78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
| - Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 26. 8. 2005
Re:Aerosol
Pavel Dvořáček: > nedělali. Prosím vás jak dlouho trvá léčení aerosolem jedno včelstvo ? > Odhadem 5,10 minut - kolik. Děkuji za odpovědi. ...............
Něco můžeš souhrnně najít (ještě se na dokonalé databázi pracuje) na:
http://vindex.ic.cz/search.php?query=aplikace+aerosolu&search=1
Jinak něco mi říká, že v 11-tých číslech Včelařství (jak v kterých) je popsán návod od lidí z VÚ víceméně pravidelně.
Ať se daří.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12009
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Miroslav Jakuš - HAiDA (e-mailem) --- 26. 8. 2005
RE: Aerosol
Z vlastních zkušeností vím, že je dobré dát si "fóra" pro přesuny, avšak samotná aplikace léčiva při použití acetonu (vřele doporučuji) trvá 20 sekund (obsedá-li včelstvo pouze plodiště).
Je však nutné počítat s přechodem mezi včelstvy, kdy je nutná příprava hadru pro ucpání česna a samotný přesun s přístrojem (nemluvě pak o léčení zadem pod okýnko u universálů apod.). Tento přesun od jednoho včelstva ke druhému trvá minimálně dalších 20 sekund. Tím pádem je nutné počítat minimálně se 40-ti sekundami.
V průměru, díky nerovnosti terénu a různým vzdálenostem mezi úly na stanovišti, ale i různým typům přístrojů (na čas byl vždycky nejlepší Back-Pack), je dobré počítat s 90 sekundami na včelstvo na jednom stanovišti.
Přejezdy mezi stanovišti bych však počítal individuálně(mluvím z vlastní zkušenosti při plánování akce hromadného léčení aerosolem v ZO ČSV Doksy, kdy jsme za 255 včelstvy najezdili 219 km). Osobně jsem to řešil nakreslením mapky s vytýčením tras a stanovením pořadí navštívených včelařů. Průměrná rychlost přesunu na km je jen na vás ;-)
Přeji mnoho úspěchů a co nejméně čekajících včelařů. M. Jakuš
-----Original Message----- From: Pavel Dvořáček [mailto:paveldvoracek/=/seznam.cz] Sent: Friday, August 26, 2005 4:02 PM To: Včelařský mailing list Subject: Aerosol
Mám za úkol provést rozpis léčení pomocí aerosolu v naší ZO. Nikdy jsme to nedělali. Prosím vás jak dlouho trvá léčení aerosolem jedno včelstvo ? Odhadem 5,10 minut - kolik. Děkuji za odpovědi.
Pavel Dvořáček
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12010
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman (82.99.129.160) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol
>Miroslav Jakuš - HAiDA (e-mailem)
>při použití acetonu (vřele doporučuji) trvá 20
>sekund (obsedá-li včelstvo pouze plodiště).
Výrobce vyvíječe udává v návodu dobu expozice 30 vteřin pro 1 nástavek s 6-10 plásty 39x24 a výkonem vyvíječe nad 1.5 ml/min. To znamená, že je to hodnota minimální.
Aceton používat jen když to jinak nejde při nízkých teplotách. Doporučoval bych ohřívač vzduchu "patent Honzy Jindry" (viz jeho stránky). S acetonem je potřeba mít na nose respirátor (cena asi 800 Kč)
Není na škodu si přečíst dobře návod, případně si absolvovat kurz v DOle, otestovat si výkon vyvíječe a vůbec nespoléhat na podobné rady pochytané z luftu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12015
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Včelař z Prahy (62.141.24.1) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol
Respirátor nebo masku je potřeba používat vždy, i když je nosným médiem voda. Největším problémem není ten aceton ale léčivo, které nese. Díky velikosti kapek aerosolu prochází v plicích velmi rychle do krve.
Využívání různých ohřívačů neřeší vůbec nic. V období, kdy lze používat normálně vodu jde zpravidla taky fumigovat. Pokud se dostanu ohřevem vyvíječe do nižších teplot než je okolo 5 stupňů, tak mi sice vyvíječ nezamrzne ale včelstvo je již v zimním chomáči a aerosol se mezi ně nedostane. V případě použítí acetonu se chomáč rozruší a včely při snaze odvětrat aceton rozšíří léčivo po celém úle.
Další neopomenutelnou nevýhodou vody je tronásobná doba na ošetření. To nemusí připadat člověku s pěti včelstvy mnoho, ale pokud si uvědomí, že ZO ošetřuje od 100 do 500 včelstev, tak v krajním případě je to o deset hodin čistého času více.
Ještě na konec, tady nedoporučuji nějaké experimenty, je potřeba se řídit návodem výrobce léčiv a přístroje.
Včelař z Prahy
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12016
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman (82.99.129.160) --- 27. 8. 2005
Re: Aerosol
Včelař z Prahy:
>je již v zimním chomáči a aerosol se mezi ně nedostane. V případě použítí acetonu se chomáč rozruší a včely při snaze odvětrat aceton rozšíří léčivo po celém úle.
--------------
A to jsi příteli vyčetl kde? Já mám jiné informace. Včely musí dýchat a vzduch s aerosolem se právě do zimního chumáče dostane. Máš pravdu, že respirátor je vhodný i při aerosolování s vodou. Ale mě dělal zdravotní problémy právě aceton. Přežít se to ale dá.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12018
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu