78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- V.Banýr (88.101.16.70) --- 1. 4. 2006
Matka do trubčic.
Vážení přátelé.Zdá se mi úsměvné,jak zde většina z vás a to ne jenom zde doporučujete:Včely vymést mimo úl a.t.d.Nevím proč.Vlastně vím,protože to kdysi někdo napsal.Já bych polemiku kolik trubčic ve včelstvu je nechal stranou a zaměřím se nato co jsem mnohokrát odskoušel.Předem bych zdůraznil,že není pravda,že trubčice se poznají zásadně podle toho,že vajíčka jsou po plástech a že jich je v buňkách více.To samozřejmě svědčí na trubčice,ale ne vždy je to podmínkou.V buňkách může být klidně po 1 vajíčku a mimo toho,že plod je kostrbatý se to nepozná podle ničeho.Mluvím o trubčici a né o trubcokladné matce.Jednoduché přidání vypadá tak,že včely s trubčicí ometeme do prázdného úlu,necháme je tam viset bez rámků a nad ně nebo vedle nich dáme oddělek s matkou,ale jsou od sebe odděleny pletivem.Přidaný oddělek je zavřený a nemůže létat ven.Za 2 dny zjistíme,že včely jsou přitisknuty k pletivu a z krze pletivo se starají o ty zavřené.Potom pletivo popotáhneme, lépe v místě kde je méně včel a když se další den včely spojí,tak je pustíme.Vůbec nezáleží natom,zda se některé staré zalétané včely vrátí domů.Máme tam přece včely původní.Takto se dají spojovat včelstva i napodzim při likvidaci oddělků.Mě se jeden rok podařilo takto připojit 5 oddělků s tím,ať si sami vyberou lepší matku.Bylo to v budečákách a když jsem je na jaře pouštěl do medníku, tak po najití jedné matky jsem dále nehladal.Při vytáčení jsem s hrůzou zjistil,že ve 3 případech byla matka jak dole tak nahoře.Byly značené a byly to sestry a vůbec si nevadily.
Hodně medu. V.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15608
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - V.Banýr (88.101.16.70) --- 2. 4. 2006
Re: Matka do trubčic.
Po odeslání jsem dospěl k závěru,že je ještě třeba upřesnit.Včelstvo s trubčicí ometeme do prázdného úlu,znamená do původního,který zůstává stále otevřený.Co se děje s trubčicemi v chumáči bez rámků o tom nechci spekulovat.Stejně si to každý vykládá po svém.Této methodě se v 50 letech říkalo přidávání včel k matce.Nic nového.Zdravím.V.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15610
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 4. 2006
Re: Matka do trubčic.
A já bych spekuloval tak, že trubčice, pokud nejsou na rámcích a u plodu ve svém obvyklém prostředí, utrpí šok a během krátké doby, snad pár hodin, se zase svým chováním "předělají" na normální včely. Tudíž tam je horda včel bez matky, která ochotně přijme oddělek s kladoucí matkou. Podobně utrpí šok i trubčice vytřepané z úlu, když musí vzlétnout, pokud to dokáže a vžebrávat se do cizích úlů. Musím říct, že uvažuji o likvidaci trubčího včelstva takovým způsobem, že se prostě celé včelstvo setřepe přes smyk do rojáku a nějaké době ve sklepě se tam prostě nová matka přidá jako do smetence. Jenže trubcokladné včeltvo je záležitost jednou za několik let a ještě dost silné trubcokladné včelstvo ještě míň. Tak mě napadá, na této bázi by se mohla udělat třeba varianta norského zimování spojená s výměnou staré matky, včelstvo někdy v srpnu by se prostě setřepalo přes mateří mřížku do rojáku, tím se oddělilo od matky, přidala nová matka a včelstvo po zcelení usadilo na mezistěny a nakrmilo.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "V.Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 02, 2006 12:36 AM Subject: Re: Matka do trubčic.
> Po odeslání jsem dospěl k závěru,že je ještě třeba upřesnit.Včelstvo s > trubčicí ometeme do prázdného úlu,znamená do původního,který zůstává stále > otevřený.Co se děje s trubčicemi v chumáči bez rámků o tom nechci > spekulovat.Stejně si to každý vykládá po svém.Této methodě se v 50 letech > říkalo přidávání včel k matce.Nic nového.Zdravím.V.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15612
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 2. 4. 2006
Re: Matka do trub?ic.
Radim Polasek: > Tak mě napadá, na této bázi by se mohla udělat třeba varianta norského > zimování spojená s výměnou staré matky, včelstvo někdy v srpnu by se prostě > setřepalo přes mateří mřížku do rojáku, tím se oddělilo od matky, přidala > nová matka a včelstvo po zcelení usadilo na mezistěny a nakrmilo. .......
Dost bláznivá, ale reálná představa. Každopádně pravděpodobnost kladení neoplozených vajíček je podle mých zkušeností při přirozeném páření mladých matek 0 stáří asi tak vysoká, jak u starých 1 - více letých matek, kterým došly spermie.(prostě v mém chovu není vzácností potkat problém s matkou) Nejvíce jde o zkušenosti s invaliditou kladení u ranných matek. (výchova a oplození již po půli dubna)
To mimo jiné znamená. Že i u výměny matek u takového smetence existuje pravděpodobnost pozdějšího (třeba do zimování) projevu vady v kladení.
Záležitost s dřívějším vyčerpáním spermií u matek spojuji s nepoužíváním a neomezováním matek mřížkou.
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15619
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu