75531

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (90.178.51.173) --- 1. 11. 2019
Re: (73472)

"Tak po vítaném ochlazení, kdy včely přestaly nakupovat z okolí se potvrzuje další problém. Přes den 6°C, nekonečný proud vos. Dokud bylo teplo, včely bránily, ale i tak propustily třetinu vos. Česna jsou na jednu včelu. Lítají i do 1N včelstev, kde je chomáč přímo u očka. Loni se takovéto loupení stalo krátce na jednom stanovišti, říkal jsem si anomálie v tom roce.
Teď zase prozměnu na druhém stanovišti. Odnášejí med a údajně vyžírají přímo plod včel - to nemám potvrzeno - Víte o tom něco?"
a
V tuto dobu je už cyklus vos dávno ukončen. Oplodněné nové samičky se rozletěly a buď už někde zalezly nebo si právě hledají úkryty, vosí hnízda jsou zničena, původní vosí matka asi mrtvá.
Vosy, co přežívají, jsou pouze zbylé vosí dělnice ze zničených hnízd, které žijí samotářsky a snaží se loupením sladiny přežít co nejdéle.
S vosami jsem časem získal zajímavé zkušenosti.
Například jednou na podzim zhruba v tuto dobu jsem se dostal do koryta místní říčky na místo, kde je koryto v rámci regulace vyložené obrovskými plochými balvany vyčnívajícími 10 - 20 centimetrů nad hladinou vody. Koryto je na tom místě v severojižním směru otevřené polednímu slunci. A na těch kamenech těsně u vody bylo obrovské množství vos, co pár centimetrů vosa, znehybnělá nízkou teplotou. Muselo jich tam být stovky, možná i přes tisíc. Tehdy už byly mrazíky, ale uprostřed řeky voda v noci udržovala teplotu na kamenech nad nulou. Polední slunce, pokud se pořádně opřelo, pak dávalo vosám naději, že kameny ohřeje na takovou teplotu, že vosy budou moct vzlétnout a někde získat další sladinu, aby přežívaly i nadále.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73478


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující: - Re:
Předchozí:gupa - Re:


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu