poznávám při řešení situací s trubcokladnými včelstvy, tak je zásadní chyba spojovat. Buď tedy zrušit anebo jak se ptáš, vysypat a dát jiné včelstvo.

Určitě bych nedělal "přesný přeleták". Tz. že stačí česno jen posunout= či"naklonit" od vedle. Také je důležité dílo nedávat či s ním nezšiřovat (ani jeden plást) do včelstva které nakláníš. To dej do jiného, nejlépe mimo "akční" místo. Vyřadit úplně deformované plásty s trubci. To s těmi plásty by mělo platit pro sousední včelstva v řadě, ale i např. ve voze, paletě atp.

To s tím dílem by bylo špatně (rizikové) proto, protože jak anatomická trubčice(kladoucí dělnice), tak vadná trubcokladná matka a i plod = trubci zanechávají naněm feromon a ten může zapříčinit návrat-přelet dělnic, špatnou pachovou (feromonovou) orientaci a nakonec ztrátu matky v nakloněném nebo sousedním včelstvu.

Po takovém trubcokladném včelstvu je dobré nedávat okamžitě i např. nově utvořený oddělek, protože by to bylo také rizikové pro případnou přidanou matku.

S pozdravem G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu