78219

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tedpol (195.117.171.194) --- 11. 5. 2006
Re: ZNAČENÍ MEDŮ


1.
Vysvětlující zpráva k implementaci směrnice Rady 2001/110/EC o medu
http://www.mze.cz/Index.aspx?&deploy=543&ch=75&typ=1&val=35532&ids=543

VI-Může odkaz na původ medu v případě „směsi medů“ podle článku 2 bodu 4 písmena a) být nahrazen názvem „medy z…“?



V podstatě musí být každá země, ze které část směsi medů pochází uvedena na etiketě. Avšak, je také možno označit pouze „směs medů pocházející z ES“, „směs medů nepocházející z v ES“ nebo „směs medů pocházející a nepocházející z v ES“.



Podle článku 2 bodu 4 písmena b) jsou podrobné údaje uvedené v bodě a) považovány za údaje v rámci článku 3 směrnice 2000/13/ES. Jsou tedy v důsledku toho povinnými názvy.



Informace, že med je směs pocházející z různých zemí, je pro spotřebitele základní. Se zřetelem k těsné vazbě mezi kvalitou medu a jeho původem a faktem, že je základní, že jsou o těchto bodech spotřebiteli podány úplné informace za účelem vyhnutí se jeho klamání o kvalitě produktu, směrnice neschvaluje záměnu slov „směs“ za „medy z“ v situacích, kde tyto slova nahradí seznam zemí původu.

2.
Směrnice Rady 2001/110/ES ze dne 20. prosince 2001 o medu
RADA EVROPSKÉ UNIE,
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0110:CS:HTML
Článek 2


4. a) Země původu, kde byl med sklizen, se uvede/uvedou na etiketě.

Nicméně pokud med pochází z více než jednoho členského státu nebo z více než jedné třetí země, lze údaj podle potřeby nahradit jedním z těchto údajů:

- "směs medů ze zemí ES",

- "směs medů ze zemí mimo ES",

- "směs medů ze zemí ES a ze zemí mimo ES".

3.
VYHLÁŠKA č. 76/2003 Sb.,kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med,.....
http://www.szpi.gov.cz/cze/aktuality//article.asp?id=55733&cat=&ts=4ec8

§ 9

Označování

(1) Kromě údajů uvedených v zákoně a v prováděcím právním předpisu2) se med dále označí

a) podle jeho původu podle § 8 písm. a) a podle způsobu jeho získávání a úpravy podle § 8 písm. b); v případě, že se jedná o vytočený med, nemusí být způsob získávání a úpravy uveden,

b) zemí původu, kde byl med získán; pokud se jedná o směs medů pocházejících z více zemí Evropské unie nebo ze třetích zemí, lze jej označit příslušným názvem:

1. "směs medů ze zemí ES",

2. "směs medů ze zemí mimo ES",

3. "směs medů ze zemí ES a ze zemí mimo ES".




Dyskusja na polskim forum pszczelarzy w tym temacie
http://free4web.pl/3/1,92259,225699,Threads.html;jsessionid=51663507E0E82405EFBB168B63E818D5
zaowocowała inicjatywą LIST OTWARTY polskich pszczelarzy do Premiera z prośbą o szybką zmianę prawa na wzór włoski.
http://free4web.pl/3/2,92259,225699,5857292,Thread.html;jsessionid=51663507E0E82405EFBB168B63E818D5




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 16413


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu