78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 4. 7. 2005
nadbytek medu
Zdravím, nadbytek medu tady určitě je a napadá mně, že je to taky i "vinou" českých včelařů. V 60 letech teorie ošetřování včelstev říkala: Včely v srpnu zúžit na 6 - 10 rámků 39x24 a teprve potom nakrmit. V dubnu a květnu včely nosí neatraktivní světlý květový med a ten se potom využije hlavně na vlastní rozvoj včelstev, med pro včelaře včely nosí až od června.
Výnos medu mohl být tak třetina dnešního výnosu v moderních nastavkových úlech. V 80 letech už to bylo lepší, mohla to být tak polovina oproti dnešku. Jenže dnešní stav včelstev oproti tehdejšímu je menší maximálně o nějakou desítku procent. Plyne z toho, že i když je dnes vlastní počet včelstev menší, celkový vlastní výnos medu českých včelařů je větší, možná až dvakrát. Přitom trh je pořád stejný, nebo se dokonce mírně zmenšuje, protože počet obyvatel mírně klesá.
Podobně je to i s opylováním. Počet včelstev je sice nižší, ale neopylují včelstva, ale včely. A těch je dneska v průměrném nastavkovém úlu v létě tak 1,5 x více než tehdy dříve.
R. Polášek.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 11209
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu