| - Ing. Arnošt Hrdina (e-mailem) --- 15. 6. 2005
Re: Přeléták
1) Že jsi jim nedal alespoň vodu, tak to jsi ty včelky v tom mateřském včelstvu dost trápil žízní :o)! Je fakt, že je lepší jim ten roztok dát, ale dával jsem jen 7-mičku zavařovačku a asi to nebylo ani 1:1 jen z 1/3 sklenice cukru a zbytek voda ...to jim stačí na 4 dny. Když ten původní mateřský úl ztratí létavky, tak nemá ani kdo letět pro vodu. Za ty 4 dny už to ale zvládnou...vlastně je to stejné, jako když se dělá oddělek. Taky se jim musí do plástu nastříkat voda, protože zbytek létavek odletí .... pokud je umístíme na stejném stanovišti.
2) Další věc je, že se má přeleták dělat za hezkého počasí, aby se létavky měly vůbec šanci na to staré místo vrátit a lépe je to dělat ráno, protože do večera jsou potom létavky na původním místě.
3) Já osobně to dělám opačně....najdu starou matku a s plástem, na kterém zrovna je ji dám do toho, co zůstane ne původním místě. Zbytek dám mezistěny....nádherně to postaví, protože opravdu bývá nástavek nabytý včelami. No a když se očekává špatné počasí, tak jim dám alespoň dávku MCT, aby postavily ty mezistěny.
4) V původním "mateřím" včelstvu se musí udělat prohlídka, vybrat jeden slušný matečník ten nechat a ostatní vylámat. Zatím se mi nestalo, že by se při takhle provedeném přeletáku to včelstvo rojilo.
Letos jsem to ale nějak překombinoval. Měl jsem jedno slabé včelstvo a potřeboval jsem ho zrušit...ten "mateřák" byl takový slabší a navíc jsem ho moc neprohlížel na matečníky, tak jsem tam to včelstvo přidal...no a za týden mi visel na šípku poroj (neznačená matka) ... takže takhle ne :o)))!
Ještě popíšu jak soused "chytá" roje :o)! Volal mi, že se tam motají včely, a že jde na ně. Tak mi pak vykládal, že po nich hází hlínu, písek stříká vodu, prostě co je po ruce. Ne nadarmo mívali včelaři ve výbavě stříkačku. Už jsem to dlouho neviděl. Ale vypadá to jak hustilka, jen naspodu to má jen otvor. Strčí se to do kbelíku, nasaje voda a stříká nad roj.... Možná nad tím kroutíte hlavou, ale tenhle roj donutil přistát :o)! Naučil ho prý táta včelař ...je to už taky tak 60-ti letý pán, tak mám aspoň souseda na včelky zvyklého a znalého...hlídá za mě :o)!
Příjemný den! Arnošt
----- Original Message ----- From: "L.Holy" <holy/=/aster-jc.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, June 15, 2005 9:08 AM Subject: Re: Přeléták
Zdravím, já jsem zatím vždy včely podhodil(ale uvažoval jsem, že bych je taky šoupal - zdá se mi to méně pracné, zase je ale potřeba místo). Přelétéky vždy byly za den našlapány včelami. Do původního včelstva se vracelo jen pár včel. (dokonce jsem někde četl, že by se původnímu včelstvu měl dát roztok 1:1, aby měly vodu -nikdy jsem to však nedělal) Jinak přeléták se má dělat během dne(za letu), aby se včely vracely do přelétáku.(Já je dělal i navečer - do přelétáku jsem dal plást splodem a se včelamy, něco přiklepl -druhý den se přeléták naplnil - musí být hezky). Jinak jestli není problém, že už je včelstvo vyrojené - jak to létá na původním česně? Jestli je rozdíl v pošoupnutí a nadhození - snad ne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10905
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |