78273

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turcani (213.81.170.39) --- 15. 6. 2006
Re: Rojení

Vysvetliť, prečo sa včely roja, sa dá aj takto. Lenže mne to pripadá ako by rojenie zapríčinila vis major- vyššia moc. Ja si myslím (zjednodušene povedané), že rojenie u včiel "nevzniká", ale je to "zabudované"priamo v nich, včely každoročne, keď na to majú príležitosť, sa chcú rozmnožiť týmto neobvyklým, vo svete hmyzu, spôsobom. Len k tomumusia mať podmienky, bez ohľadu o aký druh, či kmeň ide. Ak by tento fenomén včely postrádali, išlo by o zdegerenovaný druh, ktorý by rýchlo v prírode zanikol. Chválobohu či našťastie, včele ako takej to nehrozí.
Ak má niekto záujem o moje vysvetlenie, môže si to prečítať na www.vcely.skna Fórume:Rok pri včelách, pod názvom "Na rojovú nôtu". Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 17011


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš Linka (62.40.94.34) --- 15. 6. 2006
Re: Rojení

Letos jsem zariskoval a pokusil se řešit rojové období poměkud drastickým způsobem, ale vyšlo to - zatím bez roje s 20 včelstvy.
Jsem Liberecký kraj - nejprve tu byla asi 14 dní snůška za stromů a začala i řepka - v mednících bylo tak 15 - 25 kg. Pak se ale na 4 týdny ochladilo - ráno 0-3 stupně a přes den jen ojediněle nad 10 stupňů (ženě omrzly koncem května květiny v truhlících).
Pak hlásily, že bude do týdne konečně teplo a tak jsem se šel na včely podívat (byly už od jara na 5 - 6 nástavcích - cca 50% posiluji na podzim květnovými oddělky).
Ve 12 včelstvech všude matečníky. Další nástavky již nemám, neboť jsem vše použil na 30 oddělků a tak jsem jim všem sebral veškerý med - nemáš zásoby - nemá smysl se rojit.
Za týden se skutečně oteplilo a holky začly makat - po 14 dnech bez roje . Možná jsem je trochu podtrhl, ale zatím se mi to jeví dobře.
Ale je to risk neboť, kdyby se neoteplilo, tak je musím zase krmit - jedny nejsilnější již začly vynášet plod.
Rok začal značně rozpačitě, ale snad nám to do měsíce vrátí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 17022


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu