| - Radim Polášek (e-mailem) --- 4. 10. 2006
Re: znaeení matek (18852)
Když jsem značkoval matky, používal jsem vedle k tomu prodávaných barviček i obyčejný prodávaný bílý rychleschnoucí email - barvu nitrokombinační na kůži výrobce Chemolak Smolenice. Koupil jsem ji tehdy proto, protože jako jediná rychleschnoucí byla tehdy v drogerii v malém balení v plechovce cca 0,2 litru. Email jsem barvil v malém množství v lahvičkách (od Taktiku) na modro, na žluto a na zeleno nitroemaily, co jsem měl doma, na červeno buď koupenou barvou na značení matek nebo obyčejným červeným systetickým emailem, už nevím. Značkoval jsem hlavně v květnu a částečně v červnu a s úspěchem, ať už jen barvou nebo v několika případech jsem barvou lepil číselnou značku. Myslím, že jsem ze začátku zkoušel i značkovat matky na podzim, ale právě kvůli tomu, že bylo obtížné na podzim se trefit do správné nálady včelstev, kdy označkovanou matku nezabily, jsem toho nechal. V tom květnu a červnu bylo značkování neuspěšné taky k večeru, stávalo se, že jsem v zápalu práce ve včelíně s zadováky a s poměrně malými okny a ještě pod stromy zjistil, že najednou je špatně vidět, že musím svítit baterkou nejen do zadováku, ale i na rámky v bedně, slunce venku bylo ze 3/4 za obzorem a zadovák kompletně rozhozený, což obnášelo minimálně další půl hodiny práce včelstvo složit zpátky. Tak u tohoto včelstva a ještě případně u předchozího by bylo značení matek s velkou pravděpodobností neúspěšné, podobně tomu bylo při příchodu bouřky. Dneska by asi byly velice vhodné pro značkování reflexní emaily, myslím, že nejsou ve všech potřebných odstínech, tuším modrý reflexní email jsem ještě neviděl, ale zelený, červený nebo oranžový a bílý by měl být běžně. Jinak co se týká vodouředitelných barev, asi by byly vhodné taky. V kočovném včelíně jsem kvůli návratu matek z oplodňování natíral česna vodouředitelnou směsí složenou z bílého latexu, příslušné tekuté malířské barvy a akrylátové disperze, zhruba v poměru 1:1:1 . Bylo to za letu včel a občas se nějaké včely v mokré barvě vyválely. Zdá se, že jim to nijak zvlášť nevadilo, nabarvené včely se objevovaly ještě dny po nátěru česen. Pravděpodobně by to nevadilo ani matkám. Já jsem však používal ten nitrokombinační email, ten mi úplně stačil a myslím si, že značka tím emailem i lépe držela než nějakou vodouředitelnou barvou. Jinak po nanesení barvy jsem matku nechal přitisknutou a nehybnou nějakou desítku sekund, aby se barva zatáhla a přestala lepit a matka si ji nesetřela při pohybu v klícce a potom jsem matku nechal aspoň 5 minut normálně běhat v klícce bez včel. Občas to vypadalo, že je značená matka v šoku, zatímco před značkováním čile pobíhala, po značkování se téměř nehla. Buď ji neseděl smrad ředidla, páchla po ředidle i desítky minut po značkování nebo odpařování ředidla, hlavně acetonu ze začátku dost snižuje teplotu, tak možná to bylo podchlazení. Matku jsem dával do úlu tak na předposledním rámku, to znamenalo u práce v zadováku že označkovaná matka byla v klícce i několik desítek minut.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turcani" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, October 04, 2006 4:07 PM Subject: Re: znaeení matek (18852)
> Odpoveď Pavlovi, ale i ostatným. Acetónové farby pri značení matiek sú > nebezpečné v akomkoľvek ročnom čase, preto ich nedoporučujem používať. > Acetónové farby som používal aj ja v minulosti a neraz som o oplodnenú > matku prišiel, ale viac som ich úspešne pridal. Treba pri tom len trochu > trpezlivosti. Po nanesení farebnej značky som matku podržal v prstoch ľavej > ruky, prstom pravej ruky z plásta toho istého včelstva som odoberal med a > pretrel jej celú hruď aj so značkou. Je dobré plást položiť na zem, oprieť > do šikmej polohy a matku so značkou s medovou vrstvou položiť na zem, aby > matka mohla pokojne sama vyjsť medzi včely na plást. Matku na pláste > pozorujem ako z nej včely olizujú vrstvu medu a až potom celý plást vložím > do úľa. > Už som raz uviedol moje skúsenosti s bezpečným značením matky (môžete si to > nájsť na Vcel.konferenci), napriek tomu to zopakujem. V posledných rokoch > majú včelári k dispozícii značkovacie ceruzky-tužky, s ktorými sa dá značka > rýchlo naniesť na hruď matky (niektoré farby sú dosť nevýrazné), ale i tu > sa neraz stalo, že včelár neopatrnou manipuláciou o matku prišiel, pretože > farba zatiekla do vzdušnici na hrudi včely a ju tak udusila. To preto, že i > tieto značkovače sú vyrobené na báze chemického riedidla. Spôsob značenia, > ktorý uplatňujem niekoľko rokov, nezapríčinil ani jednu stratu matky a > značím ich ročne aj do 150 ks a to i v čase o ktorom niektorí včelári > tvrdia, že značiť matky sa nemajú, je podľa mňa bezpečnejší ako na jar či v > lete. Potrebujete k tomu korečnú farbu AQVA, na ktorú absolútne včely > nereagujú, pretože je riedená vodou, sú bez zápachu. Rýchlo schnie, no > matku treba pár sekúnd podržať v ruke aby mierne zaschla a na hrudi sa > matke zbytočne neroztrela. Po vrátení označenej matky na plást, si včely > matku vôbec nevšímajú. Túto farbu môžete použiť i ako lepidlo a hneď po jej > nanesení na hruď môžete na ňu položiť plastikovú značku a mierne pritlačiť. > Korekčnú farbu zakúpite v kancelárskych potrebách (treba si výlučne pýtať > lak riedený vodou t.j. Aqua, lebo niektoré korekčné farby (od španiel. > výrobcu vyrábané aj so santetickým riedidlom, na ktorý taktiež včely > reagujú negatívne, t.j. útočne.Korekekčný lak kúpite v bielom prevedení > (biele značenie sa používa sa tento rok) aj so štetcom na značenie, ak > potrebujete žltú farbu (už v budúcom roku ), zamiešate do bielej žltú > temperu a dobre rozmiešate! Ak značíte ročne len niekoľko matiek, potom si > pripravte po odobraní bielej do inej vhodnej nádoby aj ďalšie tri farby- > červenú, zelenú a modrú. Potom bude značenie matiek pre vás hračkou. Možno > sa nájde šikovný včelár, ktorý vymyslí lepidlo, ktoré bude už vo výrobe > nanesené na značke a jednoduchým pritlačením značky na hruď sa uchytí na > hrudných chĺpkoch a neodpadne. Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 18863
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |