78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - Pavel Prchal (e-mailem) --- 26. 5. 2005
Re: Tichá výměna?
Zdravim.
Ale proč ne. Ony nemají inteligenci v lidském slova smyslu. Nemají rozum. Nečtou včelařskou konferenci (to by to dopadlo :-). Nedívají se jestli sousedky se už rojily. Je to hmyz řídící se svými instinkty a interakcí s okolím. To je podobná otázka jako ta, že od počtu a umístění matečníků usuzujem o rojovém chování včelstva. Ale poučka že když je ve včelstvu X matečníků umístěných v Y místě tak včely udělají akci Z přece neplatí zdaleka absolutně.
Zdraví PP.
Bure napsal(a): > Včely jsou inteligentní bytosti a "tichou" výměnu by nedělaly ve všeobecném > mumraji rojového letošního roku. V podobném roce jsem měl 2 matečníky ve > > Zdraví Bureš
-- * /D\ /U_P\ (_/|\_)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10520
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pavel Benda (83.208.203.223) --- 26. 5. 2005
Re: Tichá výměna?
Pokud jsem se setkal s tichou výměnou, tak jsem ji zachytil pouze v pozdním létě. Loni mi troje včely dělaly tichou výměnu po nakrmení začátkem srpna při kontrole stavu a uložení zásob(u dvou jsem nalezl vylíhlé matečníky a třetích zavíčkovaný). Vždy to byl jeden matečník, ale opravdu super matečník(velikostí). U jedněch jsem potom viděl, že nechaly klást společně starou i mladou matku. Byla tam zřetelně dvě oddělená plodová hnízda. Kdy zmizela stará(nebo mladá) nevím. Na jaře již byla jen jedna. Asi mají tendenci si podržet po určitou dobu pro jistotu starou matku, co kdyby.Tyto včelstva si držela trubce téměř až do konce září.
Nechce se mi věřit, v době bouřlivého rozvoje s tou bohatou přírodou kolem v květnu,že by včelstvo dělalo tichou výměnu. Vyjma snad vadné matky. Řekl bych, že se na 99% vyrojí.
Pavel Benda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10523
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu