- gupa (93.92.52.23) --- 3. 7. 2020
Re: (74246)
Měnit všechny matky za bucfastky je myslím si chyba. Běžná praxe je mít jako běžný chovatel včel více kvalit, protože situace průběhu v sezoně se mění každým okamžikem. Sníží se tím ziskovost, ale sníží ztrátovost.
Včely co mám jsou podobné buckfastce jsou dobrý, až moc dobrý plodařky. Nyní při průběhu klimatu jaký letos vr. 2020 je, podstatě prolodují vše, až se znenadání vyrojí. Pokud se roj odchytne odnese si jako početná kolonie hodně medu z mateřského včelstva, matka z prvoroje okamžitě ploduje do tzv. druhého vyrojení velmi mocně. Když se vyrojí v jedné sezon podruhé, zanechává za sebou dcery kladoucí vajíčka oplozené trubci z okolí. Tz., že dojde ke genetickému vyvážení vlastností včel a k diverzifikaci. Což znamená že pokud se objevují hodně bodavé matky v určité lokalitě, ty se budou objevovat díky jejím trubcům stále. Novou krev mám rád, ale abych brakoval matky kvůli reklamě v Moderním včelaři nato jsem opatrnej.
Závěr mám takový, že buckfastka je dobrý materiál pro silný snůšky, ai tvorbu tzv. masa.
Mám rád celkově spíš slabší včelstva, tz. šetřivější.
Buckfastky, co jsem měl pod rukama, jsou dobrý hlavně jen pro odběr a posílení plodovými plásty oddělků s matkama místních vlastností. Vtom vidím jedinou výhodu pokud se tvoří oddělky. Takové silné včelstvo s buckfastkou totiž velmi soustředěně vychovává v masivním počtu potomstvo pro které spotřebovává obrovské množství medu a pokud se takový materiál přidá do nových oddělků v období květen, zpravidla se takové bleskově zesílené včelstva dají přirovnat k vyzimovanému které donese a po opotřebování takové generace z přeložených pl vyběhlých plástů nastoupí nové generace šetřivějších dělnic od nové právě kladoucí matky vlastností lokálních,(např. bodavých) a hlavně šetřivých.
Je to jako při sázení sazenic révy. Sadí se na počet hroznů na m2 a na snížení rizika při ztrátě na malé keře s jedním tažněm menší sponou výsadby a omezením počtem oček. Takové víno se považuje za nejkvalitnější. Pokud taková sazenice uhyne, ztráta je minimální oproti úhynu sazenice s dlouhými tažni na několika desítkách a stovce oček po řezu zabírající mnohem více věští plochu než několik sazenic menších, vedených skromně ale pro kvalitu.
Pokud jde včelstvo rychle do síly a přejdou do rojovky lze se bavit o stejné ztrátě jakoby uhynula ta sazenice révy v daném roce. Silné včelstvo je velké riziko ztráty. Slabší včelstvo při silné snůšce donese v podstatě stejně jako ty plodařky z kterých se pořád musí odebírat plod aby se nevyrojily.
(31.192.64.136) --- 3. 7. 2020
Vážení přátelé,
buckfastky letos z řepky 40 kg, lípa 35kg - prozatím v mednících. Ještě nosí. Potom ke slunečnici.
Tak snad ta stovka na včelstvo bude.
Včely velmi mírné, nerozbíhavé, málo se rojí. Všechny kranky měním za buckfastky, mají více pozitiv. Doporučuji všem k vyzkoušení nákup buckfastek z Dánska viz reklama v moderním včelaři.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74248
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |