78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 2. 2019
Re: uhyn (72654) (72657)
"A únorové loupeže ihned po proletu NEJSOU normání. Už jsem to tu psal že kolegovi před pár dny rabovaly bezmatečné včelstvo. Vždycky platilo, že bezmatečnost nebo slabé včelstvo na jaře včelař odhalil první rychlou prohlídkou, né že včelaře včely předběhnou loupežemi. Všechno souvisí se vším, to jsou první projevy viróz."
------------------------
Záleží, jaký to je prolet a jaké je počasí při proletu.
Jestli je počasí chladnější a vhodné pro prolet třeba jen hodinu okolo poledne,kdy je nejtepleji. V takovém případě se včelky vypráší a hned se vrací.
Pokud je oteplení větší a náhlé, takže vhodné počasí, teplo pro let včel je po několik hodin, včelky zůstávají venku a hledají zdroje. Za takových podmínek je vylupování běžné, a to i když se nejedná o uhynulé nebo kolabující včelstvo.
Většina včel ve včelstvech sedí ještě v zimním chumáči kolem sediště nebo prvního plodu a přes česno nebo očko je tak pro zlodějku hodně zásob přístupných, aniž se setká se včelami včelstva. Tudíž je může volně bez nebezpečí loupit. Zvláště když se jedná o nezavíčkované zásoby nebo zásoby ve vlhku, kde absorbce vodní páry zvětšila objem zásob v buňkách a ony v malých kapičkách prýští přes víčka buněk.
Včelstvo se aktivně brání loupežím, až když má větší množství - jednotky dm, plodu všeho stáří. Do té doby se nebrání a není velký rozdíl mezi včelstvem s matkou a silnějším osiřelým včelstvem.
Záleží pak na síle včelstva, kdy má to větší množství plodu a kdy se tak začne zlodějkám aktivně bránit. A potom na nabídce zdrojů v přírodě. Hodně silná včelstva se třeba rozplodují už před prvním proletem, slabší včelstva po proletu za týden, dva týdny teplého počasí. Tím je období loupeže ukončeno, protože včely na jaře instinktivně preferují sběr sladiny v přírodě před vylupováním. Mimo úplně uhynulá včelstva nebo mimo osiřelá kolabující včelstva. Kromě těch nejsilnějších osiřelých včelstev, která se dokážou udržet jakoby v pořádku až překvapivě dlouho do jara a třeba i pomocí plodu od trubčic. Nebo třeba tím, že v době ztráty matky kdykoliv na podzim mimo skutečných mrazů tak byly nějaké buňky plodu, ze kterých si odchovaly trubcokladnou matku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72663
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu