78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- josef_Sroll (e-mailem) --- 2. 1. 2006
RE: včela tmavá
V šedesátých letech jsem začínal včelařit s onou prokříženou černou včelou. Každá návštěva úlu byla heroická bitva, při odloupnutí prvního stropního prkénka se vyřítily a útočily i na kouř z dýmáku. Medný výnos by byl srovnatelný s kraňkou i když ošetřování včelstev se velmi, velmi lišilo. (Bylo mi cca 10 let a začínal jsem bez cizí pomoci)
Pepa
-----Original Message----- From: Stonjek [mailto:e-mail/=/nezadan] Sent: Monday, January 02, 2006 11:52 AM To: Včelařský mailing list Subject: Re: včela tmavá
Zavádění kraňky bylo zvolením nejpřijatelnějšího řešení ze všech špatných. V době tohoto rozhodování již původní tmavá včela neexistovala. Vše zavinil dávno před tím masívní dovoz všech možných plemen, hlavně vlašky a došlo k mohutnému prokřížení. Po vlašce nám dodnes ve včelách zbyla světlejší barva a žluté proužky na zadečku a to i přes to, že poslední vlašky se dovezly cca před 40 lety a dodnes tu ony typické znaky pro vlašku přetrvávají. Masivním rozchovem kraňky se ze všech možných zel vybralo v podstatě to nejmenší. Rozhodně zničení původního plemene v Evropě je ostudou našich předků a dá se říct, že my v tom úspěšně pokračujeme. Ať se nám to líbí nebo ne, největším nepřítelem včel na celém světě je v podstatě Homo sapiens - včelař. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13917
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 1. 2006
Re: včela tmavá
Já myslím, že ta divokost je přirozená. Divoce žijící včelstva musela být tak divoká, aby odradila včeložravé a medožravé škůdce od hostiny. Ty méně divoké v rámci přírodního výběru byly zničeny. Teprve za posledních pár stovek let chovu člověkem přežívají ty mírná a jsou ničena ta divoká. Ale zřejmě to není pořád zakotveno v genech, takže náhodní kříženci bastardi se vracejí zase k původní divokosti.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, January 02, 2006 6:56 PM Subject: Re: včela tmavá
> Zajimalo by me, jestli agresivita je u te "černošky" typicka. Ja s tim > bojuju u svych vcel (tmave nemam) a porad se mi to tam vraci. Ve vesnici je > to problem a odvadi me to od prijemnejsich zazitku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13931
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Olda Vancata (e-mailem) --- 2. 1. 2006
Re: včela tmavá
> Já myslím, že ta divokost je přirozená. Divoce žijící včelstva musela > být tak divoká, aby odradila včeložravé a medožravé škůdce od hostiny. > Ty méně divoké v rámci přírodního výběru byly zničeny. Teprve za > posledních pár stovek let chovu člověkem přežívají ty mírná a jsou > ničena ta divoká. Ale zřejmě to není pořád zakotveno v genech, takže > náhodní kříženci bastardi se vracejí zase k původní divokosti.
mellifera nemusi bejt agresivni. to je vec vyberu a chovu, ale to co je SKUTECNE agresivni jsou volne pareny buckfast od F2 a vejs.
\vov
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13933
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Anton Turčáni (213.81.170.83) --- 2. 1. 2006
Re: včela tmavá
Krátka reakcia
Ja obhospodarujem 70 včelstiev, mala by to byť A.M.carnica, no niektoré sú poznačené oranžovými tergitmi (1 a 2) Na Slovensko sa Talianska včela dovážala po prvej svetovej vojne. V podsate sú to včely mierne a málokedy potrebujem pri ich prehliadke dym, no sú obdobia keď si bez dymu vo včelstvách neporadím a sú aj chvíle keď musím s nimi prácu prerušiť. Najviac žihadiel som však dostal na členky nôh od včiel, keď robím bežné kontroly na letáčoch úľov. To ma zaujalo, prečo práve útočia na členky nôh (kde končia nohavice a npr. mám obuté ponožky a obuv alebo pri náramku hodiniek pri ktorom končí rukáv trička. Utoky poznám aj na miesto za ušami, kde končia rúčky okoliarov so šnúrkou z umelej hmoty. To trvalo dlhší čas, kým ma nenapadlo, že nohavice, sandálky, tričká vzájomným terením sú obdarené statickou elktrinou.
Urobil som jednoduchý pokus. Zobul som z nôh ponožky a priblížil som sa nimi k včelám na letáči. Včely na statickú elektrinu reagovali už vo vzdialenosti 30 cm a svoje žihadlá (a nebola to jedna, ale 10-15). To sa opakovalo vždy keď som ponožku "nabudil" trením o nohavice. Ok som ponužku podržal pred letáčom dlhšie, útok na ňu ustával až celkom prestal. Jednoducho sa ponožka nabitá energiou "vybila". Ak by niekto namietal, že včely popudila farba alebo zápach z použitej ponožky, nemá pravdu, lebo som použil na pokus i čisté ponožky a tie som trením nabil jednosmerným prúdom. Učitelia tento jav ukazujú svojim žiakom na hodine fyziky, keď si hrebeňom prečešú vlasy a prikladajú k natrhaným kúskom papiera a tie vyskakujú k hrebeňu. Tento jav presne taký istý ako pri odbere včelích žihadiel, kde sa používa jednosmerný prúd. Tento jav sa vyskytuje (a býva silný)i pri zasiahnutí elktrickými časticami pri výbuchoch na slnku a tieto dopadajú na zemský povrch. Včelár je prekvapený, lebo svoje včely pozná ako mierne. V roku asi 2002 boli včely na Slovensku v čase kvitnutia repky mimoriadne útočné anik si to nevedel vysvetliť a jediné vyvstlenie bolo v novinách kde poukazovali na tento fakt.
Teraz keď idem do včiel, obliekam si pokiaľ môžem a mám ľanový alebo vlnený pracovný oblek. V lete je naistejšie ponožky si neobuť a tričko vlnené. Odvtedy celé leto mám na sebe len bermudy bez trička a mám od žihadiel pokoj. Samozrejme ak urobím do včiel drsný zásah, nepomôže mi ani to. Maslím si, že aj pri tmavej včele by to malo platiť. Neviem to posúdiť, lebo tmavú včelu som ani nevidel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13928
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu