78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Ing. Arnošt Hrdina --- 3. 11. 2004
Re: Gabon kontra Formidol (7676)
Též si myslím, že je v Gabonu jiná účinná látka. Takže pokud by byla i určité rezistence k účinné látce v Gabonu, tak Fumigace zasáhne i tyhle rezistentní roztoče. Ale pokud jsem se díval na tabulky účinků gabonu, tak se dají ke tlumení varuázy použít i Formidolové desky a účinek nebude o mnoho menší, přičemž rezidua v medu v a vosku budou menší, než při použití gabonu. Sám uvažuji, že nahradím letní přeléčení Formidolem. Myslím, že má kromě toho, že nepřispívá žádným přírůstkem chemických látek cizorodých k přírodě, také další příjemné účinky vůči léčení i dalších včelích chorob a desinfikuje prostředí úlu. Má ale trošku pracněnší aplikaci v tom, že se musí na včelnici dvakrát v krátkém čase (odstranění regulačního děrovaného obalu ). (To neplatí zřejmě tam, kde je určeno veterinářem, čím se má léčit)
Proč se vlastně léčí v létě především Gabonem?
Je to jen z jistého konservatismu, že bychom dělali něco jiného a museli objednat místo obvyklého Gabonu Formidol? Nebo to veterináři jen doporučují an blok? Určitě by i kvalitě anšeho medu prospělo, kdyby se tahle zvyklost změnila a nepřispívalo se ke kontaminaci vosku, který se recykluje přes mezistěny dalším příspěvkem cizorodé látky.
Arnošt
----- Original Message ----- From: "L.Holy" <holy/=/aster-jc.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, November 02, 2004 2:53 PM Subject: Gabon
Aplikace gabonu v září už je asi v podstatě náhraškou fumigace –dle mne. Gabon se má vkládat do plodového tělesa(první plodový plást- poslední plodový plást), což už splnit začátkem září jde hůř – plodování končí – líhne se poslední plod (platí především pro starší matky). Ale snad může být aplikace účinná.? Jinak gabon se dle mého používá pro potlačení varoázy v létě – od konce měsíce července. Jde o snížení napadení dlouhověkých včel, aplikace by se měla provádět při zjištění přemnožení varoázy – jinak to není třeba (pouze práce navíc, další rezidua)
Hodně radosti se včelařením, ale i lepší výkupní ceny medu přeje Luboš Holý
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 7697
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu