78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Milos (83.208.229.252) --- 13. 4. 2006
Plesnivé plástý
Jsem začatečník včélařím v nástavkových ulech 39-24 zimoval jsem na zasitovanem dně všechna včelstva přežila zimu v dobré síle a s velkým množstvím zasob.Jediny problém mám plesnive plásty ve spodnim nástavku.Zimování proběhlo v jednoduchých ulech 39-24 2 nástavky otevřené dno zúžené česno.Předem děkuji za Váš názor a radu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15885
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Karel (194.228.166.234) --- 13. 4. 2006
Re: Plesnivé plástý
Gratuluji.
Ty plesnivé plásty nedovedu posoudit. Ale pokud jsou to staré plásty, které jsi získal se včelami, tak bych je strčil do tavidla, nebo vyvařil a pryč s nimi.
A rámky spálil.
Protože jsem přibral několik nástavků s včelami z jednoho bezprizorního včelínu, tak jsme udělal tuto zkušenost - ty plásty (tedy byly hodně tmavé, na můj vkus) jsou plné spor plísní a jsou náchylnější k plesnivění.
S vhlhkostí a plísní se především u klasiků bojuje, ale většina včelařů má stejně na jaře plásty plesnivé, i když to moc nepřiznávají. Takže tam jsou starší plásty pěkně oseté sporami plísní.
No a ještě k mému článku o zasitovaném dnu ve VN, právě letos jsem při kontrole přemýšlel, jestli tam mám v rámci objektivity doplnit, že to funguje, ale jen většinou. Našel jsem letos vlhké nástavky, hlavně u několika úlů, co byly pod sněhem.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15887
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Karel (194.228.166.234) --- 13. 4. 2006
Re: Plesnivé plástý
Chtěl jsem se na něco zeptat, asi by to mohl vědět Gustimilián. Slyšel jsem o zajímavém postupu jak připravit včelstva na sezonu bez dozoru, ale neověřoval jsem to.
Prý se včelstvo, plodové těleso a zásoby umístí například do 4 nástavků 39x24 do jedné poloviny nad sebou a zbývající poloviny nástavků se zaplní mezistěnami.
.....
Omlovám se že vnucuji, ale je to te´d vše z jedné vody. A snad načisto.
Tohle v podstatě funguje a dělám to tak, že dávám polovinu plástů ale do středu a mezistěny po okraji. Jak jsem tady napsal, někdy bývá jaro studené a včely pro stavbu potřebují teplo a nástavek jen mezistěn je zarazí a prát jim ti do plodového tělěsa, to už nedělám.
U N systému to asi tak na konci dubna, či začátkem května (u nás pampelišk) rozeberu. je to kromě kontroly kterou v tomto období dělám první zásah.
Ty dva tři nástavky, které plně obsazují dám na stranu a moc se do nich nemontují a ty pod nimi rozeberu. Pokud se tam objeví plíseň, hlavně pyl rád plesnivý vyřadím a nakombinuji je s mezistěnami, tak jak jsem psal 2m5p2-3m a po různu stavební ránmky. Tedy polovina, ale dávám ji doprostřed. Brennery co mám, jsou malé a tak je výsledk v květnu z 5N vzniknou od zdola 4-5N napůl s mezistěnami, nad tím původní asi 3N s plodem a zaásobami (bez přehazování) a nad to dávám nástavek s pěknými soušemi na jarní snůšku. Pokud se dostaví.
Sousedovi jsem vnutil svůj názor na větrání a boj s plísní. Má medníky od M.univerzálu jako nástavky, plné dno. Zimuje ve dnou N na teplou stavbu. Aby se tam udělal luft, tak na zadní stranu dává nad sebe 2x2 rámky s mezistěnou a nejsem si jist, jestli po jedné nedává dopředu. Pochváluje si to, až do nasazování medníků s včelami nemachruje.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15888
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu