78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Jan Čáp (85.248.20.76) --- 25. 9. 2006
Re: med (kvasící)
To co napsal přítel Votrubec není zcela přesné, protože rozkvašení medu závisí kromě obsahu vody na mnoha dalších podmínkách (třeba teplotě a například i koncentraci spor kvasinek - je li větší, může kvasit i med se 17% vody, jak bylo citováno z jedné vědecké studie i ve Všelařství). Nehledě na to, že samo vatáčení, které med provzdušní a zbaví plošného kontaktu s propolisem na víčkách a vnitřních stěnách buněk, vytváří podmínky pro rozkvašení.
Také není tak úplně pravda, že včelař je buď 'prase' a vytáčí nezralý med hlava nehlava, nebo 'poctivý' od kterého med vykvasit nikdy nemůže. V praxi i poctivý včelař vytočí z provozních důvodů malé procento nezralého medu (např. z nezavíčkovaných buněk na okraji plástů), ale v celém objemu, zejména pokud používá větší nádoby na čiření, se to promísí a průměrnou výslednou kvalitu to k horšímu téměř neovlivní, zatímco pokud by se takový málo zralý med 'sešel' v jedné sklenici, byl by z ní spolehlivě 'granát'.
Kvasící med není nutné vyhazovat, pro lidskou potřebu není zdravotně závadný (medovinu také považujeme za pitelnou a je to vykvašený roztok medu). Hlavní rozdíl spočívá v odlišné chuti, což při použití třeba do perníčků nemusí být vůbec na závadu.
Včelaři o kvašení řekněte a popište mu pokud možno přesně v jakých podmínkách byl skladován od převzetí až do zjištění závady - je to pro něj velmi užitečná informace a pokud byl med skladován řádně, určitě vám vadnou sklenici rád nahradí. Hlavně ho prosím nekamenujte - nenechte se mýlit siláckými řečmi některých včelařů o tom, že "jim med nikdy nevykvasil" a "co že s ním asi musel ten váš dělat za příšernosti" - prostě měli štěstí a nebo vám neříkají pravdu. Vykvasit občas nějaká jednotlivá sklenice totiž může každému včelaři i při nejlepší snaze (pokud med při rozpouštění schválně nepřehřeje). Jiná věc je, pokud by kvasící med byl u konkrétního včelaře pravidlem, ale to jak píšete není Váš případ.
Zastavit kvašení medu nějakým k medu šetrným způsobem nelze, protože samo med ředí a zlepšuje tak podmínky pro vlastní rozvoj, pomohlo by asi něco jako pasterizace - prohřátí medu na teplotu spolehlivě usmrcující většinu živých mikroorganizmů.
Zdraví
J. Čáp, Tábor _______________________________________________ Konference Vcely Vcely/=/v.or.cz http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 18764
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu