78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Horak Aleą --- 30. 4. 2002
automaticka vaha
Milí přátelé, nemáte náhodou nějaké zkušenosti s úlovou váhou s automatickým zapisováním? Na internetu jsem náhodou našel zajímavou ukázku: Instrumentální (přístrojové) metody ve výzkumu chování včel, Václav Švamberk, Gymnázium Plasy (http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/sk_fy/Zvl.cislo.98/w_vcela.htm stáhl jsem před rokem), kde je pěkně znázorněn přírustek ze snůšky v rámci dvou dní: - z rána je pozorovatelný úbytek hmotnosti (včely letí za snůškou), - postupný nárust váhy s maximem před polednem, - mírný pokles hmotnosti vlivem "metabolismu" včelstva, - náhlý úbytek hmotnosti okolo čtvrté (odpolední let včel za snůškou), - postupný nárust váhy s maximem okolo sedmé, - přes večer a noc k ránu dalšího dne je pozorovatelný mírný úbytek. Další den se opakuje. Maxima z jednotlivých letů (dopoledních a odpoledních) jsou postupně vyšší (v případě snůšky).
Včelař "hobby-ista" má tak přehled o dění v úle (přírustek, úbytek i v rámci jednoho dne). Na internetu jsem našel odkaz na elektronickou váhu http://www.tonava.cz/tl.htm, která umožňuje záznam váhy převést do PC. Jak jste s ní spokojeni? (tedy pokud ji někdo vlastníte)
Ve staré konferenci se něco o elektronické váze psalo, že by to nebyl problém z hydrodynamické váhy udělat váhu s elektronickým zapisováním a následným převodem do PC. Ale pak jsem konferenci přestal sledovat a nevím jak jste záměr elektronické váhy propracovali. Pokud znáte spolehlivé řešení (dílek a přesnost menší jak 50 g, maximální hmotnost 120 kg, lineární závislost), rád bych tuto inovaci vyzkoušel.
Zdraví Aleš Horák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 941
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu